Pasirašyta istorinė sutartis (0)

Publikuota: 2016-08-09 Kategorija: Renginiai
Pasirašyta istorinė sutartis
J. Daščioraitės nuotr. /

Rugpjūčio 4 d. – itin reikšminga Rokiškio krašto muziejui. Menėje muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė ir Latvijos nacionalinio archyvo direktorė Māra Sprūdža pasirašė bendradarbiavimo sutartį tarp Rokiškio krašto muziejaus ir Latvijos nacionalinio archyvo.

Laukia sunkus darbas

Dar 2015 m. rudenį dvare pirmą kartą Lietuvos istorijoje susitiko Lietuvos ir Latvijos vyriausybės, tuo metu vyko Latvijos nacionalinio archyvo paroda Nepriklausomybės atkūrimo 25-osioms metinėms paminėti, o šiandien muziejus gali džiaugtis pasirašyta istorine sutartimi, kuri atvers naujas galimybes daugiau sužinoti apie ir Rokiškio dvare gyvenusius grafus Tyzenhauzus. Latvijos nacionaliniame archyve yra medžiagos apie visus laikotarpius, todėl laukia didelis ir tikrai sunkus darbas. Dokumentai, kurie siekia net XIII a., parašyti lotynų kalba, vėlesni – senąja vokiečių kalba, todėl reikalinga ne tik juos surasti, bet ir išversti.

Archyve ieškos informacijos apie Rokiškio grafų giminę

„Bus sudarytos sąlygos muziejininkams nuvykti į patį archyvą, ten ieškoti medžiagos apie Lietuvos ir Latvijos ryšius, grafų giminę, kuri pirmiausia ir buvo įsikūrusi Latvijos teritorijoje”, - apie unikalią progą pasakojo muziejaus direktorės pavaduotoja Marijona Mieliauskienė. Seniausioje Vidžemės (Latvija) aukštesniojoje mokykloje – Mintaujos gimnazijoje (nuo 1917m. Jelgava) mokėsi Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona, Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Vladas Mironas, daug Lietuvos kultūros, visuomenės ir politikos veikėjų, iš Roblių k. Kamajų sen. Rokiškio raj. kilusi lietuvių rašytoja, visuomenės veikėja Liudvika Didžiulienė (slapyvardis Žmona), kuri 1896-1907 m. kartu su vaikais gyvendama Mintaujoje, įkūrė lietuvių moksleivių bendrabutį – pensioną, globojo lietuvių moksleivius. Bendrabutyje, mokydamiesi Mintaujoje, gyveno Antanas Smetona, Juozas Vaičkus, Juozas Tūbelis, Konstantinas Jasiukaitis, Justinas Vienožinskis ir kiti būsimi Lietuvos kultūros, visuomenės ir politikos veikėjai. Taip pat žinoma, kad prieš Pirmąjį pasaulinį karą Rygoje gyveno gausi lietuvių bendruomenė. O pokario metais tarp lietuvių ir latvių partizanų vyko bendradarbiavimas.

Muziejaus dovana – XIII-XIVa. piešinio nuotrauka

Pasirašyti sutarties atvyko Latvijos nacionalinio archyvo direktorė Māra Sprūdža kartu su viešųjų ryšių specialiste Meldra Usenko. „Tai bus puiki proga apie grafus Tyzenhauzus mums daugiau sužinoti iš jūsų, o jums – iš mūsų”, - po sutarties pasirašymo džiaugėsi direktorė M. Sprūdža. Abi sutarties šalis pasveikino ir Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis. Rokiškio krašto muziejui ir merui buvo padovanotos vertingos knygos, o viešnioms iš Latvijos – įrėminta seno, XIII-XIV a. piešinio nuotrauka iš dvaro archyvo. Piešinyje pavaizduotos atskiros piešinių dalys, vaizduojančios Rygos miestą, kalavijuočių pilį, riterį, dvasininką, upę. „Šio piešinio originalą tikimės rasti Latvijos nacionaliniame archyve”, - mįslinga piešinio istorija dalijosi M. Mieliauskienė.

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video