Gyvūnų popietėje – nuo aviganių iki gyvačių (foto) (0)

Publikuota: 2023-09-30 Kategorija: Laisvalaikis
Gyvūnų popietėje – nuo aviganių iki gyvačių (foto)
Kristinos Ramanauskaitės nuotr. / Gyvūnų mylėtojai su augintiniais tyrinėjo Rokiškio dvaro parką

Bigliai, labradorai, Rytų Europos aviganiai, nykštukinių veislių keturkojai kartu su savo šeimininkais šeštadienio popietę tyrinėjo Rokiškio krašto muziejaus parką. Gyvūnų mylėtojai į renginį, kurį muziejininkai surengė artėjant Pasaulinei gyvūnų dienai, atsinešė ir sraigių, žiurkėnų, net gyvatę.

Užaugs delno dydžio

Mokytoja Loreta iš „Mokslo klubo“  rodo tris savo augintines – liepos 11 dieną pasaulį išvydusias afrikines straiges. Jas padovanojo mokinys Rojus. Dabar dar nedidelės, po metų sraigės užaugs delno dydžio. Pabla Sloja ir Kloja, išimtos iš akvariumo, neskuba pozuoti prieš objektyvą, neskubriai traukia ragelius. Loreta juokauja, kad jos augintinių ir jos pačios mitybos racionai panašūs – maitinasi augaliniu maistu, žalumynais, taigi viskuo dalinasi. Priežiūra nėra sudėtinga, papildomai sraigėms duodama kalcio, tinka ir kiaušinio lukštas. „Mokslo klube“ dar turime gyvalazdžių (vabalų su ilgom kojom), namuose laikome katę“, –  kitus augintinius pristato pašnekovė.

Žiurkėnas Mikis

Rokiškietė Irmantė į gyvūnų popietę atkeliavo su žiurkėnu Mikiu, namuose liko dvi katės ir du šunys.  Žiurkėnas ne itin mėgsta švelnybes, mieliau būna savo namelyje, negu imamas ant rankų. Tačiau ištrūkęs  į laisvę mėgsta slapukauti. Irmantė pasakojo, kaip namuose teko ieškoti pabėgusio žiurkėno. O surasti reikėjo anksčiau, negu tai padarys katės...    

Šildosi ant kaklo

Akvariume, kuris iš pradžių atrodo tuščias, snaudžia egzotiškiausia šio renginio dalyvė – pieninė gyvatė, vardu Dona. Ant šeimininkės Ritos rankų gyvatė atkunta, demonstruoja odos raštus ir rangosi į kilpas. Rita sako, kad Dona nenuodinga ir nekanda, kitaip ji nebūtų atsidūrusi jos namuose. Gyvatę dėdė padovanojo dukrai, o šiai išsikrausčius, augintinis liko mamai. Rita ne vieną pašiurpino pasakodama, kad gyvatė dažnai įsitaiso jai ant kaklo, lenda po drabužiais, nes mėgsta šilumą. Paplitusios Šiaurės, Pietinėje ir Centrinėje Amerikoje pieninės gyvatės savo išvaizda labai panašios į nuodingas koralines gyvates.

Pabėgimas

Rokiškietė pasakojo, kad gyvatė maistui neišranki, sudorojusi pelę (jos specialiai auginamos) 2–3 savaites būna soti ir aptingusi, kai praalksta, tampa aktyvesnė. Iki subrendimo, kai intensyviai auga, neriasi kartą per mėnesį, dabar rečiau. Gyvatės mėgsta maudynes, turi specialų baseinėlį.

Gyvūnų pabėgimai ne visada baigiasi laimingai, bet ši istorija būtent tokia. Kartą palikusi iki galo neuždarytą terariumą, Rita savo augintinės ieškojo iki 2 valandos nakties. Perkračiusi visus namus, rado gyvatę komodos stalčiuje tarp drabužių.

Du draugai

Rytų Europos aviganės Belos ir labradoro Hardo šeimininkės – draugės, nuo mažumės vienas be kito neapsieina ir jų keturkojai augintiniai. Į gyvūnų krečiamas eibes šeimininkai žiūri atlaidžiai. Miglė sako, kad jos aviganė mėgsta „prižiūrėti“ gėlynus, tiesa, grožio po to lieka nedaug, taip pat „ravi“ braškes. Hardo šeimininkė Renata pasakojo, kad jos augintinis – didelis kartoninių dėžučių gerbėjas, sugraužia visas pasitaikiusias kelyje.  

 Gyvūnai ir istorija

Rokiškio krašto muziejaus edukatorė-ekskursijų vadovė Giedrė Solovjovienė sakė, kad muziejus pirmą kartą surengė tokią popietę, o pagrindinė renginio mintis įvardinta temoje „Žemė – žmonių planeta?“.

„Mes, žmonės, dažnai pasijaučiame vieninteliais ir nelabai norime dalintis aplinka. Gyvūnas yra šiek tiek nustelbtas. Norėjome įpinti istorinio konteksto, kaip įvairiais laikotarpiais kultūriškai keitėsi samprata apie gyvūnus, žmonių elgesys su jais, kokius gyvūnus augino mūsų grafai“, – kalbėjo G. Solovjovienė.   

Dvaro teritorijoje praeityje ir dabar visada buvo gyvūnų. Anuomet už parko buvo netgi žvėrynas, svirne grafai laikė triušius, buvusioje dvaro virtuvėje triukšmavo povai, kalakutai. Grafų meilė žirgams taip pat gerai žinoma, o  tarp gyvūnų gausos buvo ir garsusis šuniukas Pukis.

Susitiko su gyvūnų  trenere

Dvaro parko pakraštyje stovi akmuo, iš šalies atrodo atsitiktinai čia pamestas, tačiau anot edukatorės, jis žymi grafų gyvūnų kapinaites. Čia ilsisi ir Pukis, tiksliai nežinoma, kokie dar gyvūnai palaidoti.

 Šiuo metu  dvaro parke gyvūnijos pasaulyje – 6 rūšys šikšnosparnių, sraigės, įrašytos į Raudonąją knygą, dar viena Lietuvos retenybė – rupūžė, tarp sparnuočių – pelėda, kiti paukščiai.  

Renginyje gyvūnų augintojai turėjo progą susitikti su su gyvūnų trenere Sondra Jonceva, pamatyti jos parengtą programą, išgirsti praktinių dresūros patarimų.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video