„Dėkliukų fėja“ visus kolekcijos „bendraautorius“ žada kada nors sukviesti per Velykas (video+foto) (0)

Publikuota: 2022-04-13 Kategorija: Laisvalaikis
„Dėkliukų fėja“ visus kolekcijos „bendraautorius“ žada kada nors sukviesti per Velykas (video+foto)
N. Čirūnienės asmeninio albumo nuotr. / Su keramiku tautodailininku Deividu Jotaučiu bei iš jo pirktu dėkliuku iš baltojo molio

Aktorė, lėlių teatro „ČIZ“ įkūrėja, Rokiškio rajono Bajorų kultūros namų režisierė bei klubo „Vidurdienio damos“ narė Nijolė Čirūnienė turi neįprastą pomėgį – kolekcionuoja kiaušinių stovelius. Oficiali šio kolekcijos „atidarymo“ data 1998 metų Naujametinė naktis. Pradžioje atidžiai dėkliukus registravusi į katalogą, moteris prieš penkerius metus tam pristigo laiko, todėl skaičiuje šiek tiek pasiklydo, tačiau yra įsitikinusi, kad dabar jų - virš tūkstančio.

N. Čirūnienė papasakojo, kad pirmieji eksponatai buvo kelios plastmasinės lėkštelės ir taurelės kiaušiniams. Jas režisierė pirko indų parduotuvėje, kažkur Rokiškio krašte. Esą net negalvodama apie kolekcionavimą, ėmusi ir pristačiusi vaikams juos kaip naują kolekciją. Pirmiausia buvęs noras tiesiog imti ir kažką kolekcionuoti. N. Čirūnienė prisiminė O. Balzako žodžius: „Kolekcionavimas – pirmoji proto sutrikimo pakopa“ ir juokaudama šiuo žodžius prisitaikė sau.

Pradžioje kolekcija pildėsi lėtai – moteris gaudavusi vieną ar kitą dėkliuką dovanų, po to ėmė spėriau dairytis, kur gauti naujų eksponatų ir už naujos idėjos po truputį „užsikabino“. Tada atsirado įprotis, važiuojant kur nors kartu su teatru, užsukti į kokią nors indų parduotuvę ir nusipirkti kokį stovelį kiaušiniams. Dažniausiai tai būdavę „Jiesios“ gamybos indeliai. Ji sakė net nesitikėjusi, kad jų tokių įvairių būna. Dabar kolekcija pildosi dar greičiau, nes keisčiausių atvežtų iš užsienio dėkliukų galima rasti „blusų turguose“. Pastarąją savaitę lentynas klėtyje pas režisierę, kur ji kaupia šiuos eksponatus, papildė dar dešimt dėkliukų.

N. Čirūnienė sakė, kad, pradėjusi pildyti savo kolekcijos katalogą, nupiešdavusi dėkliuką, jį numeruodavo, suteikdavo pavadinimą, nurodydavo, iš kur ir kada jis gautas bei iš ko pagamintas. Tai užimdavę nemažai laiko. Dabar režisierė bei įvairių idėjų autorė bėdą verčia sau – esą nemokėjusi planuoti laiko, todėl prieš penkerius metus katalogo pildymo reikalai sustojo.

Nors atrodo, kad dėkliukai – itin įvairūs bei įdomūs, kad tokių pririnkti Lietuvoje būtų nelengva, tačiau N. Čirūnienė pažymėjo, kad dauguma jų gauti Lietuvoje. Gal yra tik apie 100 indelių, kurie į kolekciją atvyko iš užsienio. Kolegos ir pažįstami, sužinoję apie N. Čirūnienės pomėgį, kur nors išvykdami pasisvečiuosi, ėmė ten ieškoti papildymo režisierės kolekcijai bei draugiškai dovanoti naujus dėkliukus.

Daug rokiškėnų ir ne tik jų apie N. Čirūnienės kolekciją žino jau daug metų. Kolekcijai šiemet sukaks 25-eri. Rokiškėnas S. Daščioras prieš 12 metų yra sukūręs keleto minučių trukmės filmuką apie N. Čirūnienę bei jos dėkliukus „Dėkliukų fėja“. Režisierės nuomone, tai labai graži pravardė. Ji neprieštaravo, kad būtų taip vadinama. Galima spėti, kad idėjos autorė mėgsta kiaušinius bei Velykas. Kaip filmuke sako N. Čirūnienės vyriausioji dukra Ieva :„Kai pradedu kiaušinių norėt, žinau, kad Velykos artėja“.

Kiaušinių dėkliukų manija – ne pirma įdomi Rokiškio krašto šviesuolės idėja – jaunystėje ji sako kolekcionavusi vokų paveikslėlius. Taip pat verta paminėti, kad ir N. Čirūnienės kiemas išskirtinis – čia dalis vaismedžių „aprengti“ mezginiais. Tiesa, pasak Bajorų kaimo gyventojos, ta „apranga“ po kiek laiko nublunka ir reikia galvoti apie naujus „rūbus“. Keturioms dukroms prie namų yra pasodinti medžiai, kuriuos režisierė sako imanti tapatinti su žmonėmis, stebėti, kaip jie auga bei lekia laikas.

Kiaušinių dėkliukų kolekciją galima pamatyti Rokiškio rajone, Bajorų kaime, N. Čirūnienės klėtyje, kuri yra atrakinta bet kokiam priklydėliui. Dėkliukų yra ir namuose, tad idėjos autorė sako norinti, kad interesantai užeitų pas ją pasidomėti eksponatų istorijomis.

„Turiu norą kada nors Velykų proga susikviesti visus, prisidėjusius prie kolekcijos, valgyti kiaušinių.“ – naują idėją sugalvojo N. Čirūnienė. Greičiausiai bus nemenka šventė...

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video