Muzikinė dovana Rokiškiui (1)
Muzikinė dovana Rokiškiui
Šių metų rugpjūčio 13 dieną Rokiškį aplankys ir neeilinį koncertą rokiškėnams padovanos pasaulinio lygio pianistė Golda Tatz.
Apie garsios atlikėjos nuopelnus, apdovanojimus, laimėjimus, koncertus, festivalius galima daug parašyti. Pateikiu keletą citatų iš spaudos: „Tai labai gili, išraiškinga interpretatorė“ („New York times“ JAV), “Nepaprasta virtuozė, stulbinanti savo aiškiu, tiksliu prisilietimu“ („Tagblat“ Vokietija).
Golda Vainberg-Tatz gimė Lietuvoje, mokėsi Čiurlionio mokykloje, vėliau emigravo į Izraelį, mokėsi Tel Avivo Muzikos akademijoje, Manhatan ir Juilliard muzikos akademijose.
Pianistė koncertavo daugelyje pasaulio šalių festivaliuose: Zalcburgo Mozarteum, Šanchajaus internacionaliniame, Ispanijos Puigcerda, Sankt-Peterburgo Rūmų, Vilniaus.
Golda Tatz yra daugelio tarptautinių konkursų laureatė (Maurice Clairmont Izraelyje, pasaulinio pianistų konkurso Cincinatyje, Paryžiuje ir daugelio kitų).
Tai – tik nedidelė jos laimėjimų ir pasiekimų dalelė. Mane itin sujaudino solistės noras aplankyti Rokiškį, Kamajus, aplankyti senelio (taip Golda iki šiolei vadina šviesaus atminimo kunigą Antaną Gobį) kapą, o taip pat Rokiškio bažnyčią ir prisiminus savo mamytę, jos atminimui, atlikti garsiąją F.Šuberto „Ave Maria“.
Goldos Vainberg–Tatz gyvenimo istorija ypatinga. Perskaičiau keletą straipsnių apie jos mamos, giminaičių likimą, apie tuos skaudžius gyvenimo, likimo vingius. Bebaimis kunigas Antanas Gobis išgelbsti mažą mergaitę Juditą Zakšteinaitę (būsimą Goldos mamą), duoda jai kitą vardą – mergaitė tampa Terese Mašyte, ją priglaudžia, užaugina, išmokslina ir pastebėjęs, kad mergaitė turi gražų balsą leidžia mokytis muzikos, vėliau Judita tampa dainininke. Daug metų ji dirbo Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. O kai Judita pareiškė norinti tapti katalike, kunigas jai nepritarė: “Per daug sunaikinta jūsų žmonių. Jūs privalote prikelti savo tautą“.
Goldos prašymu aš pati ne kartą lankiausi Rokiškyje, ne kartą ten koncertavau, ir visada nueidavau pasimelsti ir padėti gėlių ant kunigo A.Gobio kapo. Dažnai pagalvodavau: o jei gyvenimas būtų pakrypęs kitaip... Kunigo pasiaukojimo dėka mes turime nuostabią, mylinčią, kupiną dėkingumo, gerumo, nepamirštančią savo istorijos, pasaulinio lygio muzikantę, pianistę Goldą Tatz. Ji man pasakojo, kad savo vaikystę kartu su broliu Zalmanu leisdavo žaisdama zakristijoje, šventoriuje, o per Kalėdas visa Vainbergų šeima sugužėdavo pas kunigą. Kunigas taip pat aplankydavo savo globotinius, ypač per Peisach - žydų Velykas.
Lankydamasi JAV, mačiausi su Golda, kuri išliko be galo paprasta, dėmesinga, puikiai kalbanti lietuviškai, visada atrandanti laiko ir dalyvaujanti lietuvių bendruomenės renginiuose. Niekada nepasakytum, kad ši trapi, nepaprastai graži, išlaikyta moteris yra viena ne tik geriausių atlikėjų, bet ir pedagogių. Ji - profesorė garsiojoje Juilliard ir Manhatan muzikos akademijose, dažnai kviečiama į pianistų konkursus, vertinimo komisijas, yra daugelio garsių organizacijų garbės narė.
Jos noras aplankyti Rokiškį, prisiminti vaikystę, padovanoti klausytojams koncertą kelia pasigėrėjimą ir didžiulį dėkingumą.
Rugpjūčio 13 dieną, sekmadienį garsioji pianistė Mišių metų atliks F.Šuberto “Ave Maria“, dainuojant šių eilučių autorei, o 15 val. rokiškėnai kviečiami į krašto muziejų. Išgirsime programą, kurią Golda Tatz prieš mėnesį su didžiuliu pasisekimu atliko Niujorko prestižinėje Steinway koncertų salėje. Girdėsime J.S.Bach-Busoni, L.van Bethoveno, M.Ravelio, F.Šopeno, C.Debussy kūrinius fortepijonui.
Laukiame koncerto ir džiaugiamės galėdami prisiliesti prie genialios muzikos, atliekant neeilinei atlikėjai.
LMTA doc.Judita Leitaitė