Lietuvos valstybės diena Rokiškyje – tautiškumas ir pagarba senovei (video+foto) (0)

Publikuota: 2022-07-07 Kategorija: Renginiai
Lietuvos valstybės diena Rokiškyje – tautiškumas ir pagarba senovei (video+foto)
Rokiškio Sirena koliažas / Akimirkos iš šventės

Kasmet Lietuvos valstybės dienos paminėjimui 21 valandą viso pasaulio lietuviai vienybės vardan gieda „Tautišką giesmę“. Ši tradicija gyvuoja nuo 2009-ųjų, kai himnas buvo giedamas, minint Lietuvos vardo tūkstantmetį. Nepamiršo šios tradicijos ir rokiškėnai. Tik jie neapsiribojo himno giedojimu ir surengė dar vieną tautiškumo šventę. Nors visą dieną pliaupė lietus ir negailestingai kėsinosi sugadinti planus surengti šventę su daugybe veiklų šalia Rokiškio krašto muziejaus esančioje pievelėje, tarsi stebuklingai prieš šventės pradžią iš už debesėlių išlindo saulutė ir šventę paskelbė pradėta.

Edukacijos nukėlė į senovę

Visa, kuo kvietė užsiimti šventės organizatoriai, tarsi nukėlė į senesnius laikus, alsavo lietuvybe. Rokiškio krašto muziejaus direktorės pavaduotojas muziejinei veiklai Giedrius Kujelis mokino, kaip paprasčiausiais įrankiais nusikalti žalvarinius papuošalus: žiedus, grandinėles, apyrankes. Liaudies instrumentų pažinimo programa „Iš močiutės skrynios“ kvietė susipažinti su senaisiais lietuviškais muzikos instrumentais, kurių vienas priminė anksčiau lyginimui skirtą kočėlą, ten pat – ir kanklės, barškutis, molinukas, skudučiai bei kiti paprasti ir buityje, ir muzikoje naudoti daiktai. Rokiškio kultūros centro folkloro ansamblis „Saulala“ ne tik mokė rišti aukštaitišką nuometą, tačiau šoko, grojo bei dainavo. Norinčių užsirišti aukštaitišką nuometą netrūko. Daugelis moterų, užsirišę nuometus, skubėjo fotografuotis prie specialaus stendo.

Žaidimai ir atrakcijos

Turbūt šventės programa šiek tiek buvo koreguota, nes be numatytų žaidimų kroketo bei Vikingų šachmatų buvo galima šaudyti lankais, vaikams savo taiklumą išbandyti, mėtant kankorėžius į krepšį ar išbandyti kažką panašaus į kėglius. Be to, ankstesnėse šventėse itin pasiteisinęs užsiėmimas – iš žolynų sukurti lėlytes, kuriomis galima pasipuošti, sutraukė nemažą būrį tiek mažųjų, tiek suaugusiųjų. Šią edukaciją surengė Bajorų lėlių teatro „ČIZ“ atstovės Nijolė Čirūnienė bei Dalia Ziemelienė. Moterys nepamiršo atsivežti ir savo teatre naudojamų lėlių, kurias vaikai galėjo bandyti prakalbinti.

Užsuko svečiai iš Latvijos

Į šventę užsuko ir pro šalį važiavę svečiai iš Latvijos – muzikos grupė „Viraksne“ (vadovas Ingus Paeglis) iš Jakabpilio rajono, Atašienės. Jie buvo pakviesti koncertuoti į Kavoliškio apylinkes, ant Moškėnų piliakalnio, tačiau nesusilaikė ir užsuko pažiūrėti, ką veikia rokiškėnai Rokiškio dvare – muziejuje. Muzikos grupė pabandė pasidaryti lėles iš žolynų, jomis pasidabino, apžiūrėjo, kaip vyksta edukacijos.

Prekybininkai siūlė šį tą įdomaus

Šventės nepamiršo ir prekybininkai. Tiesa, buvo tik dvi palapinės su išskirtinėmis prekėmis, bet jos – tikrai dėmesio vertos. Prekiautojos sakė, kad dalyvaujančios ir įvairiose mugėse, tad jų gaminių tikrai dar bus progų įsigyti. Rankomis išpiešti puodukai, gintaro ir lino papuošalai, lininės skraistės, mezginiai bei nėriniai, apyrankės su akmenukais, nešančiais sėkmę ir dar daug visko... Pirmą kartą teko išgirsti, kad ir iš dilgėlės puošto galima pasigaminti skraisčių, galvos apdangalų.

