100-ojoje Dainų šventėje tikimasi gausybės Rokiškio atstovų (0)

Publikuota: 2024-02-02 Kategorija: Laisvalaikis
100-ojoje Dainų šventėje tikimasi gausybės Rokiškio atstovų
Klaudijaus Driskiaus nuotr. / 1998 pasaulio lietuvių dainų šventė: vakaras Kalnų parke.

Viena didžiausių ir, bene, gausiausią būrį dalyvių turinti Lietuvių Dainų šventė šiais metais skaičiuoja jau šimtmetį. Birželio pabaigoje-liepos pradžioje vyksiančiuose renginiuose dalyvauti panoro 39 tūkstančiai 257 atlikėjai, o Vingio parko estradoje liepos 6 d., planuojama, dainuos per 12 tūkst. dainorėlių.

Rokiškis visada būna

Pasak Rokiškio rajono savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vyresniosios specialistės Rasos Pugžlienės, dalyvauti atrankose į Dainų šventę panoro 11-a kolektyvų iš Rokiškio rajono. Nors savivaldybės specialistę oficialūs raštai su atrankas įveikusių dalyvių sąrašu iš šventės organizatorių pasieks tik kovo mėn., R. Pugžlienė sakė dalis dalyvių neoficialiai atrankas jau yra praėję.

„Nesinori dar labai girtis, kad tikrai visi dalyvaus, bet bent jau kol kas visi, kuriuos Dainų šventės komisija jau matė (atrankos prasidėjo lapkričio mėn. – aut. pas.), neišgirdo pasakymo „ne“. Komentarų, pastabų, rekomendacijų buvo, bet iki Dainų šventės laiko irgi nemažai, tad ir komisija, tikriausiai, atsižvelgs į tą laiko rezervą, o matydami tikrai puikų mūsų rajono kolektyvų pirminį pasiruošimą, juos įtrauks į dalyvių sąrašus“, – svarstė R. Pugžlienė.

11-a norinčiųjų

Vasarą sostinėje visai savaitei susirinkusioje daugiau nei 39 tūkst. dalyvių minioje tikimąsi pamatyti: Rokiškio kultūros centro tremtinių chorą ,,Vėtrungė“ bei moterų chorą „Medeina“, folkloro ansamblius ,,Saulala“ ir „Gastauta“, priemiesčio padalinio Žobiškyje folkloro ansamblį „Vengerinė“, Pandėlio universalaus daugiafunkcio centro kultūrinės veiklos skyriaus folkloro ansamblį „Sadula“, Obelių socialinių paslaugų namų kultūros padalinio Kriaunų liaudiškos muzikos kapelą „Kriauna“.

Minioje turėtų būti ir Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos jaunių choras „Re do“ bei choreografijos skyriaus liaudiškų šokių ansamblis „Nemunėlis“.

Teatro žanrą Rokiškiui atstovaus Kultūros centro liaudies teatras ir Bajorų lėlių teatras „ČIZ“

Renkasi nuo rudens

Pasak R. Pugžlienės, lapkričio mėn. vyko folkloro ansamblių atranka. Čia dalyvavo visi 4 peržiūrai užsiregistravę rajono kolektyvai. Atrankos į Dainų šventę metu yra nustatomas ir kolektyvų meninis lygis (Aukščiausia, I, II ar III kategorijos skiriamos kas ketverius metus – aut. past.), kuris oficialiai patvirtintas bus po Dainų šventės.

Sausio mėn. Dainų šventės organizatoriai vykdė chorų atrankas. Rokiškyje jie stebėjo dviejų chorų programą ir pasiruošimo lygį.

Anot R. Pugžlienės, šiandien (vasario 2 d.) Kultūros centre vyksta šokių kolektyvų atranka, kuriame savo lygį demonstruoja liaudiškų šokių kolektyvas „Nemunėlis“ ir vienas kolektyvas iš kito rajono.

