Salų dvarą papuoš amerikietiška Fisharmonija iš Švedijos (0)

Publikuota: 2024-05-02 Kategorija: Laisvalaikis
Salų dvarą papuoš amerikietiška Fisharmonija iš Švedijos
Asmeninio archyvo nuotr. / Salų dvaras nuolat pildomas antikvariniais daiktais.

Kai prieš keletą metų apleistame Salų dvare pradėjo šeimininkauti Rokiškio tautodailininkai, čia jie atėjo „tuščiomis kišenėmis“. Tačiau dvaro valdytoja paskirtai Birutei Dapkienei tai nesutrukdė įgyvendinti savo turimų Salų dvaro vizijų ir šiandien, jau beveik kaip legendos sklinda pasakojimai apie dvarą „prikėlusią“ moterį. Bet B. Dapkienė sustoti neketina ir pastarosiomis dienomis džiaugiasi dar viena įgyvendinta svajone: Salų dvaro koplytėlę papuoš 19 a. Fisharmonija (muzikos instrumentas).

Pasidžiaugė didžiule dovana

B. Dapkienė juokėsi, kad ne veltui sakoma, jog mintys materializuojasi: „Į Salų dvaro rūmus labai norėjau balto fortepijono. Noras buvo įtrauktas į vieną iš teikiamų projektinių paraiškų, deja, nepavyko gauti finansavimo. Taip ir pasiliko noras tik užrašuose. Bet savaitės pradžioje gauname dovanų – 1800 m. pagamintą vargonų giminaitį – Fisharmoniją. Ne baltą, bet puikiai veikiančią (juokiasi – aut. past.). Kas padovanojo? Dovanotojo ieškoti toli nereikia: nuoširdus ačiū mano vyrui. Tai jis yra mano idėjų palaikytojas ir, dažnu atveju, pildytojas“.

Pasitikslinus, ar Salų dvare vis dar yra muzikos instrumentų, B. Dapkienė tikino, kad antrame aukšte esančioje Aktų salėje yra „tarybinis“, dar vieną-kitą  garsą išgaunantis pianinas, o kitą, „Ukraina“ valdytoja atvežė iš savo namų. Tačiau moters vizijose – ir rūmuose kuriamo senovinio stiliaus interjerą puošiantis baltas fortepijonas.

Įsikurs koplytėlėje

Į Salų dvarą atvykusi Fisharmonija „įsikurs“ koplytėlėje. Anot pašnekovės, ši dovana – tai, ko trūko būtent čia, šioje erdvėje.

„Ornamentuotas, pora šimtmečių alsuojantis muzikinis instrumentas primins lankytojams, kad būtent Salų dvaro rūmuose buvo įkurta viena iš pirmųjų muzikos mokyklų, kurioje mokytojavo vargonininkas. Džiaugiuosi, kad dovana koplytėlei suteiks gyvybės“, – kalbėjo Salų dvaro valdytoja.

Pasidomėjus, gal vargonų „giminaičio“ gavimas turės įtakos ir renginių Salų dvare repertuarui, B. Dapkienė dar kol kas sakė nežinant: „Manau, kad šiek tiek įtakos turės, bus matyt“.

Pirko aukcione Švedijoje

Į Salas instrumentas atkeliauja iš Tveruose (Rietavo sen.) įsikūrusios mažosios bendrijos (MB) „Žemaitijos antikvariatas“, iš kur, kaip paaiškėjo, atkeliavo ir didžioji dalis dvaro baldų.

Direktorius Klaidas Stasiukaitis sakė, kad Lietuvą Fisharmonija pasiekė prieš keletą metų: „Mes prekiaujame antikvariniais baldais ir šį nuostabų instrumentą pirkome aukcione Švedijoje. Susidomėjimas tąkart juo buvo tikrai didelis, vyko įtemptos varžytuvės. Laimė nusišypsojo mums, bet ir laimėję aukcioną sulaukėme prašymo jį išnuomoti ten pat, Švedijoje. Nesutikome, o atsivežę jį į Lietuvą papuošėme vieną šalies dvarų. Pagal aukciono organizatorių pateiktus duomenis, jis – amerikietiškas, labai puošnus, romantiškas – su žvakių laikikliais ir puikiai veikiantis. Nenorėjome jo perleisit bet kam, kad stovėtų kur nors kaimo turizmo sodyboje. O Salų dvarui jis labai puikiai tiks“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video