Nenutildyta mūza: Matildos Olkinaitės 100-metis (0)

Publikuota: 2022-06-03 Kategorija: Renginių anonsai
Nenutildyta mūza: Matildos Olkinaitės 100-metis
Organizatorių nuotr. / Spektaklio akimirka

2022 m. birželio 6 d. sukanka 100 metų nuo tragiškos lemties Lietuvos žydų  poetės panemunėlietės Matildos Olkinaitės gimimo. Garsėjanti poetė Matilda kartu su šeima ir kaimynais Jofėmis 1941-ųjų liepą buvo sušaudyta Sacharos durpyne (Rokiškio r.) dar prieš prasidedant masinėms žydų žudynėms. Egzekuciją įvykdė vietiniai baltaraiščiai, tikėdamiesi pasipelnyti. Ilgus metus žūties aplinkybes dengė užmaršties dulkės, niekas nebeprisiminė tikslios kapo vietos, nebežinojo net Matildos vardo. Per stebuklą išlikę merginos dienoraštis ir eilėraščių sąsiuvinis kurį laiką kunigo Matelionio buvo slepiami po didžiuoju Panemunėlio bažnyčios altoriumi, vėliau skirtingais keliais pateko į a. a. prof. Irenos Veisaitės rankas. Ji, giliai sukrėsta Matildos minčių ir talento, nusprendė po daugybės metų suteikti poetei balsą. Pasirodė keletas straipsnių, aktorės Virginijos Kochanskytės meninė programa, bet reikėjo palaukti dar kelis dešimtmečius, kol Matildos Olkinaitės vardas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje tapo lietuviškuoju Anos Frank sinonimu. 

2016 m. asociacijos „Rokiškio teatras“ kūrybinė komanda pagal M. Olkinaitės dienoraštį, eiles ir amžininkų prisiminimus, užfiksuotus istorikės V. Aleknienės bei Rokiškio muziejininkų, pastatė spektaklį „Nutildytos mūzos“ (rež. N. Danienė).  Į Olkinaitės vardo įprasminimo darbus ėmė jungtis vis nauji žmonės ir organizacijos. Rokiškio bibliotekininkų pastangomis Panemunėlio geležinkelio stoties aikštėje šalia buvusių Olkinų namų iškilo medinis stogastulpis (aut. V. Zakarka). Šalia Sacharos durpyno teatralų iniciatyva pastatytas paminklinis akmuo, žymintis holokausto aukų vietą. Amerikiečių mokslininkų ekspedicija su neinvazine aparatūra 2018 m. vasarą ieškojo tikslios kapavietės vietos, o apie šią paiešką JAV sukurtas dokumentinis filmas „Finding Matilda“ („Atrandant Matildą“, rež. S. Cardillo). Olkinaitės eilėraščiai ir dienoraštis išversti į anglų kalbą (vert. L. Sruoginis Vincė). Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas lietuvių ir anglų kalbomis išleisdo knygą „Matilda Olkinaitė. Atrakintas dienoraštis“ (sudarytojas M. Kvietkauskas). Keletas eilėraščių įtraukta į Anglijoje išleistą „Holokausto aukų kūrybos antologiją“. Matildos istorija jau papasakota daugybėje  straipsnių ir televizijos laidų Lietuvoje, JAV, Izraelyje ir t.t. Niekam nežinomos merginos iš Panemunėlio vardas ėmė skambėti ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. 

2022 m. birželį Rokiškyje bus minimas Matildos Olkinaitės 100-metis. Birželio 5 d., sekmadienį, Rokiškio krašto muziejuje vyksiantys renginiai prasidės asociacijos „Rokiškio teatras“ atkurtu spektakliu „Nutildytos mūzos“. Po spektaklio planuojamas M. Olkinaitės nuolatinės ekspozicijos Rokiškio krašto muziejuje atidarymas. Ekspozicijoje be kitų eksponatų atsiras ir svarbiausios relikvijos - poetės dienoraštis bei eilėraščių sąsiuvinis, kuriuos a. a. prof. Irena Veisaitė perdavė saugoti Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui. Iki jubiliejaus sąsiuviniai bus restauruoti ir perduoti eksponavimui Rokiškyje. Planuojama pristatyti JAV sukurtą dokumentinį filmą „Finding Matilda“ („Atrandant Matildą“), kuris yra išverstas ir subtitruotas lietuviškai. Filmą nuotoliniu būdu iš JAV pristatys kūrėjų komanda. Taip pat planuojamas šiuo metu kuriamo lietuviško dokumentinio-meninio filmo darbiniu pavadinimu „Dangaus stulpai-skambančios sinagogos“ pristatymas ir susitikimas su režisieriumi Laurynu Valkiūnu. Vėliau bus aplankyta dabar jau žinoma Olkinų ir Jofių šeimų palaidojimo vieta, kurioje šiuo metu vyksta tvarkymo darbai, bus pastatyta akmeninė stela. Paskutinis renginio akcentas - stogastulpio Matildos gimtajame Panemunėlyje pagerbimas. 

Birželio 6 d., tikrąją Matildos gimimo dieną, paminėjimo renginiai persikels į jos vaikystės miestelį Panemunėlį: kultūros namuose vyks spektaklis „Nutildytos mūzos“ ir dokumentinis filmas „Finding Matilda“. Po renginio eisena iš kultūros namų pajudės link stogastulpio šalia buvusių Olkinų namų, kur vyks Matildos eilių skaitymai. Panemunėlis – 2022 m. Mažoji Lietuvos kultūros sostinė, tad visus metus čia vykstančiuose renginiuose – išskirtinis dėmesys Matildai Olkinaitei. 

Projektą remia: „Geros valios fondas“, Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė, Organizatoriai: Rokiškio kultūros centras ir asociacija „Rokiškio teatras“ 

Rokiškio kultūros centro informacija

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video