Nagingus amatininkus sukvietė Kaziuko mugė Juodupėje (foto) (0)

Publikuota: 2024-03-03 Kategorija: Laisvalaikis
Nagingus amatininkus sukvietė Kaziuko mugė Juodupėje (foto)
Kristinos Ramanauskaitės nuotr. / Juodupės miestelio aikštėje ir bendruomenės namuose vyko amatininkų mugė

Kaziuko mugė jau trečią kartą sukvietė tradicinių amatų meistrus, gamintojus, prekybininkus į Juodupę. Kovo 2 d. Juodupės bendruomenės namuose, miestelio aikštėje buvo sujudimas: meistrai demonstravo, ką sukūrę, mugės lankytojai pirko, ragavo, derėjosi.

Nauja sena tradicija

Tradiciškai didžiausia Kaziuko mugė vyksta Vilniuje, nors kai kurie miestai ir miesteliai taip pat bando šią šventę „perkelti“ arčiau namų. Rokiškio kultūros centro Juodupės padalinio kultūrinės veiklos koordinatorės-organizatorės Elinga Astrauskienė ir Evelina Akatjeva pasakojo, kad vietos bendruomenė prieš kelerius metus ėmėsi iniciatyvos pasitikti pavasarį suburiant Rokiškio rajono tautodailininkus, amatininkus į vieną būrį. Juo labiau, kad vietos gamintojai taip pat turi, ką parodyti. Mugė organizuojama kas dvejus metus, žmonės aktyviai dalyvauja. Tiesa, į Kaziuko mugę dar nesuplūsta taip gausiai, kaip į Antaninių, kuri Juodupėje rengiama per miestelio šventę.

Išmoko pats

Šeštadienį vykusioje mugėje Rokiškio rajono ir iš toliau atvykę gamintojai savo prekystalius nuklojo medžio drožiniais, kepiniais, naminiais sūriais, duona, įvairiais rankdarbiais.

Juodupietis Rimantas Jurevičius, nepraleidęs nei vienos Kaziuko mugės, prekiavo iš vytelių pintais krepšiais malkoms sudėti, gėlių vazonais, nupynė net lesyklėlę. Rimanto šio amato jo niekas nemokė, pats užsinorėjo ir išmoko prieš 10 metų. Prisipjovęs karklų vytelių, iškart imasi darbo. Mugėjė – dar „žali“ darbai, krepšiai sunkūs, tačiau juodupietis sako, kad vytelėms išdžiūvus, gaminiai tampa gerokai lengvesni.

Išsirinkti gražiausią

Kalnas dekoratyvinių medinių dubenėlių, lėkščių ant Vido Kirstuko, atvykusio iš Panemunėlio, prekystalio, tačiau ir pirkėjų čia netrūksta. Sunkiausia jiems – išsirinkti gražiausią iš gausybės gaminių. Naujo šeimininko laukė ir meistro pagaminta medinė skrybėlė.

Rokiškio jaunimo centro atstovai, mugėje šiemet dalyvavę pirmą kartą, atvežė keramikos ir pintų suvenyrų, savos gamybos ledinukų. Suvenyrus pagamino dailės mokyklą, pynimo būrelį lankantys jaunuoliai.

Roges ruošti vasarą

Medaus šokoladą pilstė, įsigyti tradicinių medaus produktų bei pačių sukurtų skanėstų – saldainių, medaus su morkomis ir apelsinais bei išbandyti kitų skonių derinius siūlė šeimos bitynas „Devyni medūs“. Rokiškio rajono neįgaliųjų draugijos atstovai ragino roges ruošti vasarą ir įsigyti šiltų vilnonių kojinių. Moterys buvo paruošusios ir pušų pumpurų, naudojamų arbatoms ir inhaliacijoms. Tiems, kurie plieskiant pavasario saulei apie ligas negalvojo, siūlė obuolių sūrių, naminės duonos, paveikslų.

Iš Anglijos – į Juodupę

Rankdarbiais nukloti ir dviejų juodupiečių – Jolitos ir Ingridos prekystaliai. Jolita sako parduotuvėje prekiaujanti gėlėmis, tačiau randanti laiko ir dekoratyvinių daiktų kūrimui. „Rankdarbius jau labai seniai darau, dar kai vaikai buvo maži, jiems žaislus siūdavau. Dabar kuriu interjerines lėles, padėkliukus, dekoracijas iš modelino“, – pasakoja juodupietė. „Suolo draugė“ Ingrida, gretimai prekiaujanti savo siūtomis bei siuvinėtomis kosmetinėmis, rankinėmis, sakė norinti ir plėsti šią veiklą. Juodupėje moteris gyvena tik dvejus metus, prieš tai 18 metų praleido Anglijoje. Siuvimo amatas Ingridai nėra naujas – užsienyje visą laiką siuvo, o dabar užsiima individualia veikla – taiso drabužius, kuria savo gaminius. Mugėje savo gaminius pristatė „Levandų Vanagynės“ atstovai, „IN and CO“ rankdarbių kūrėjos, draugijos „Kuparas“ šeimininkės ir kiti gamintojai, amatininkai. 

Vilniuje – kitą savaitgalį

Kaziuko mugės istorijos ištakos – prieš daugiau nei 400 metų pradėta švęsti religinė šventė  Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero garbei. Laikui bėgant, renginys virto didžiuliu pavasariniu amatininkų, liaudies meistrų suvažiavimu, švente, reprezentuojančia senąsias tradicijas, paveldą. Nors pasklidusi ir po kitus Lietuvos miestus, tradiciškai, didžiausia Kaziuko mugė vyksta Vilniuje, šiemet ji vyks kovo 8–10 dienomis.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video