„Verslo aitvarų“ ketvirtadienis: trims įmonėms dėkota ne kartą (0)
Rokiškio kraštas garsėja ne tik senųjų, kultūrinių, tradicijų puoselėjimu ir jų išsaugojimu. Miestelėnai džiaugiasi ir nuolat kuriamais autentiškais, krašto identitetą atspindinčiais įvykiais, kurie, metai po metų, tampa neatsiejama Rokiškio dalimi. Viena „jauniausių“ tradicijų – 2021-aisiai Rokiškio rajono savivaldybės pradėti teikti „Verslo aitvarų“ apdovanojimai, skirti rajono verslo atstovams pagerbti.
Suburia kasmet
Pagrindinė „Verslo aitvarų“ idėja – iškilmingai padėkoti Rokiškyje verslą plėtojantiems kraštiečiams už: sukurtas darbo vietas, pritraukiamas investicijas, kultūros, sporto, socialinių sričių rėmimą ir prisidėjimą prie jų augimo bei puoselėjimo.
Ketvirtą kartą Rokiškio „Verslo aitvarų“ apdovanojimai šiemet buvo įteikti profesinės verslo atstovų šventės išvakarėse – lapkričio 7 d. Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio bibliotekoje. Antrą lapkričio penktadienį švenčiama šventė šįkart subūrė ne tik 10-imt apdovanotųjų krašto verslininkų ir jų artimuosius. Į šventę atvyko būrys garbių svečių: Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas ir generalinis direktorius Visvaldas Matkevičius, „SoDra“ Panevėžio skyriaus direktorius Lauras Jagminas, Valstybinės mokesčių inspekcijos Panevėžio skyriaus atstovės, pranešimą „Regioninių investicijų svarba“ susirinkusiems skaitė Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas, ekonomistas Marius Dubnikovas. Pastarasis nusijuokė atvykęs skaityti rimto pranešimo, tačiau atsižvelgiant į faktą, kad čia – šventė, trumpai pasakysiantis tik gerąsias naujienas: kiti metai verslininkams bus geri.
Padėkos ir 2024 m. nominantai
Svečiui pasisakius, buvo išdalinti šių metų „Verslo aitvarai“, pasveikinti jų nusipelnę rajono verslininkai. Kiekvieną nominantą, atsiimantį aitvaro apdovanojimą, lydėjo giriamieji žodžiai. Keleto Rokiškyje veikiančių įmonių vadovai į sceną lipo ne tik „Verslo aitvaro“ apdovanojimo. Jie sulaukė padėkų ir iš atvykusių svečių rankų.
Rokiškio rajono savivaldybės mero Ramūno Godeliausko potvarkiu sudaryta darbo grupė-komisija, kuri rinko kandidatūras į nominantus. Dvi nominacijas išrinko ir už jas balsavo Rokiškio rajono gyventojai.
Anot mero, teikiant šias nominacijas buvo ypač svarbu atkreipti dėmesį į rajono smulkųjį bei vidutinį verslą, į besikuriantį verslą, kuriam skatinti savivaldybėje yra speciali programa: „Iš šios programos atsirado ir „Verslo aitvarai“ – nominacijos, paskatinimas smulkiam ir vidutiniam verslui. Tai vienas iš svarbiausių kriterijų. Kiti kriterijai, į kuriuos atsižvelgiame: bendradarbiavimas su viešuoju sektoriumi, rėmimas, mecenatystė, prisidėjimas prie Rokiškio rajono bendrosios gerovės, socialinis verslo pobūdis. Atsižvelgdama į tai, komisija išanalizavo rajono verslo įmones, išdiskutavo ir atrinko 8 nominantus. Kandidatūras į dvi nominacijas – „Metų vadovas(-ė)“ ir „Lietuviškiausias įmonės pavadinimas“ siūlo rajono gyventojai ir už jas balsuoja. Komisijos sudėtis – labai įvairi: nuo tų pačių verslo atstovų (įtraukėme ir Rokiškio verslo klubo atstovus) iki socialinių partnerių. Norėjome, kad komisijoje būtų ir „Rotary“ klubo narių, tačiau dėl didelio užimtumo jie atsisakė“.
„Metų partnerystė“: AB „Rokiškio mašinų gamykla“, generalinis direktorius Rimgaudas Kilas.
