Muziejininkai keliavo į Pandėlio kraštą paminėti Leono Ernesto Juozonio gimimo šimtmetį (0)

Publikuota: 2022-07-27 Kategorija: Renginiai
Muziejininkai keliavo į Pandėlio kraštą paminėti Leono Ernesto Juozonio gimimo šimtmetį
Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose nuotr. / Muziejininkai keliavo į Pandėlio kraštą paminėti Leono Ernesto Juozonio gimimo šimtmetį

Liepos 23 dieną Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose keliavo į Pandėlio kraštą paminėti Leono Ernesto Juozonio (1922-2015) gimimo šimtmetį. Projektuotojas, kraštotyrininkas, menininkas, tautodailininkas, geras tenisininkas, 1941 m. Birželio sukilimo dalyvis, šaulys, kilęs iš Geniškių II kaimo ( Pandėlio sen.) nugyveno ilgą ir prasmingą gyvenimą, palikęs didžiulę savo kūrybos ir veiklos visumą...
 
Istorikų bendruomenė šiai asmenybei turi būti dėkinga už Lietuvos laisvės kovų istorijos įamžinimą. Leono Ernesto Juozonio pastatyti koplytstulpiai ir atminimo lentos primena laisvės kovotojus, pažymi jų žūties vietas.
 
Pandėlio Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje už šią šviesaus atminimo asmenybę buvo aukojamos Šv. Mišios. Įsiminė jautrūs kunigo Alberto Kasperavičiaus ištarti žodžiai, apibūdinantys Leoną Juozonį, paminėtos biografinės gyvenimo detalės. Tai nutiesė pažinimo kelią, padėjusį suvokti menininką, kūrėją, jo aplinką. Dvasininkas palinkėjo pajausti dvasinio pažinimo išgyvenimą dalyvaujant šiai asmenybei prisiminti skirtuose renginiuose. Pandėlio kultūros namuose, buvo pristatyta Leono Ernesto Juozonio kūrybos darbų paroda, nuotraukos, kuriose įamžinti menininko sukurti paminklai, koplytstulpiai, atminimo lentos, žymių asmenybių gimtinių brėžiniai.
 
Kūrėjo tapyboje pastebėjome, kad dažniausiai perteikiamas gimtasis Geniškių II kaimas, aplinka, artima šeimos aplinka, darbų ir laisvalaikio akimirkos. Vyraujančios pastelinės spalvos tarsi atspindi Lietuvos tarpukario romantizmo dvasią, Lietuvos visuomenę, kuri kaip ir Leono Ernesto tėveliai ūkininkai, ar kaimynai kantriai su dideliu pakilimu darbavosi, savo ūkiuose, savo gimtinėje. Susipažinus su tapybos darbų visuma tampa suprantama, kodėl Leonas Ernestas Juozonis savo gyvenimo kelyje ilgėjosi tarpukario Lietuvos laikmečio dvasios, asmenybių, aplinkos. Apdovanotas išskirtiniu talentu jis savo kūryboje tai ir įprasmino.
 
Dar vienas istorikus lydėjęs dvasinio pažinimo kelias į gimtinę, Geniškių II kaimą tai, kad jame šalia gimtosios sodybos atidengtas paminklinis akmuo, skirtas Leono Ernesto Juozonio gimimo šimtmečiui paminėti. Didžiuliame akmenyje sumanytojų (skulptorius Jonas Jasinskas) dėka atsiradę simboliai įamžina ne tik šią asmenybę, bet ir jo ryšį su gimtine, Lietuvos istorija. Saulės spinduliai plačiai pasklidę nuo koplytstulpio, tarsi iš gimtinės židinio, žymi prasmingai nueitą menininko gyvenimo kelią, o šaulių kryžius – poreikį ginti vertybes – laisvę ir nepriklausomybę.
 
Renginio dalyviai – artimieji, pažįstami, bendraminčiai noriai dalinosi prisiminimais, o miškininko Vidmanto Markevičiaus pasodintas ąžuolas tai dar vienas atminties įprasminimo simbolis kūrėjo gimtinėje.
 
Šeštadienio potyris, dvasininko Alberto Kasperavičiaus palinkėjimas pajausti dvasinį išgyvenimą išsipildė. Leono Juozonio kūrybos darbų parodos pristatymas, paminklo atidengimas kūrėjo gimtinėje liudija, kad turime žmonių, kurie neabejingi praeičiai, joje gyvenusioms asmenybėms.
 
Nuoširdžiai dėkojame renginio, parodos sumanytojams, paminklo statytojams Virginijui ir Irenai Putkams už galimybę pabūti kartu, prisiminti ir, svarbiausia, įamžinti iškilias asmenybes.
 
Išvykome apdovanoti Vidmanto Markevičiaus, šviesaus atminimo Leono Ernesto Juozonio išleistomis knygomis „Įžymių asmenų gimtinės“, „Kraštotyrininko kelias“. Jos papildys muziejaus biblioteką.
 
Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video