Kaip yra rašomos knygos? (0)

Publikuota: 2021-05-25 Kategorija: Laisvalaikis
 Kaip yra rašomos knygos?
Asociatyvi nuotr.

Jei straipsnio antraštė patraukė jūsų akį, tikėtina, jog bent kartą gyvenime esate pagalvoję, jog norėtumėte parašyti savo knygą. O gal apie tai galvojate nuolat? Knygos rašymas neretai yra ilga, nuoseklumo ir kruopštumo reikalaujanti veikla. Nors būna ir taip, kad knyga tarsi savaime pasirašo – įkvėpimas tarytum apsėda, o žodžiai liejasi laisvai. Nuo ko tai priklauso? Nuo idėjos aktualumo, žinių, patyrimo, aplinkinių palaikymo, o kartais tiesiog nuo teigiamai susiklosčiusių aplinkybių. Šiame straipsnyje papasakosime jums kaip gimsta knygos ir ką daryti, kad jas lydėtų sėkmė ir žinomumas. Perskaitę šį tekstą, aiškiai žinosite nuo ko turite pradėti ir galbūt būsite dar vieno bestselerio autorius. Tikime, jog žinant kelias esmines taisykles, rašytojas gali pateikti jau visiems žinomą temą kitu kampu, sudominti ir įtraukti skaitytoją taip, kad knyga pakeistų taip stipriai laiką atimantį naršymą socialiniuose tinkluose ar net sugundyti sutrumpti miego laiką.

Svarbiausias ne tikslas, o prasmė

Dažnai girdime, jog norėdami parašyti knygą, rašytojai išsikelia sau pačius įvairiausius tikslus: parašyti po 10 lapų kasdien, kiekvieną dieną skirti laiko idėjų paieškai, išleisti knygą per pusmetį ir pan. Ir iš tiesų, jei idėja yra tinkama ir įdomu – visi šie tikslai yra nesunkiai įgyvendinami. Vis dėlto, kartais yra pamirštama pagrindinė knygos mintis arba rašytojas neišsikelia sau aiškios šios veiklos prasmės. Tik jausdamas prasmę, žmogus nepameta motyvacijos daryti to, ką daro net jei diena apsiniaukusi, kamuoja energijos trūkumas arba viskas vyksta ne taip, kaip svajonėse. Kai aiškiai suvokiame, ką ši knyga duos skaitytojui, kokią vertę sukurs jo gyvenime – rašymas tampa uždegantis ir įkvepiantis, nes veikiame savotiškai siekdami padaryti pasaulį geresniu ir prasmingesniu.

Nesvarbu ar ruošiatės rašyti romaną ar dalintis patarimais savo srityje – pirmiausia pradėkite ne nuo veikėjų aprašymo ar turinio planavimo, o nuo savo knygos skaitytojo portreto. Atsakykite į klausimą, koks jis? Kas jam yra įdomu gyvenime, ko jis šiame gyvenime siekia ir kokiomis aktualijomis gyvena. Pabandykite įsivaizduoti savo skaitytojo amžių, profesiją, pomėgius ir aplinką, tik tuomet kursite tokį turinį, kuris tikrai bus įdomus ir įtraukiantis. Kai kritikai nagrinėja pasaulinės klasikos kūrinius, pastebi vieną tendenciją – šie kūriniai, nepaisant to, kuriais metais buvo sukurti, vis tiek yra apie kiekvieną iš mūsų ir jų tematika lieka aktuali bėgant amžiams. Toks turėtų būti ir jūsų knygos tikslas – būti kiekvieno skaitytojo mama, draugu, psichologu, kaimynu, darbdaviu ir pan. Kiekvienas skaitytojas turi atpažinti save ir rasti knygoje tai, kas liečia jo asmeninį ar profesinį gyvenimą.

Ką daryti, kad knygą priimtų leidyklos

Tai, kad knyga jums patiems atrodo puiki ir aktuali, dar nereiškia, kad visos leidyklos ją ims spausdinti ir jumis patikės. Knygos leidimą galime sulyginti su darbo pokalbiu ar verslo partnerių paieška. Jei jums pavyks parduoti save kaip asmenybę, kaip rašytoją – kur kas daugiau šansų, jog leidykla patikės ir jūsų kuriamo turinio kokybe ir suteiks jums galimybę pasirodyti viešumoje. Kaip to pasiekti? Pirmiausia pasižiūrėkite į save iš šono – kas esate ir kodėl jaučiate, kad galite kurti būtent tokios tematikos literatūros kūrinius. Šioje dalyje, labai svarbu į save pasižiūrėti su didele meile ir pasididžiavimu (tik ne arogancija), nes jei patys savimi netikėsite, jumis bus sunku patikėti ir kitiems.