Už indėlį inicijuojant estetinį miesto įvaizdžio kūrimą bei jo stilizavimą partnerystėje su Rokiškio rajono savivaldybe. Ilgametis AB „Rokiškio mašinų gamykla“ vadovas R. Kilas globoja ir remia jaunųjų rokiškėnų norą tapti kvalifikuotais inžinerinių specialybių darbuotojais, prisidėdamas prie Rokiškio profesinio mokymo centro auklėtinių įgūdžių tobulinimo pameistrystės programų, diegiamose jo vadovaujamoje AB „Rokiškio mašinų gamykla“, bei prie Rokiškio inžinerinės eksperimentinės klasės plėtojimo projekto, siekdamas užsiauginti būsimus gamyklos darbuotojus ir susigrąžinti juos į gimtąjį kraštą.
„Už verslo plėtrą“: MB „Jasauta“, direktorius Jaunius Jasinevičius. Paties vadovo šventėje nebuvo, tačiau „Verslo aitvarą“ už jį atsiėmė deleguotas asmuo.
Trejus metus veikiančioje rokiškėno sunkvežimių remonto, automobilių, priekabų, tralų nuomos paslaugomis užsiimančioje įmonėje dirba 9 darbuotojai, o generuojamos pardavimų pajamos siekia septynženklę sumą.
„Krašto ambasadorius“: UAB „Senas grafas plius“ direktorius Algimantas Šablinskas
UAB „Senas grafas“ kavinės ir nakvynės namų analogišku pavadinimu įkūrėjas, kelionių entuziastas, piligrimas, pažintinių maršrutų sudarytojas ir organizatorius, knygos „Malerwegeriai“ autorius, sporto ir laisvalaikio klubo, vienijančio didžiulį būrį bendraminčių dviračiais, baidarėmis, kalnų slidėmis būrį vedlys.
„Metų ryžtas“: UAB Rokiškio laidojimo namai, direktorius Andrius Akinis.
2023 m. balandžio mėnesį duris atvėrę modernūs laidojimo namai, kuriuos nuo 2019 m. pradžios kartu kūrė du bendražygiai – A. Akinis ir Nerijus Blažys.
Verslo pradžia reikalavo tiek didelių finansinių investicijų (investuotos nuosavos lėšos, pritraukta ES parama, banko paskola), tiek pačių verslininkų prisidėjimo savomis rankomis prie pastato statybų proceso.
Interjerą, išsiskiriantį jaukumu ir ypatingu dėmesiu klientų bei darbuotojų poreikiams, sukūrė A. Akinio žmona Marita. Nerijus ir Andrius, petys į petį pradėję veiklą, įmonei vadovauja pamečiui – šiais metais verslo vairą laiko N. Blažys. Šių verslių žmonių drąsa, ryžtas ir jų atkaklumas lėmė tai, kad mūsų rajone atsirado nauja, jauki ir moderni ritualinių paslaugų suteikimo vieta.
„Šeimos verslas“: MB „Lakštena“, direktorė Diana Rušėnaitė.
Šeimos bitynas „Devyni medūs“, įsikūręs Juodupėje, šiuo metu turi net 300 bičių avilių. Buvęs „mėgėjiškas“ tėčio bitynas visiems šeimos nariams – mamai, tėčiui, broliui ir Dianai – surėmus pečius ir pradėjus dirbti kartu, tapo gerokai didesnis.
D. Rušėnaitė sako, kad sėkmę versle lemia originalūs sumanymai. Vienas iš neįprastų gaminių – medaus šokoladas – ypatingas skanėstas iš kakavos, kakavos sviesto ir medaus. Kitu originaliuo gaminiu – medaus šaukšteliais – buvo gardinamos netgi NATO viršūnių susitikimo, vykusio 2023 m. Vilniuje, dalyvių arbatos. Bityno „Devyni medūs“ gaminiai nuolatos pristatomi tiek Lietuvos, tiek tarptautinėse parodose ir turi Nacionalinės kokybės ženklą, įrodantį medaus unikalumą.
„Versli moteris“: VšĮ „Jautri širdis“ direktorė Irma Rutkauskienė.
Asmenine iniciatyva įsteigusi socialinę pagalbą teikiančią įstaigą, pasiryžusi teikti socialines paslaugas, mažinti socialinę atskirtį ir įgalinti Rokiškio rajono gyventojus būti lygiaverčiais visuomenės nariais. Nors Irmos vadovaujama įstaiga dar ganėtinai jauna, tačiau jau turi kelis šimtus paslaugų gavėjų ir daugiau nei 50 darbuotojų, pasiekiančių net ir atokiausiuose rajono kampeliuose gyvenančius ir socialinių paslaugų stokojančius žmones.
„Metų proveržis“: IĮ ,,Hexsol“, įmonės vadovas Tomas Mačys.
