Populiarėja tiltų statyba: rajono moksleiviai vėl konstravo makaronų tiltus (0)

Publikuota: 2024-04-29 Kategorija: Laisvalaikis
Populiarėja tiltų statyba: rajono moksleiviai vėl konstravo makaronų tiltus
Rokiškio Sirena nuotr. / Šiais metais didžiausias svoris, kurį atlaikė moksleivių pastatytas tiltas, siekė 3 kg 500 g.

Penktadienį Rokiškio rajono aštuntokai būrėsi Juozo Tūbelio  progimnazijoje, kuri, kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Statybos valdymo ir nekilnojamojo turto katedros docentu daktaru Gintautu Ambrasu, jau antrą pavasarį iš eilės, įgyvendino smagų projektą – statė makaronų tiltus. Šiais metais didžiausias svoris, kurį atlaikė moksleivių pastatytas tiltas, siekė 3 kg 500 g.

Susibūrė itin daug

Makaronų tiltų statybos projektas Lietuvoje vyksta jau vienuoliktus metus. Iš pradžių čempionatas, apskritai, buvo skirtas tik VILNIUS TECH studentams. Vėliau tarp dalyvių atsirado studentų iš kitų Lietuvos universitetų, todėl renginys tapo Lietuvos čempionatu. Tačiau jau keletą metų su studentais varžosi ir moksleivių komandos iš įvairių Lietuvos mokyklų. Rokiškėnai jame dalyvauti pradėjo tik pernai.

Tąkart statyti tiltus iš makaronų bandė 7 komandos iš: Obelių, J. Tūbelio ir Senamiesčio progimnazijų bei Kamajų Antano Strazdo gimnazijos. Tvirčiausią makaronų tiltą padarė tūbeliečiai – jų suklijuoti makaronai atlaikė net 2 kg 700 g apkrovą.

Šiais metais dalyvių skaičius buvo dar gausesnis – inžinerinį mąstymą tobulino 9 komandos iš: J. Tūbelio progimnazijos, Juodupės ir Obelių gimnazijų bei kaimyninio rajono – Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos.

Projekte dalyvavo ugdymo įstaigų aštuntokai.

Netikėta sėkmė

„Šį kartą renginiu susidomėjo ir dalyvauti užsiregistravo tikrai daug vaikų. Bet smagiausiu nuotykiu tapo tai, kad laimėjo ekspromtu, jau paties renginio metu, sudaryta jungtinė Rokiškio ir Biržų moksleivių komanda. Ją sudarė vien merginos, trys mūsų mokyklos atstovės: Gabija Žaldokaitė-Žalkauskaitė, Fausta Karpovaitė, Miglė Davainytė ir Biržų mokyklos mokinė Miglė Vaičiulytė. Merginos dalyvavo tik kaip sirgalės, bet prieš renginį surinkom dar vieną komandą ir jos taip pasistengė, kad net laimėjo“, – šypsojosi J. Tūbelio progimnazijos karjeros specialistė Laura Garnelytė.

„Tūbelio vilkėmis“ pasivadinusi komanda iš 2 pakelių spageti makaronų ir 4 plastilino gabalėlių sukonstravo 314 g svorio tiltą, kuris atlaikė net 3 kg 500 g svorio apkrovą. Lygiai tokią pat apkrovą atlaikė ir Juodupės gimnazijos vaikinų komandos, pasivadinusios „Makaronais“ tiltas, tačiau pats tiltas svėrė kiek daugiau nei merginų – 327 g, tad nugalėtojų titulas atiteko ekspromtu surinktai komandai.

Tilto statybai komandos turėjo 1 val. 7 min. laiko.

Vyks į finalą

Pasak L. Garnelytės, laimėjusioji komanda gegužės 16 d. vyks į Vilniaus TECH universitetą, kur varžysis visos Lietuvos moksleivių atrankų laimėtojų varžybose: „Pernai viena mūsų komanda taip pat turėjo vykti į finalą, deja, aplinkybės susiklostė taip, kad neturėjom galimybės nuvažiuoti. Tiksiuosi, šiais metais pavyks“.

Specialistė atskleidė, kad makaronų tiltų statybos konkursas vyksta 9-12 moksleiviams, tačiau J. Tūbelio bendruomenė nori savo moksleiviams kuo plačiau atverti įvairias galimybes, tad įkalbėjo organizatorius priimti ir 8-okus.

Nejuokingi darbai

„Įdomu ir jiems. Jei lygintumėme šį ir pernykštį – pirmąjį – renginį, tai, mano nuomone, šiais metais vaikai dirbo tikrai labiau susikaupę, rimtai ir atsakingai žvelgė į užduotį. Tiltų išbandymų metu salėje tvyrojo spengianti tyla, net ore jautėsi įtampa – kokie gi bus rezultatai. Visos komandos dalyvavo pirmą kartą, nors pernai 7-okais buvę dabartiniai dalyviai stebėjo varžybas, jau žinojo, kas tai“, – šyptelėjo L. Garnelytė.

Karjeros specialistės teigimu, tokios varžybos, tokie renginiai ugdo ne tik fizikos, loginio mąstymo, bet ir bendrystės ryšius: „Gal kartais lengviau dirbti ir priimti spendimus vienam, bet čia turi ir klausyti, ir girdėti draugą, kalbėti ir susikalbėti su komanda“.

Šiame čempionate viskas labai paprasta: tiltas turi būti pastatytas iš makaronų ir klijų, konstrukcija mažiausiai 3 sekundes turi atlaikyti tam tikrą apkrovą. Apkrovos svoris – nuo 50 g iki 5 kg. Kategorijoje, kurioje varžosi jau „rimtesni“ inžinieriai, Lietuvos rekordas buvo 500 kg: tokį svorį atlaikė iš vieno kilogramo makaronų pastatytas tiltas. Daugiausiai Lietuvos čempionato istorijoje sunaudotų makaronų buvo 6 kg 300 g yra pasakojęs G. Ambrasas.

Patikusias nuotraukas galima atsisiųsti iš čia iki 2024 05 15: https://1drv.ms/f/s!Atovs6dCMAYrmc0bER2BlXRX1Qeviw?e=LaXWJT

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video