Senovinių automobilių ekspoziciją įkūręs juodupietis svarsto apie dar vieną galeriją   (0)

Publikuota: 2024-02-25 Kategorija: Laisvalaikis
Senovinių automobilių ekspoziciją įkūręs juodupietis svarsto apie dar vieną galeriją   
D. Mikalajūno asmeninio alb. nuotr. / Baigęs įrengti pastogę seniems automobiliams, juodupietis svajoja apie dar vieną ekspoziciją

 

Juodupietis Dominykas Mikalajūnas baigia restauruoti naujausią savo pirkinį – „Moskvič 434“, parsivežtą iš Norvegijos. Senovinių automobilių entuziastas sako, kad šis 1973 m. pagamintas automobilis taps vienu iš įspūdingiausių ekspozicijoje „Unt kampą“, kurią su tėčiu Juodupėje pradėjo kurti maždaug prieš dvejus metus.

Vertingiausias eksponatas

Pernai ekspozicijos kūrėjai užbaigė dengtą pastogę, kurioje rikiuojasi 12 praėjusiame šimtmetyje pagamintų eksponatų. Ekspozicija pilna, D. Mikalajūnas sako, kad pritrūkus vietos, vertingesni eksponatai galėtų pakeisti mažiau įspūdingus, pasikartojančius tos pačios markės automobilius. Neseniai juodupietis du automobilius parsivežė iš Latvijos, o paskutinį – iš Norvegijos. „Šitas automobilis tikrai stovės ekspozicijoje, nes yra pats vertingiausias“, – apie  įsigytą transporto priemonę kalba senovinių automobilių entuziastas. Stebint skelbimus Latvijoje, Estijoje, Švedijoje, Norvegijoje, pastarojoje šalyje Dominyko akį patraukė parduodamas retas egzempliorius, kurio iki šiol nepavyko aptikti Lietuvoje.

Lietuvoje panašių nerado

„Moskvič 434“ vietinis norvegų ūkininkas kažkada naudojo kaip pagalbinę transporto priemonę pašto ar maisto prekių vežiojimui. Paskui nebenaudojamą automobilį nusprendė parduoti ūkininko anūkas. 

„Tikiu, kad tokių automobilių yra ir Lietuvoje, bet kiek važinėjome po renginius, muziejus, tokio nematėme, galbūt kažkas paslėpęs garaže turi. Negali sakyti, kad toks automobilis retenybė, bet retesnis lyginant su kitais“, – sako D. Mikalajūnas ir priduria, kad tai pirmas automobilis, kuriam sutvarkyti prireikė tiek pastangų. Viską darė nuo nulio – išrinko, virino, dažė, surinkinėjo. Po restauracijos automobilis vėl bus važiuojantis.

Juodupės vaizdai

Dengtoje ekspozicijoje galima apžiūrėti ne tik senus automobilius. Viduje, ant tentų eksponuojamos nuotraukos su Juodupės miestelio praeities ir dabartiniais vaizdais. Senų nuotraukų D. Mikalajūnas sako teiravosi tarp vyresnių žmonių, daug užfiksuotų praeities vaizdų užtiko muziejuje vietiniuose kultūros namuose. Kai kurios nuotraukos buvo darytos iš aukštai – nuo apžvalgos ar vandens bokštų. Kad galėtų tuos pačius vaizdus įamžinti iš viršaus, Dominykas pirko droną.

Ledo ritulio istorija

Šalia automobilių ekspozicijos baigiamas statyti dar vienas pastatas. Dominykas sako dar galutinai nenusprendęs, kas jame bus, bet greičiausiai bus atiduota duoklė Juodupės ledo ritulio istorijai, kuri čia turi gilias šaknis. Prieš kelis dešimtmečius, kuomet Juodupėje veikė fabrikas „Nemunas“, buvo susibūrusi stipri ledo ritulio komanda, juodupiečiai nepamiršo ir prieš kelerius metus iškovotos antrosios vietos Lietuvos ledo ritulio čempionate. Šią istoriją galėtų priminti nuotraukos, daiktai – lazdos, apranga. „Minčių yra, bet norime pirma užbaigti pastatą ir tada spręsime, kokia bus ekspozicija“, – sako D. Mikalajūnas.

Kvies į suvažiavimą

Senoviniai automobiliai ir dabar sulaukia turistų dėmesio. Žiemą mažiau, o vasarą „Unt kampą“  sustoja važiuojantys į Ilzenbergo dvarą arba grįžtantys iš ten.

Praėjusią vasarą D. Mikalajūnas pirmą kartą sukvietė senų automobilių mėgėjus į renginį „Retro Juodupė“. „ Nesitikėjau tokio dalyvių skaičiaus, nes pirmą kartą kažką panašaus bandėme daryti. Tai viršijo lūkesčius. Buvo apie 40–50 automobilių iš Biržų, Alytaus, Vilniaus, Šiaulių, kitų miestų, tikėjomės, kad bus perpus mažiau“, – sako Dominykas. Panašų senovinės technikos suvažiavimą Rokiškyje juodupietis žada organizuoti ir šiais metais, birželio mėnesį.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video