Pavyzdžiui, vieni seniausiai Lietuvoje veikiančių Vaga knygynai turi didelį asortimentą šiuolaikiškų ir modernių knygų, bet vis dėlto jas pasirenka pagal tai, kiek jose aprašoma tema yra aktuali visuomenei arba kiek populiarus yra pats knygą rašantis asmuo. Turbūt pastebėjote, jog knygas leidžia prezidentai, dainininkai, psichologai ir kitų profesijų atstovai, bet tam, kad jais tikėtų skaitytojai – reikia turėti savo auditoriją. Kuo didesnę auditoriją „vesitės“ su savimi, tuo lengviau jumis patikės ir leidyklos. Tam galite pasitelkti savo mokslinius laipsnius, ilgametę patirtį ar, dabar ypatingai išpopuliarėjusius, socialinius tinklus. Nuomonės formuotojai kartais net neturėdami minties išleisti knygą, leidyklų yra kviečiami šiam iššūkiui, taip tikintis auginti knygų pardavimus. Tad jei jūsų mintis skaito jūsų sekėjai internete ir sulaukiate daug jų palaikymo – tai gali tapti ganėtinai lengvu keliu į knygos sėkmę.

Rašyti reikia mokėti

Didieji knygų mylėtojai visuomet renkasi literatūrą, kuri yra turtinga ne tik žiniomis, bet ir vaizdingomis scenomis ar patraukliu rašymo stiliumi. Nenorime nuvilti, bet tai, jog turite ką pasakyti, dar nereiškia, jog jūsų norės klausyti. Turbūt ir patys esate gyvenime susidūrę su savo srities ekspertais, kurių klausyti ir sunku ar, dar blogiau, nuobodu. Taip gali nutikti ir su knygos turiniu. Minčių dėliojimas lapuose – tai ypatingas menas, reikalaujantis praktikos arba įgimto talento. Jei tokį talentą turite – esate vienu žingsneliu priekyje. Jei tokio sugebėjimo stokojate – metas susirasti gerus rašymo kursus arba patikimą šios srities mokytoją. Labiausiai rekomenduojame ieškoti tokio, kuris pats būtų išleidęs bent vieną knygą. Atrodo savaime aišku? Patikėkite, tokioje kursų gausybėje – tai nebus taip paprasta.

Kūrybinis rašymas – galėtų būti puikia pradžia. Pasirinkus tinkamą tokio rašymo kursą, atversite savo rašymo galimybes tiek, kiek net patys nebūtumėt pagalvoję. Tokių kursų dalyviai dažnai teigia, jog pradėjus mokytis rašyti kūrybingai ir tiesiog leidus mintims lietis – pasikeitė ne tik knygos pirminė idėja, bet ir pats rašymo stilius. Taip pat, jei jaučiate, kad turite rašymo talentą, galite drąsiai ieškoti kur kas brangesnių, bet jau tikslingai į knygos leidybą nukreiptų mokymų „kaip parašyti knygą ir ją išleisti“. Tokie mokymai dažnai apima kur kas daugiau nei tik temos plėtojimą. Juose gausu patarimų kaip bendrauti su leidyklomis, į ką atkreipti dėmesį pasirašant sutartis arba kaip veikėjus sukurti tokius realius, jog jie taptų verti filmo scenarijaus.

Parašyti knygą gali kiekvienas

Jei turite idėją knygai ir jaučiate, jog ji verta sėkmės ir pripažinimo, tikėtina, jog tereikia pradėti šią mintį vystyti. Kai garsaus rašytojo O.Wilde paklausė kaip jis parašė knygą, jo atsakymas buvo labai trumpas – „rašymo metodu“. Ir tai turbūt galima būtų panaudoti bet kurioje srityje. Kai norime ką nors pasiekti, turime tiesiog pradėti veikti ir padaryti bent kelis mažus žingsnelius dėl savo svajonės. Knygą tikrai gali parašyti kiekvienas, tik reikia turėti omenyje, kad tik parašyti neužtenka. Kad jumis patikėtų leidyklos, gali prireikti stiprinti savo asmeninį įvaizdį, drąsiai eiti į visuomenę, dalintis savo mintimis ar būsimos knygos ištraukomis. Viskas, ką jūs darote turi kelti norą sužinoti daugiau.

Knyga turi rasti kelią į skaitytojo širdį ir vestis jį kartu nuo pirmojo iki paskutinio puslapio. Net jei nesiruošiate rašyti antrosios ar trečiosios knygos, pirmoji vis tiek turi baigtis taip, kad skaitytojas lauktų tęsinio. Intriga ir minčių išdėstymo patrauklumas – yra visų garsių knygų sėkmės paslaptis. Jei rašote apie verslo subtilybes – jos turi būti įdomios net ir pačiam genialiausiam verslininkui, jei rašote romaną – jis turi būti neišjaustas net ir tūkstančius romanų perskaičiusio žmogaus. Sukurdami unikalų knygos turinį – dovanosite skaitytojui malonumą ir žadinsite smalsumą, o tai tikrai pastebės ir leidyklos.

 

Užs. nr. 1343.

Dalintis naujiena

Rekomenduojami video