O. Levandavičiūtė toliau tyrinėja gimtinės istorinius klodus: išleido knygą apie J. Tūbelį (0)

Publikuota: 2024-03-18 Kategorija: Laisvalaikis
O. Levandavičiūtė toliau tyrinėja gimtinės istorinius klodus: išleido knygą apie J. Tūbelį
Rokiškio Sirena nuotr. / O. Levandavičiūtė parengė jau trečiąją knygą apie iškilias Panemunėlio asmenybes.

Rokiškio kraštas gausus iškilių asmenybių, nusipelniusių ne tik gimtinei, bet ir visai Lietuvai. Ypač daug jų galima „rasti“ Panemunėlyje, kurias vieną po kitos savo knygose aprašo panemunėlietė, biografinių knygų rašytoja Onutė Levandavičiūtė.

Trečioji knyga ir asmenybė

Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio bibliotekoje praėjusią savaitę O. Levandavičiūtė pristatė naujausią savo darbą – knygą apie Juozą Tūbelį „Gerovės valstybės architektas“, kurioje įamžinti ne tik biografiniai trijų vyriausybių ministro pirmininko gyvenimo faktai, bet ir sudėtos asmeninės autorės įžvalgos apie J. Tūbelį.

Šiandien tai – jau trečioji rašytojos knyga. Iki šiol yra išleistos dvi apybraižos apie iš Panemunėlio kilusius garsus asmenis: O. Levandavičiūtei itin imponuojantį švietėją, kunigą Juozą Katelę „Dievui, parapijai, Lietuvai: kunigo švietėjo Jono Katelės biografinė apybraiža“ bei knyga apie legendinę žvalgę Marcelę Kubiliūtę „Ėjusi kasdien į mūšį“.

Panemunėlis – knygnešystės centras

Tačiau ne tik Panemunėlyje gimusiais ir didžiais darbais garsėjusiais asmenimis didžiuojasi knygų autorė. Savo naujausios knygos pristatymą O. Levandavičiūtė pradėjo nuo istorijos priminimo apie patį Panemunėlio miestelį.

„Kažkada Panemunėlis buvo knygnešių centras. Visi žinojo, kad Panemunėlio parapijos žmonės išmokyti skaityti. Žinojo, kad čia atvežus, bus kas pasirūpina tomis knygomis. O pasiimti knygų čia atvažiuodavo iš Kamajų, Rokiškio, Kupiškio. Todėl man didelė garbė knygnešio dienos išvakarėse būti čia, bibliotekoje, kur kaip kregždė iš Panemunėlio ant savo sparnų atnešusi kelias knygeles“, – tramdydama jaudulį kalbėjo O. Levandavičiūtė.

Gimtinės šauksmas

O rašyti knygas apie iš Panemunėlio kilusius garsus žmones, jau garbaus amžiaus sulaukusią moterį paskatino noras įamžinti iškilias šio krašto asmenybes bei mintis, kad iki šiol esantys jų įprasminimo ženklai – per menki.

„Gimiau ir užaugau Panemunėlyje. Paskui išvažiavau, o dabar grįžau ir niekur nebeišvažiuosiu, nes radau čia tikrą Ameriką. Tiek nedaug žinojau apie Katelę, Tūbelį, Marcelės mano horizonte išvis nebuvo. Bet kai pradėjau gilintis, atsivėrė tokie klodai, kuriuos dar galima tyrinėti ir tyrinėti“, – šypsojosi O. Levandavičiūtė lyg ir leisdama suprasti, kad knyga apie J. Tūbelį – ne pabaiga.

Emocijų kupina knyga  

Autorė neslėpė, jog rinkdama medžiagą apie Ministrą Pirmininką iš Rokiškio krašto, susidūrė su įvairiomis nuomonėmis: „Man vienas „šviesuolis“ aiškino, kad Tūbelis – niekuo neypatingas, aš kartojau ir kartosiu – Tūbelis buvo vienintelis toks tarpukario Lietuvoje, Lietuva tokio neturėjo iki jo ir jau tikrai nebeturės ateityje. Tai, ką anuomet padarė Tūbelis, niekas nepajėgtų padaryti: ministru pirmininku jis išbuvo pusdevintų metų, 11 metų – finansų ministru. Ką tai reiškia? Šie skaičiai kalba patys už save. O kas vyko jam premjeraujant? Lietuva kėlėsi, Kaunas sužydėjo“.

Visas O. Levandavičiūtės pasakojimas apie kraštietį buvo kupinas išskirtinio susižavėjimo J. Tūbelio asmenybe, nuveiktais darbais ir gyvenimu.

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video