Knygos „Pranas Gasparonis. Svarstyklės pasuko meno pusėn“ sutiktuvių akimirkos ir svečių apsilankymas muziejuje Obeliuose (foto) (0)

Publikuota: 2022-09-21 Kategorija: Renginiai
Knygos „Pranas Gasparonis. Svarstyklės pasuko meno pusėn“ sutiktuvių akimirkos ir svečių apsilankymas muziejuje Obeliuose (foto)
Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose nuotr. / Svečių apsilankymas Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose

Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose rėmėjos Jolantos Gegelevičiūtės–Žuklienės ir jos dukros Deimos Žuklytės–Gasperaitienės dar viena bendros kūrybinės veiklos išraiška – išleista knyga „Pranas Gasparonis. Svarstyklės pasviro meno pusėn“ pasakojanti apie Praną Gasparonį (1910-2005), ilgus gyvenimo metus gyvenusį Amerikoje.
Nuoširdžiai džiaugiamės mamos ir dukros prasminga kūrybine veikla.
 
Knygos „Pranas Gasparonis. Svarstyklės pasviro meno pusėn“ sutiktuvėse, vykusiose Utenos kraštotyros muziejuje, dalyvavome ir mes muziejininkai. Bendravome su renginyje dalyvavusiais svečiais, Prano Gasparonio artimaisiais, tarp jų su Prano broliu 92-jų metų Antanu Gasperaičiu aktyviu kraštotyrininku, kūrybinga asmenybe, kvietėme apsilankyti muziejuje, todėl garbingų svečių apsilankymas Obeliuose, tik paliudijo kaip greitai šis pažadas buvo išpildytas. Muziejaus erdvėse turėjome galimybę nuoširdžiai bendrauti su šviesaus atminimo Prano Gasparonio žmona Regina Kundrotiene–Gasparonis.
 
 
Šiek tiek apie knygą.
Skaitydamas šią knygą negali nesižavėti menininkės knygos dailininkės Jolantos Gegelevičiūtės kruopščiai ir kaip visada nuoširdžiai (tai ne pirmas šios menininkės kūrinys) atliktu darbu, kuris knygos visumą pavertė meno kūriniu.
 
Stebėjausi ir knygos sudarytojos Deimos Žuklytės–Gasperaitienės gebėjimu pateikti išsamią Prano Gasparonio gyvenimo ir veiklos visumą. Žavėjausi teksto patrauklumu, tarsi kviečiančiu keliauti šios asmenybės patirties keliu. Utenos krašto sūnus, kurio gyvenimą, mokslo siekį, elektrotechniko veiklą, karo tarnybą, muzikos studijas formavo modernios Lietuvos vizija. Karo meto pasirinkimas – tarnavimas Plechavičiaus rinktinėje, buvimas Salaspilio koncentracijos stovykloje ar gyvenimas pokario Vokietijoje perkeltųjų stovyklose, darbas, studijos Potsdame, Štutgarte, Miunchene. Ši rūsti gyvenimo patirtis knygoje skleidžiasi Prano dienoraščio eilutėmis, išsaugoto dienoraščio tekstas taip pat „atgulė“ šioje biografinėje knygoje.
 
Gyvendamas Amerikoje Pranas Gasparonis tapo ne tik patyrusiu inžinieriumi, bet ir aktyviai įsiliejo į Amerikos lietuvių kultūrinę veiklą, peržengęs gyvenimo penkiasdešimtmetį jis atsideda tik kūrybinei veiklai, studijuodamas skulptūrą, keramiką, dailę. Šiuo laikotarpiu skleidžiasi menininko veikla, kurios visuma išsamiai pateikta knygos autorės.
 
Nuo 1998 metų vėl apsigyvenęs Lietuvoje, Pranas Gasparonis Amžinojo poilsio atgulė 2005m. kovo 6 dieną.
 
 
Vertinga šioje knygoje yra tai, kad pateikta ne tik asmenybės gyvenimo kelias, bet ir istorinis laikmetis, kuriame lietuvis pasirenka vertybes ir siekia savo tikslo. Ši patirtis aktuali ir dabarties kartai. Šiandieninių pasaulinių iššūkių kontekste tokios istorijos nuskamba naujai, jos įkvepia tikėjimo, drąsos, sunkiomis aplinkybėmis nepalūžti, nepasiduoti, išlikti savimi, knygos pratarmėje liudija knygos sudarytoja Deima Žuklytė–Gasperaitienė.
 
Leidinio sudarytoja Deima Žuklytė–Gasperaitienė knygą leidybai parengė šiuo metu gyvendama Japonijoje. Dailininkė, kuratorė, meno kritikė tęsia savo kūrybinę veiklą, dalyvaudama MO muziejaus veikloje, rengdama straipsnius, kuruodama parodas, bendraudama su menininkais, todėl atvykimas į Lietuvą tapo ne tik šios knygos sutiktuvių akcentu, bet ir parodų bei savo veiklos pristatymu.
 
 
 
Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video