Prieš 12 metų rokiškėno T. Mačio įkurta įmonė, atlieka įvairių inžinierinių tinklų (drenažo, nuotekų valymo ir vandentiekio tiekimo tinklų) įrengimo darbus. Įmonės pavadinimas kilo nuo aušinimo skysčio pavadinimo „Hexol“, kurį T. Mačys ankščiau gamino.
Dvejus metus įmonės savininkui teko pačiam kastuvu kasti griovius. Vėliau nutarė į pagalbą pasitelkti nuomotą techniką, o atėjus laikui, nusprendė įsigyti savo. Klientams pradėjus domėtis valymo įrenginių statymo paslaugomis, T. Mačys susisiekė su Vilniuje įsikūrusia nuotekų valymo įrenginių įmone ir pasakė, kad noriu tapti oficialiu montuotoju. Šiuo metu pasitelkdamas 4 brigadas T. Mačys sėkmingai vykdo veiklą net penkiuose miestuose 60 km spinduliu.
„Originaliausias verslas“: MB „Raido grupė“ direktorė Asta Surginienė, įkūrėjas – Tomas Zajančkauskas.
Kaune gyvenęs rokiškėnas prieš kelis metus atsisakė beveik visų savo verslų ir Kauną iškeitė į sodybą prie gimtojo Rokiškio. Su drauge Mintaute šiandien T. Zajančkauskas vysto prekės ženklą „Raido.lt“ ir gamina gerųjų bakterijų gėrimą. Anot verslininko, viskas prasidėjo nuo to, kad ieškojo būdų, kaip sveikiau gyventi: pradėjo virti tas gerąsias bakterijas savo namų puoduose Kaune, o pavadinimas gimė beskaitant runų reikšmes. „RAIDO tai runą ᚱ, simbolizuojančią kelionę, fizinį ir dvasinį progresą. Ši runa kviečia eiti į priekį gyvenime ir neužsisėdėti vienoje vietoje. Pavadinimas pasiteisino“, – sako „Verslo aitvaro“ savininkas. Rokiškyje „Raido grupė“ savo veiklą vysto jau dvejus metus, o gamykloje dirba 4 žmonės, su marketingais – dar 4, ir plečiasi – netrukus įsikels į naujas patalpas Ilzenbergo dvare, kur bus pradėta nauja 5 kartus didesnės apimties gamyba nei iki šiol.
„Lietuviškiausias įmonės pavadinimas“: UAB „NM Dūmelis“ direktorius Nauris Šiupinis.
Būtent šios nominacijos laimėtojui išrinkti buvo skelbiamas Rokiškio krašto gyventojų balsavimas. Bajorų kaime įsikūrusios „NM Dūmelis“ įmonės vadovas N. Šiupinis, kelerius metus visiškai nevartojęs mėsos produktų, pradėjo valgyti mėsą būtent skanaudamas savo gaminamą gardaus dūmo kvapo produkciją, turėdamas vienintelę viziją – pagaminti natūralų, be konservantų, senovišką gaminį. Patarimų ir receptų verslo pradžioje negailėjo N. Šiupinio močiutė. Šiuo metu „Dūmelio“ produkcija mėgaujasi ne tik Rokiškio krašto, bet ir Utenos, Zarasų, Anykščių, Dusetų kraštų gyventojai.
„Metų vadovė“ : UAB „Vilauna“, UAB „Skanūs gramai“ direktorė Laura Viduolytė-Pupelienė.
Itališku posakiu „O bene o niente“ (liet. ,,Arba gerai, arba nieko“) vystomuose versluose besivadovaujanti L. Viduolytė-Pupelienė sako, kad viską versle daro „iš pajautimo“ ir stebėjimo, ko žmonėms reikia. Taip „iš jausmo“ 2015 m. gimusi mažytė desertinė Rokiškio centre, kurioje sukosi viena pati Laura, užaugo į šeimos restoraną „Pupelė“.
Nepaisant to, kad restoranai „Pupelė“ ir „Pesto“ vienija beveik šešias dešimtis darbuotojų, kuriuos darbinėje veikloje jungia pastangos daryti ne tik gerai, bet ir kaip gali geriausiai. Laura sako, kad geras vadovas, tai – visų pirma – geras lyderis, kuris pasitiki savo jėgomis ir geba įkvėpti bei palaikyti savo komandą bet kokiose situacijose.
L. Viduolytei-Pupelienei šis „Verslo aitvaras“ – antrasis. 2022 m. vadovei buvo įteikta nominacija „Už socialines iniciatyvas Rokiškio jaunimu“.