Šių metų kovas – sausiausias nuo 1961-ųjų, skelbia meteorologai (0)

Publikuota: 2022-04-07 Kategorija: Orai
Šių metų kovas – sausiausias nuo 1961-ųjų, skelbia meteorologai
Rokiškio Sirena nuotr. / Lietus

Šių metų kovas buvo rekordiškai sausas ir saulėtas, paskelbė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

2022-ųjų kovas tapo pačiu sausiausiu nuo 1961 metų – vidutiniškai Lietuvoje iškrito apie 2 milimetrai kritulių, tačiau atskirose stotyse iškritęs kritulių kiekis kinta nuo nulio milimetrų Vakarų Lietuvoje iki 5 milimetrų pietiniame ir šiaurės rytiniame Lietuvos pakraščiuose

Pasak tarnybos pranešimo, šis skaičius sudaro iki 15 proc. įprastai iškrentančio kritulių kiekio.

Antroje vietoje pagal mažiausią kritulių kiekį liko 1969 metų kovas, kai vidutiniškai iškrito 9 milimetrai kritulių, o trečioje – 2003 metų kovas su 10 milimetrų kritulių. Įprastai kovą iškrenta vidutiniškai 39 milimetrai kritulių.

Taip pat šių metų kovas, meteorologų teigimu, buvo apskritai sausiausias mėnuo nuo 1961 metų – iki šiol sausiausias mėnuo Lietuvoje buvo 2019 metų balandis. 

Tarnyba pažymi, kad analizė atliekama nuo 1961 metų, nes nuo tų metų vykdyti meteorologiniai matavimai apėmė pakankamai tankų tinklą.

Pagal pačią ilgiausią Lietuvos kritulių matavimų seką Vilniuje (nuo 1887 metų), šiemetinio kovo kritulių kiekis taip pat buvo rekordiškai mažas. Šiemet iškritęs vos 1,2 milimetrų kritulių kiekis Vilniuje antroje vietoje paliko prieš tai buvusį rekordiškai mažą 1928 metų 3 milimetrų kritulių kiekį.

Pasak meteorologų, „lietingiausias“, jei galima taip pavadinti, dešimtadienis buvo pats pirmasis su vidutiniškai 1,7 milimetro kritulių. Kovo antrąjį dešimtadienį kritulių visai neiškrito, o trečią jų būta tik simboliškai (0,2 milimetro).

Šių metų kovo mėnuo buvo ne tik išskirtinai sausas. Nors kovo vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo vos 0,6 laipsnio aukštesnė nei įprastai ir sausi orai nebuvo ypač šilti, tačiau buvo itin saulėta.

Meteorologų teigimu, šių metų kovas tapo pačiu saulėčiausiu kovu nuo 1961 metų, vidutinė saulės spindėjimo trukmė Lietuvoje siekė net 263 valandas, t. y. beveik dvigubai daugiau už daugiametį kovo mėnesio vidurkį, kuris siekia 145 valandas.

Antroje vietoje liko 1969 metų kovas (224 valandos), o trečioje – 2013 metų kovas (219 valandų). 

Pasak Meteorologijos tarnybos pranešimo, saulė spigino taip intensyviai, jog šių metų kovo reikšmės viršijo net balandžio mėnesio daugiametį vidurkį (212 valandų) ir buvo artimos netgi gegužės mėnesio daugiametėms saulės spindėjimo reikšmėms (283 valandos).

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video