Aštuntoji, jau tarptautinė „Giesmių pynė – Marijai“ skambėjo Panemunėlio bažnyčioje (0)

Skemų socialinės globos namai pakvietė į aštuntąją „Giesmių pynę – Marijai“ – Lietuvos socialinių namų sakralinių giesmių giedotojų sambūrį. Laikomasi tradicijos: sambūris kasmet aplanko vis kitą Rokiškio dekanato šventovę. Šiemet giedotojus priėmė Panemunėlio Šv. Juozapo globos parapijos administratorius, Rokiškio dekanato dekanas kunigas Eimantas Novikas ir tikinčiųjų bendruomenė. Po svetingais bažnyčios skliautais skambėjo ir senosios kantičkinės, ir įprastinės, ir modernios, ir netgi autorinės giesmės Švč. Mergelei Marijai lietuvių bei latvių kalbomis.
Atskleisti Rokiškio dekanato bažnyčių grožį
Idėja rengti giedotojų sambūrį kilo Skemų socialinės globos namų direktoriui Gintarui Girštautui. Idėja puoselėjama iki šiol, auga ir sklinda tolyn. Ji tapo puikia galimybe ne tik įvairių Lietuvos socialinės globos namų bei kitų įstaigų žmonėms giedoti kartu, bendrauti, melstis. Bet ir proga svečiams parodyti Rokiškio dekanato bažnyčių unikalumą bei grožį. Tad kiekvienas sambūris – unikalus ir įsimintinas. O kitąmet bus minimas ir Skemų socialinės globos namų koplytėlės, kurios įkūrimas paskatino surengti „Giesmių pynė – Marijai“, pašventinimo dešimties metų jubiliejus.
„Giesmių pynė – Marijai“ jau aplankė Obelių, Kriaunų, Aleksandravėlės, Rokiškio, Lukštų, Čedasų šventoves. Dar pernai Rokiškio dekanato dekanas kunigas E. Novikas pakvietė į Panemunėlio parapiją. Jos Šv. Juozapo globos bažnyčia taip pat unikali – dvibokštė. Sveikindamas šventės dalyvius, dekanas papasakojo, ką simbolizuoja du bokštai: Lietuvos ir Lenkijos uniją.
Svetingai ir šiltai giesmininkus priėmė ir Panemunėlio parapijos žmonės, gausiai susirinkę į šventę. Jaukumo, subtilumo, ramybės ir šviesaus džiugesio nuotaiką nuo pat pirmųjų akordų kūrė šventės svečiai: Dovilė Vitkevičiūtė (vokalas, gitaras, kanklės) ir garsaus senosios muzikos ansamblio „Banchetto Musicale“ atlikėjas Valdemaras Dadėla (vokalas, gitara, liutnia). Jiems pritariant, visi renginio dalyviai sugiedojo bendrą giesmę „O Švenčiausia Marija“.
Kunigas Eimantas Novikas ir Obelių parapijos klebonas Laimonas Nedveckas, maldose prisiminė ir šios šventės sielą – Nidą Lungienę, kuri šiemet netikėtai sunegalavo ir negalėjo dalyvauti.
Dalyvių gausa bei įvairus repertuaras
Įdomu tai, kad „Giesmių pynė – Marijai“ socialinės globos įstaigų planuose – svarbi šventė. Jos nekantriai laukiama, jai ruošiamasi. Šiemet į Panemunėlio bažnyčią atvyko giedoti net dešimt kolektyvų. Šventė tapo tarptautine: į pynę giesmių buvo įpinti ir latviški motyvai – VSAT „Latgale“ Memelio filialo kolektyvas Švč. Mergelę Mariją šlovino savo gimtąja kalba. Dvi darbuotojos su paslaugų gavėja Ilze atliko „Motina Marija“ (muz. Raimondo Pauls‘o, žodž. Jono Streičo).
Visagino socialinių globos namų giedotojai atliko „Ausk Marijai rožių giją“. Šią senovinę giesmę labai mėgo šv. Kazimieras, ji iki šiol Vilniaus Arkikatedroje giedama prie šio šventojo relikvijų.
Kaip visada šiltas, nuotaikingas ir betarpiškas buvo Rokiškio socialinių paslaugų centro Vaikų dienos centro Obeliuose jaunųjų giedotojų pasirodymas. Jie jautriai atliko dabar labai populiarią giesmę „Sveikinam tave, o Motina Marija“.
Šiemet buvo gausu ir autorinių giesmių. Ilgametis šventės dalyvis Aknystų socialinės globos namų Debeikių filialo paslaugų gavėjas Aidas šiemet parengė savo kurtą giesmę „O Motule“: parašė jai ne tik žodžius, bet ir muziką. Strėvininkų socialinės globos namų giedotojų grupė „Ogama“ atliko vadovės Lionės Urbanavičienės sukurtą „Mergelė mūsų sopulingoji“, savo kūrybos giesmę „Himnas Marijai“ atvežė ir Utenos socialinės globos namų kolektyvas.
Senųjų giesmių grožį priminė šeimininkai, Skemų socialinės globos namų giedotojų grupė „Lyra“, atlikusi „Sveika, Marija, dangaus lelija“. Gegužinių pamaldų nuotaiką kūrė Marijampolės specialiųjų socialinės globos namų Marijonų padalinio giedotojų grupė „Pušynas“, sugiedojusi „Sveika Marija, Motina Dievo“. Linkuviečiai atliko „Giesmė Marijai“, o Jurdaičių socialinės globos namų giedotojai atliko „Marija, Marija, skaisčiausia lelija“ išplėtotą variantą.
Susirinkusiuosius žavėjo jauki, šilta, betarpiška atmosfera.
Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Girštautas įteikė dalyviams padėkas, dovanas ir šventės simboliu tapusį angelą.
Unikali patirtis
„Giesmių pynė – Marijai“ tradicija – kviestiniai svečiai, kurie ne tik giesmėmis ir sakraline muzika puošia renginį, bet ir plečia jo dalyvių akiratį. Nuo senųjų kantičkų giesmių iki subtilių tradicijas ir modernumą jungiančių kūrinių. Šiemet giedoti „Giesmių pynė – Marijai“ Šv. Mišiose atvyko zarasiškė Dovilė Vitkevičiūtė ir vilniškis Valdemaras Dadėla. Pastarasis – liutnios virtuozas, žinomo ansamblio „Banchetto Musicale“ narys. V. Dadėla domisi Renesanso muzikiniu paveldu, iš lenkų kalbos verčia senąsias giesmes. Dueto giedamos giesmės kūrė subtilią, kamerinę nuotaiką. „Toks grožis, kad net ašaras spaudžia“, – kalbėjo viena renginio dalyvių.
Šv. Mišias aukojo Rokiškio dekanato dekanas, Panemunėlio parapijos administratorius kunigas Eimantas Novikas ir Obelių parapijos klebonas Laimonas Nedveckas, besirūpinantis Skemų socialinės globos namų bendruomenės sielovada. Jie maldose prisiminė ir šios šventės sielą – Nidą Lungienę, kuri šiemet netikėtai sunegalavo ir negalėjo dalyvauti.
Po Šv. Mišių Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Girštautas įteikė dalyviams padėkas, dovanas ir šventės simboliu tapusį angelą. Šiemet angelus kūrė šventės parnerio – Rokiškio jaunimo centro – jaunieji keramikai, vadovaujami dailininko Arūno Augučio. Kiekvienas angelas – vis kitoks, unikalus, nuoširdus ir mielas.
Skemų socialinės globos namų inf.