Darbščioji Rokiškio amatininkų pora Taline pristatė savo darbus (0)
Žinomi vilnos velėjai Alė ir Kęstutis Deksniai iš Rokiškio savaitgalį praleido Estijos sostinėje Taline. Kelionė nebuvo poilsinė – čia darbštieji amatininkai pristatė autorinę A. Deksnienės kepurių parodą „Istorinių kepurių raida. Vyriškos veltos kepurės“.
Lietuvos atstovai
Amatininkė A. Deksnienė pasakojo, kad tai buvo tradicinis, septintus metus Estijoje gyvenančių lietuvių organizuojamas renginys „Lietuvos diena Taline 2024“, kurio metu organizatoriai kviečia gimtinę palikusius lietuvius susitikti, prisiminti lietuviškas tradicijas: skamba lietuviškos dainos, šokami šokiai, demonstruojami amatai, kulinarinis paveldas. Iš rokiškėnų, prieš keletą metų čia yra dalyvavusi Laimutė Sadauskienė, o šiais metais pristatyti savo veiklą ir darbus buvo pakviesti vilnos vėlėjai.
„Su Estijos lietuvių bendruomene susipažinau praėjusiais metais, kai su folkloro ansambliu „Gastauta“ viešėjom Taline. Papasakojau apie savo veiklą ir šiemet sulaukiau kvietimo atvykti į Lietuvos dienas. Be mūsų čia dar buvo kulinarinio paveldo puoselėtojai iš Šakių. Bet jie čia sakė jau ketvirtą kartą, kaip „etatiniai“ (juokiasi – aut. past.). Nors šiaip organizatoriai stengiasi kaskart pasikviesti vis kitų Lietuvos atstovų, kad būtų įvairumo“, – trumpai papasakojo A. Deksnienė.
Unikali vieta
Vilnos velėjai ne tik demonstravo savo darbus – 25 veltas vyriškas kepures, bet ir vedė edukaciją, dalyvavo renginio organizatorių surengtoje ekskursijoje.
Pašnekovė džiaugėsi, kad paroda buvo surengta labai autentiškoje vietoje: „Nuvežiau tikrai nemažai, apie 25 skrybėles. Labai patiko aplinka, kurioje išdėstėm kepures: susibūrimas vyko Estijos etnografijos muziejuje po atviru dangumi ir skrybėles eksponavom ant langinių, taip gražiai jos susikomponavo! Gaila, ten nebuvo erdvės palikti ilgesniam laikui – gal renginyje nedalyvavę žmonės būtų norėję, atėję ir kitą dieną apsižvalgyti“.
Anot A. Deksnienės, šventėje dalyvavo daugiau nei 100 žmonių: būtent tiek buvo užsiregistravusių, tačiau vizualiai matėsi, kad yra kur kas daugiau.
Užsisakė sau
Rokiškėnų darbai Estijos lietuviams labai patiko, nes apžiūrinėdami skrybėles ne vienas jas matavosi, domėjosi. Buvo ir norinčių įsigyti – vienas vyras užsisakė specialiai sau, mat iš esančių parodoje, jam netiko dydis. Edukaciniuose užsiėmimuose, kuriuos A. Deksnienė vedė su vyru, dalyvavo taip pat nemažas būrys interesantų.
„Labai nustebino, kad tame renginyje sutikome rokiškėnų! Kalbėjome su juodupėnu, kuris jau 30 metų gyvena Taline. Priėjusi buvo ir mergina iš Rokiškio, į Estiją atvykusi prieš 7-8 metus. Su Kęstučiu paskui ir juokėmės – koks mažas tas Pasaulis“, – šypsojosi amatininkė.
Pasiteiravus, kokie amatininkų artimiausi planai, A. Deksnienė nusijuokė, kad jaus savaitės pabaigoje keliaus pas kitus kaimynus – į Lenkiją ir parodą „Istorinių kepurių raida. Vyriškos veltos kepurės“ pristatys Lietuvių namuose Seiniuose. Moteris pasidžiaugė, kad šį kartą ją bus galima eksponuoti ilgesnį laiką – net iki birželio 21 d.