Salų dvaras kurį laiką taps keleto tautų menininkų rezidencija (0)

Publikuota: 2022-07-08 Kategorija: Renginių anonsai
Salų dvaras kurį laiką taps keleto tautų menininkų rezidencija
Rokiškio Sirena nuotr. / Salų dvaras

Nuo liepos 11 d. startuoja Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro projektas „Dvarų kultūros atspindžiai keramikoje ir tapyboje“, kuris vyks Salų dvare bei aplinkui.  Salų dvaro kultūros ir laisvalaikio rezidencija taps ir menininkų rezidencija, kurioje reziduos Lietuvos, Latvijos, Japonijos ir Indijos menininkai. Šio projekto pirmasis etapas vyks liepos 11 - 15 dienomis, o antrasis, kai keramikos dirbiniai bus glazūruojami ir degami specialioje krosnyje, - liepos 25-29 dienomis.

Šiuolaikinio meno pasaulyje įprastu reiškiniu tampa menininkų rezidencijos, kuriose buriasi menininkai, aktyviai dalyvauja vietos kultūrinėje veikloje, bendrauja ne tik tarpusavyje, bet ir su vietos meno mėgėjais, bendruomenėmis.

Menininkų rezidencijos kūrėjams padeda atsiriboti nuo kasdienių darbų ir pasinerti į kūrybinį procesą. Tai aktualu tiek profesionaliems menininkams, tiek ir meno mėgėjams. Ypatinga kūrybos vieta gali padėti ne tik atverti idėjų klodus, bet ir labiau pažinti save. Tai vieta, kur menininkas gali išvykti iš savo kasdienybės, darbo aplinkos ir atsidurti visai kitoje erdvėje, susikoncentruoti kūrybai arba užmegzti naujų bendradarbiavimo ryšių, susipažinti su vietos kūrėjų bendruomene. Rezidencija yra labai svarbi menininko karjerai, nes tai vieta, kuri pakeičia jo kasdienybės gyvenimo ritmą ir atveria galimybes padaryti su ta vieta susijusį meno kūrinį.

Šiais metais menininkų rezidencijoje yra pakviesti ir dalyvaus dešimt profesionalių menininkų iš Lietuvos, Latvijos, Japonijos, Indijos, taip pat - Rokiškio dailininkų klubo „Roda“ nariai, Rokiškio tautodailininkai bei meno mėgėjai: Anda Svarane (Latvija), Ilona Šauša (Latvija), Janis Leimanis (Latvija), Nellija Dzalba (Latvija), Egidijus Radvenskas (Lietuva), Eugenijus Čibinskas (Lietuva), Romas Galiauskas (Lietuva), Artūras Stančikas (Lietuva), Siraj Saxena (Indija), Noe Kuremoto (Japonija). Projekto koordinatorė – Salų dvaro šeimininkė, tautodailininkė Birutė Dapkienė.

Rezidencijos vieta yra išskirtinė savo istorine praeitimi, apsupta kūrybai įkvepiančios gamtos grožio, nutolusi nuo kultūrinių centrų ir didmiesčių. Ežero saloje stovinčio Salų dvaro ansamblio įkvepianti aura atitrauks menininkus nuo kasdienybės, greičio, rūpesčių ir padės susikoncentruoti bei gimti naujiems projektams. Šis Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro projektas prisidės prie Salų dvaro įveiklinimo, padidins turizmo potencialą ir pagerins infrastruktūrą. Dėl reziduojančių menininkų sukurtų darbų pagerės Salų dvaro patrauklumas lankytojams, vietos keramikos mėgėjų bendruomenė įgis žinių apie skirtingas Rytų ir Vakarų kultūras, šiuolaikinę tapybą, vaikai ir jaunimas prisilies prie keramikos ir turės galimybę bendrauti su profesionaliais keramikos bei tapybos specialistais. Profesionalūs menininkai kurs aukštos meninės vertės keramikos ir tapybos darbus, kurie bus skirti Salų dvaro interjerui praturtinti. Profesionalūs menininkai ves edukacijas dvaro lankytojams, stovyklautojams, skaitys paskaitas keramikos bei tapybos mėgėjų bendruomenei, pakvies stebėti keramikos degimo procesą lauko degimo krosnyje bei tapybos virsmą nuo drobės iki paveikslo. Rezidencijoje vykdoma veikla bus atvira ir prieinama visuomenei. Numatyta, kad reziduojantys menininkai ves tapybos ir keramikos edukacijas Salų dvare stovyklaujantiems vaikams (tam skirtos 4 edukacijos), skaitys paskaitas (jų numatomos 3) keramikos ir tapybos mėgėjų bendruomenei.

Svarbiausia rezidencijos užduotis  – suteikti rezidentams kuo palankesnes kūrybos sąlygas, kad jie galėtų sukurti aukšto meninio lygio kūrinius, kurie visiems laikams liks Salų dvare. Salų dvaro kūrybos ir laisvalaikio rezidencija atgimsta ir siūlo vis daugiau veiklų. Čia atvykstančiųjų laukia jaukios istorinės dvaro erdvės. Birželio mėnesį atvykę menininkai susipažins su dvaro istorija, aplinka, įsikurs jaukiuose miegamuosiuose, susipažins su vietos bendruomene, dvare veikiančia tautodailininkų asociacija. Pirmąją savaitę menininkai kurs tapybos ir molio dirbinius, kurie bus pritaikyti interjerui ir papuoš dvaro erdves. Po mėnesio keramikai susirinks į Salų rezidenciją kūrinių degimui krosnyse. Vyks glazūravimo darbai. Keramika bus degama elektrinėje degimo krosnyje. Vienas iš rezidencijos akcentų – keramikos degimas lauko krosnyje, merkiant dirbinius į raugą arba užpilant medžio pjuvenomis. Tai yra archajinės lietuvių ir japonų technologijos, kurios vis plačiau užkariauja kūrėjų širdis.

Rezidencijos metu sukurti profesionalūs darbai bus eksponuojami keturiose parodose Lietuvoje ir Latvijoje. Pasibaigus visoms numatytoms parodoms, keramikos ir tapybos darbai pasiliks Salose, papuošdami dvaro interjerą.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video