„Peržiūrų grafikai yra sudėlioti iš anksto. Ekspertai atvyksta į rajoną ir vertina kolektyvus namuose. Tačiau kartais nutinka, kad dėl susiklosčiusių aplinkybių kolektyvas pasirodyti savo aplinkoje negali. Tokiu atveju pasirenka kitą jiems tinkamą laiką ir vietą kitame rajone. Į Rokiškį šiandien atvyks šokių kolektyvas iš kitur, o mūsų atstovai – moterų choras „Medeina“ – vasario 4 d. važiuos į Biržus. Tokios variacijos yra galimos“, – situaciją dėstė Dainų šventės atrankas rajone kuruojanti specialistė.

Dainų šventės atrankoje jau dalyvavo ir vienintelė kapela iš rajono. Tiesa, tą ji darė nuotoliniu būdu: filmavo savo pasirodymą ir siuntė šventės organizatoriams. R. Pugžlienės teigimu, tokia galimybė sudaroma, jei į atranką užsiregistruoja mažas skaičius norinčiųjų: „Dėl vieno kolektyvo komisija nevažiuoja. Prašo atsiųsti įrašus. Jei būtų bent 3-4 dalyviai iš rajono, atranka vyktų kaip įprasta“.

Komisiją slepia iki paskutinių dienų   

Kalbėdama apie atrankų komisiją, savivaldybės specialistė sakė, kad kiekvieną kartą atvyksta vis kiti asmenys: „Dalyvius vertina tos grupės atstovai: pagrindinis vadovas ir keli komisijos nariai, skirti Dainų šventės organizatorių. Pavyzdžiui, šokių komisiją sudarys 5 nariai, folklorus vertino dvi komisijos narės, chorus – trys. Kas atvyks ir mes, ir dalyviai sužino likus vos kelioms dienoms iki atrankos. Nežinau, gal taip siekiama kuo didesnio skaidrumo, juk dauguma kolektyvų ir jų vadovų Dainų šventėje dalyvauja nebe pirmą kartą (šypsosi – aut. past.)“.

Suburia pasaulį

1924-aisiais pirmą kartą įvykusi šventė suburia didžiules mases ne tik dalyvių, bet ir žiūrovų. Šią vasarą Lietuvos dainų šventė vyks birželio 29-liepos 6 dienomis.

Dalyvių sąraše – ir po visą pasaulį išsibarstę lietuviai.  Atrankų komisija priskaičiavo per 2 tūkst. dalyvių iš 21-os valstybės: Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Lenkijos, Jungtinės Karalystės ir kitų šalių.

Pirmą kartą šventėje dalyvaus pasaulio lietuviai iš Liuksemburgo, Prancūzijos, Šveicarijos, Norvegijos ir Danijos. Be to, lietuviškus kūrinius repetuoja ir Dainų dienoje dalyvauti ketina belgų, latvių ir estų chorai.

Programa

Birželio 29 d. Jubiliejinė Dainų diena „Miškais kalnai žaliuoja“ Kauno Dainų slėnyje;

Birželio 30 d. Pasaulio lietuvių ir Lietuvos tautinių bendrijų diena „Sujunkime Lietuvą!“ Vilniaus Rotušės aikštėje ir Šimtmečio vakaras Vilniaus Katedros aikštėje;

Liepos 1 d. Vaikų amatų miestelis Lietuvos didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmų prieigose ir Liaudies meno paroda Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje;

Liepos 2 d. kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“ Šv. Jonų bažnyčioje ir Folkloro diena „Rasi rasoj rasi“ Vilniaus Bernardinų sode, pilių teritorijoje, Katedros aikštėje;

Liepos 3 d. teatro diena „Esaties lieptais“ Valdovų rūmuose ir ansamblių vakaras „Gyvybės medis“ Kalnų parko estradoje;

Liepos 4 d. vokalinių ansamblių koncertas „Žeme, kas tu esi?“ Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje ir pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertas „Vario audra“ „Avia Solutions Group“ arenoje;

Liepos 5 d. šokių diena „Amžių tiltais“ Lietuvos futbolo federacijos stadione;

Liepos 6 d. eitynės iš Vilniaus Katedros aikštės į Vingio parką, Dainų diena „Kad giria žaliuotų“ Vilniaus Vingio parko estradoje.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video