Norintiems sutaupyti ūkininkams verta suklusti: organizuojamas praktinis renginys apie bearimes technologijas (0)

Publikuota: 2025-04-14 Kategorija: Renginių anonsai
Norintiems sutaupyti ūkininkams verta suklusti: organizuojamas praktinis renginys apie bearimes technologijas
Pranešėjo spaudai nuotr. /

Š. m. balandžio 24 d. ūkininko Jono Venslovo ūkyje, esančiame Kalvių kaime, Rokiškio rajone, vyks praktinis renginys, skirtas gerosios patirties mainams bearimio ūkininkavimo technologijų srityje. Renginyje ūkininkai turės galimybę plačiau sužinoti apie efektyvius ir tvarius ūkininkavimo būdus augalininkystėje, tokių būdų naudą dirvožemiui ir ūkiui bei teikiamą investicinę ir skatinamąją paramą.

LIFE integruotojo projekto „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje“ iniciatyva vykstančio renginio metu ūkininkas Jonas Venslovas pasidalins savo patirtimi ir įžvalgomis apie tiesioginės sėjos taikymo pradžią ūkyje ir patirtas pamokas ūkininkaujant įvairios dirvožemio granuliometrinės sudėties laukuose. Vytauto Didžiojo universiteto Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų katedros docentė, dr. Jūratė Aleinikovienė pasidalins mokslinėmis įžvalgomis apie žemės dirbimo technologijų poveikį dirvožemio struktūrai. Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacijos vadovas Tautvydas Beinoras pristatys pranešimą tema: Praktiniai elementai tiesioginės sėjos technologijoje: „Į ką reikia atkreipti dėmesį ir ką naudinga žinoti pradedantiesiems ir įgudusiems? Kokios sėjomainos pasiteisino ir kaip gauti tiesioginės sėjos technologijos ir kitų agrotechninių priemonių kompleksinį bendraveikinį efektą“. Andrius Venckus, Aplinkos projektų valdymo agentūros Modernizavimo fondo projektų grupės projektų atstovas, supažindins su kompensacinės paramos už tiesiogines ir juostines sėjamąsias priemonės rezultatais ir pasitaikomomis klaidomis paraiškose. Dalyviai taip pat turės galimybę apžiūrėti techniką, naudojamą bearimiam ūkininkavimui.

Detali renginio programa skelbiama Žemės ūkio ministerijos interneto svetainėje, o norintys dalyvauti kviečiami užsiregistruoti užpildant dalyvio anketą: https://forms.office.com/e/70NKeshSue.

Vietų skaičius ribotas.

Praėjusios bearimių technologijų lauko dienos metu ūkininkai dalijosi svarbiomis įžvalgomis apie bearimio ūkininkavimo naudą ūkiui ir didžiausiam jo turtui – dirvožemiui bei praktinius iššūkius. Ūkininkai Romualdas ir Vilius Pilkauskai pasidalijo savo dešimtmečio patirtimi, pabrėždami, kad nors pradžia buvo nelengva, ilgainiui bearimis ūkininkavimas atnešė stabilesnį derlių, sumažino trąšų bei pesticidų poreikį ir padėjo sutaupyti darbo laiko. Įgyta patirtis ir gautas ilgalaikis rezultatas Pilkauskam padėjo galutinai apsispręsti ir negrįžti į ariamąją technologija. Tuo tarpu Lietuvos tausojamosios neariminės žemdirbystės asociacijos pirmininkas Tautvydas Beinoras pateikė mokslinį pagrindimą šiam ūkininkavimo metodui. Jis išskyrė penkis pagrindinius dirvožemio sveikatinimo principus – minimalų dirvos judinimą, nuolatinę paviršiaus dangą, biologinę įvairovę, augalų šaknų svarbą ir gyvulių įveiklinimas pasėlių laukuose.

2025 m. pavasario bearimių technologijų lauko diena bus skiriama aptarti labai praktinius technologijų įgyvendinimo aspektus – sėjomainas, kenkėjų ir ligų valdymą ir technikos ypatumus apie kuriuos naudinga išgirsti bei juos „pačiupinėti“ pradedantiesiems ir įgudusiems.

Pagerės dirvožemio būklė ir sumažės degalų sąnaudos

Tyrimai ir ūkininkų patirtys atskleidžia, kad tausojančios žemės ūkio technologijos, tokios kaip juostinė bei tiesioginė sėja, leidžia ūkininkauti efektyviau ir sudaro prielaidas pagerinti dirvožemio būklę. Taikant bearimį ūkininkavimą, ypač tiesioginę sėją, galima sumažinti laiko bei išteklių sąnaudas, įskaitant mažesnį technikos nusidėvėjimą bei mažesnį trąšų ir augalų apsaugos produktų poreikį.

Tiesioginės ir juostinės sėjos technologijos prisideda prie didesnio ūkių energetinio savarankiškumo ir padeda apsaugoti vandens telkinius nuo maistinių medžiagų išplovimo. Nejudinant dirvožemio sluoksnių, susiformuoja dirvoje kanalai, gerinantys vandens ir oro apytaką, kurie sudaro palankesnes sąlygas sėkloms sudygti ir augalams augti net esant nepalankioms gamtos sąlygoms. Be to, padidėjęs huminių medžiagų kiekis dirvoje sustiprina dirvožemio struktūrą, pagerinant vandenes ir maistinių medžiagų kaupimą.

Ūkininkai skatinami rinktis bearimes technologijas

Skatinant tvaresnį žemės ūkio kultūrų auginimą per Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano ekologinę schemą papildomai skiriamos priemokos: už tiesioginės ir juostinės sėjos būdu auginamus žemės ūkio augalų plotus - po 66 Eur/ha, o už minimalaus dirbimo pasėlių plotus – po 20 Eur/ha.

Norintiems daugiau sužinoti apie tvarų ūkininkavimą augalininkystėje rekomenduojame atvykti į bearimių technologijų lauko dieną Kalviuose, o prieš tai pasiklausyti tinklalaidės epizodo apie tvarius sprendimus žemės ūkyje: https://youtu.be/OaFS-sj0KYA?si=Z0uFMj3Ft0vIb0hn

 Daugiau informacijos suteiks:

LR Žemės ūkio ministerijos LIFE IP EnerLIT projekto „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje“ koordinatorius Aleksas Bukinas, tel. +370 664 87477, el. p. aleksas.bukinas@zum.lt

 Organizatorių inf.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video