Istorinius šokius išbandė ir meras

Rokiškio kultūros centro istorinių šokių kolektyvas „Saltare la Lavanda“ visus norinčius mokino šokių žingsnelių bei įtraukė į bendrą šokį. Šio kolektyvo šokiai susilieja su italų Viduramžių dvasia bei su pagonybės tradicijomis. Nuo vaikų iki garbingo amžiaus senjorų, tiek moterys, tiek vyrai, ir netgi Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas  sukosi rateliuose kartu su šio kolektyvo merginomis.

Vieningai užtraukė „Tautinę giesmę“

Atėjus metui užtraukti „Tautišką giesmę“, į sceną, norėdamas visus sutelkti bendram himno giedojimui, užlipo Rokiškio kultūros centro moterų choras „Medeina“ (vadovė Giedra Markevičienė). Šis šventės momentas sutraukė turbūt didžiausio šventės dalyvių dėmesio ir patvirtino, kad mūsų patriotizmas, nepaisant įvairių išbandymų, niekur nedingo.

Įteiktos mero padėkos

Po himno laukė dar viena šventiška staigmena – įteiktos padėkos. Mero padėkos įteiktos penkiems Rokiškio miesto bei rajono gyventojams:

Velykalnio bendruomenės nariui Algimantui Einoriui - už entuziazmą, energiją, pastangas kurti gerovę bendruomenėje, už gerą pavyzdį visiems (Šis darbštus žmogus sulaukė gėlių ir sveikinimų ir iš Velykalnio bendruomenės vadovo Stasio Mekšėno);

Lietuvos vyrų ledo ritulio rinktinės nariui Domantui Čypui - už Lietuvos ir Rokiškio vardo garsinimą, aukštus ledo ritulio sporto šakos pasiekimus;

Lietuvos vyrų ledo ritulio rinktinės nariui Jauniui Jasinevičiui - už Lietuvos ir Rokiškio vardo garsinimą, aukštus ledo ritulio sporto šakos pasiekimus;

Rokiškio kūno kultūros ir sporto centro sportininkei Vaigai Čečytei - už Lietuvos ir Rokiškio vardo garsinimą, aukštus dziudo ir sambo sporto pasiekimus;

Mažvydui Pauriui - už Lietuvos ir Rokiškio vardo garsinimą pasaulyje, aukštus lengvosios atletikos sporto pasiekimus.

Padėkos už dalyvavimą dailės konkurse „Sidabro vainikėlis“

Dvi kūrybingos kraštietės sulaukė padėkų iš Lietuvos etninės kultūros globos tarybos.

Nuo 2013 metų Lietuvoje kasmet rengiami moksleivių liaudies dailės konkursai „Sidabro vainikėlis“. Juose dalyvauja jaunieji meistrai, atrandantys lietuvių liaudies meną, amatus, ir įkvepiantys jiems naujos gyvybės. Tokių vaikų kasmet į konkursą susirenka per 400. Finalinės parodos darbai jau būna atrinkti aštuoniuose regioniniuose turuose.  Vertinti pateikiami Lietuvos etnografinių regionų unikalumą atspindintys darbai. Kasmet šeši konkurso laimėtojai tampa jaunaisiais liaudies meno ambasadoriais, kurių pavyzdys įkvepia prisidėti prie liaudies meno gyvybingumo šiandien.

Šiais metais Lietuvos etninės kultūros globos taryba perdavė padėką Rūtai Kolosovaitei bei jos mamai Obelių gimnazijos mokytojai Gitai Kolosovienei – už tai, kad prisidėjo prie dukters meninio ugdymo.

Folkroko grupė „Žalvarinis“ – kitoks folkloras ir tautiškumas

Valstybės dienos paminėjimo šventės vakarą vainikavo žymiausia Lietuvos folkroko grupė iš Vilniaus „Žalvarinis“. Jauni atlikėjai į visumą sutelkė keletą stilių – roką, folklorą, bliuzą... Galbūt ne visus vyresnio amžiaus klausytojus tokia muzika tenkino, o galbūt išbaidė be perstojo puolantys uodai, vėlyvas metas, tad žiūrovų gretos ėmė retėti.

Šventės metu virš Rokiškio krašto muziejaus erdvės skraidė ir Lietuvos Respublikos vėliavą skraidino du parasparniai, ant kurių vieno matėsi užrašas „Rokiškio Sirena“...

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video