Aplinkos tvarkymas rudenį: kokius darbus derėtų atlikti? (0)
Gamta po truputį ruošiasi ramybės laikotarpiui. Visgi, nuosavų namų ir sodų šeimininkai dar tikrai negali nuobodžiauti – aplinkos tvarkymo darbų netrūksta. Juk rudenį kokybiškai atliktos užduotys reiškia, kad žiemą augalai bus apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų, dirvožemis geriau išlaikys maistines medžiagas, o visa aplinka pavasarį atrodys kur kas gražiau – bus švaresnė. Bijote, kad pražiopsosite svarbų rudeninį darbą? Tokiu atveju, šį straipsnį atsivertėte tikrai ne be reikalo – pateikiame jums rudeninių aplinkos tvarkymo darbų atmintinę.
Nukritusių medžių lapų tvarkymas
Nukritusių rudeninių lapų rinkimas – gana varginantis ir ilgas procesas. Vis dėlto, jį būtina atlikti – tik tokiu atveju pavasarį džiaugsitės tvarkingu kiemu. Jei lapų jūsų tvarkomoje aplinkoje nėra itin daug, kuo puikiausiai užteks kokybiško grėblio. O štai, jei lapų kiek daugiau ir norite greitesnių rezultatų, jums aktuali lapų pūstuvo nuoma. Šis sodo įrankis labai greitai ir, svarbiausia, lengvai supučia lapus į krūveles – kiemas kaipmat atrodo daug tvarkingesnis.
Beje, rudeniniai lapai – organinė medžiaga, idealiai tinkanti kompostui. Nepamirškite sudėti surinktų lapų į komposto dėžę – po kurio laiko jie taps puikia trąša. Taip pat rudeninius lapus galite susmulkinti ir panaudoti juos kaip mulčią – apsaugą dirvos paviršiui nuo šalnų.
Žolės pjovimas, skarifikavimas ir aeravimas
Prieš prasidedant žiemai, itin svarbu paruošti veją. Štai kodėl paskutinis žolės pjovimas rudenį turi būti atliktas atsakingai. Nepamirškite: idealus žolės aukštis prieš žiemą turėtų būti maždaug 4–5 cm.
Ant vejos susidarė nemažai žolės veltinių? O gal išdygo samanos? Tokiu atveju, jums aktuali skarifikatoriaus nuoma. Pašalinkite nereikalingą augmenijos perteklių ir tokiu būdu atverkite dirvą. Taip pat rudenį reikėtų atlikti aeravimą – procesą, kai žemėje padaromos nedidelės skylutės. Jos leidžia orui, vandeniui ir trąšoms lengviau pasiekti žolės šaknis.
Dirvožemio priežiūra kultivatoriumi
Po derliaus nuėmimo, dirvožemis gali būti padengtas įvairiais augalų likučiais, praradęs maistines medžiagas. Štai kodėl rudenį svarbu juo pasirūpinti – paruošti šaltajam sezonui. Kultivatorius – įrankis, kuris sumaišo augalų likučius su dirva ir sukuria kompostą. Taip pat jis pagerina oro prasiskverbimą į dirvą ir paruošia ją pavasarinei sėjai.
Genėjimo darbai
Ruduo – idealus metas krūmų ir gėlynų genėjimui. Įprastai šie darbai atliekami iš karto po pirmųjų šalnų, kai lapai jau krenta, bet dar neprasidėjusios tikrosios šalnos.
Genėkite stiprias ir sveikas šakas, palikdami tik pagrindinius augalo ūglius. Nepjaukite per daug – tai gali pakenkti augalo atsparumui šaltuoju sezonu. Taip pat derėtų atsiminti, kad nereikėtų genėti negyvų šakų, nes jos gali paskatinti augalo „atgimimą“ – šios energijos jam labiau reikia ne dabar, rudenį, o pavasarį.
Nepamirškite – laiku apgenėję augalus, būsite tikri, kad jie patirs mažiau streso ir lengviau pasitiks žiemą. Pavasarį vėl galėsite džiaugtis jų grožiu.
Užs. nr. 2947.