„Rudeninių gandrinių“ šventė Laibgaliuose - vienintelė Lietuvoje: kraštiečiams ir ne tik (foto) (0)

Publikuota: 2022-08-14 Kategorija: Renginiai
„Rudeninių gandrinių“ šventė Laibgaliuose - vienintelė Lietuvoje: kraštiečiams ir ne tik (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Tortas - 20 metų Laibgalių bendruomenei

Laibgaliuose (Jūžintų seniūnija) rugpjūčio 12-13 dienomis tradicinė kraštiečių šventė „Rudeninės gandrinės“ šįkart buvo skirta Laibgalių bendruomenės 20-mečiui. Netrūko šventėje nei gandrų – tikrų bei apsimetėlių, taip pat ir skaičiaus 20. Bendruomenė susirūpino kaip reikiant savo žmones palinksminti, o ir jie patys nesnaudė bei kvietė linksmintis atvykėlius.

Tikrosios Gandrinės – kovo mėnesį

Kalendoriai sako, kad Gandro diena (arba Gandrinės, Blovieščiai) – lietuvių šventė, švenčiama kovo 25 dieną, skirta paminėti baltųjų gandrų sugrįžtuves. Sakydavo, kad gandras grįždamas ant uodegos parneša kielę, kuri išspardo paskutinius žiemos ledus. Laibgaliuose – kitokios Gandrinės, rudeninės, nors dar ir ne ruduo, nei ką. Šventę aplankiusi Seimo narė Vilija Targamadzė sakė, jog aiškinosi, ar kitose vietovėse švenčiama bent panaši šventė. Pasirodo, tokios visoje Lietuvoje nėra... Pasak bendruomenės pirmininkės Vandos Cicikos, pavadinimą „Rudeninės gandrinės“ pasiūlė etnologė Gražina Kadžytė.

Susibūrimas prie „Rūpintojėlio“

Pirmoji šventės diena buvo skirta krepšinio 3×3 varžyboms. Linksmoji dalis – rugpjūčio 13-ąją. Pradžioje visi rinkosi prie medžio drožėjo Gintaro Varno sukurto koplytstulpio – „Rūpintojėlio“. Jis buvo iškilmingai pašventintas. Po to vyko Šv. Mišios už gyvus ir mirusius Laibgalių kaimo gyventojus. Mišias aukojo kunigas Egidijus Vijeikis. Ten pat, prie koplytstulpio, už savo darbą buvo pagerbtas „Rūpintojėlio“ skulptūros autorius Gintaras Varnas. Šventės vedėjai teatro ir kino aktoriai bei dainuojamosios poezijos atlikėjai Emilija Latėnaitė ir Juozas Gaižauskas atliko dvi dainas: „Gandrai“ bei „Tarp mūsų tik vasara“.

Iškilminga eisena

Vėliau iškilminga eisena nuo koplytstulpio kartu su improvizuotais gandrais patraukė link kaimo scenos. Eisena nusidriekė per visą kelią iki pat įvažiavimo prie scenos. Eisenoje riedėjo ir du vežimaičiai su gėlėmis bei kaimo daržų gėrybėmis. Kaip sakė bendruomenės pirmininkė Vanda Cicika, tai tarsi simbolis to, ką laibgaliečiais per 20 metų sukaupė.

Pagarba simboliams

Pirmi ant scenos su šokiu ir dainomis pasirodė Laibgalių jaunuoliai. Sušokę pagal dainą „Vaikai su lelijom“, jie išvardino šventės rėmėjus, ambasadorius bei partnerius. Sudainuotas Laibgalių himnas. Tiesa, ir „Tautinė giesmė“ neliko pamiršta, kaip ir Lietuvos Respublikos vėliava, kurią iškilmingai pakėlė Jūžintų seniūnas Vytautas Stakys bei Seimo narė Vilija Targamadzė.

Kvietė nepamiršti savo šaknų

„Šis kraštiečių susitikimas – tai galimybė gimtųjų laukų peizaže padėkoti už gyvenimo dovaną, už duoną, kuria mus maitino, už suformuotą katalikišką, tautišką moralę, pirmąsias mokslo žinias, už gyvenimo patirtį, senųjų kaimo žmonių dovanotą išmintį. Nepamirškite savo šaknų – krašto, kuris mus augino, brandino, davė tai, kas svarbiausia, teikė stiprybės tolesniame gyvenimo kelyje“, - kalbėjo šventės vedėjai.

Dėmesys - žmonėms

Paminėtos Laibgalių kraštą mylėjusios ir jam atsidavusios šviesios atminties išėjusios Anapilin Laimutė Keraitienė, Aldona Balčiūnienė ir kiti. Tuo pačiu pasveikinti jubiliejus šiais metais švenčiantys kraštiečiai, kurių susidarė ne tiek ir mažai - 37 žmonės. Prisiminti naujakuriai, pasveikintos šeimos, pastaraisiais metais susilaukę naujagimių. Tokių buvo, deja, tik trys. Jubiliatams bei visiems laibgališkiams iškilmingai įneštas tortas su užrašu „20 metu Laibgalių bendruomenei“.

Pasisakiusieji

Sveikinimai, dovanos, padėkos buvo teikiami visą vakarą. Raštu buvo gautas sveikinimas iš Europos Parlamento narės Vilijos Blinkevičiūtės. Su dovanomis ir sveikinimo žodžiais į susirinkusius kreipėsi Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas, Jūžintų seniūnas Vytautas Stakys, Seimo nario Vidmanto Kanopos patarėja Dainora Mineikienė, Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotoja, profesorė Vilija Targamadzė. Ji Laibgalių bendruomenei įteikė padėką už tradicijų kūrimą ir jų puoselėjimą, „Jūsų tradicinė „Rudeninių gandrinių“ šventė yra unikali ir gražus bendruomenės išradingumo pavyzdys. Ir toliau būkite susitelkę ir kurkite bei puoselėkite savo krašto tradicijas“, - rašoma padėkoje. Seniūnas apie laibgaliečius atsiliepė itin šiltai: „Jūs ir kalnus nulyginat, ir duobes užglaistot“... Buvo ir daugiau pasisakiusių: Rokiškio vietos veiklos grupės bei rajono nevyriausybinių organizacijų atstovė Raimonda Stankevičiūtė – Vilimienė, Salų dvaro šeimininkė, tautodailininkė Birutė Dapkienė, šventės rėmėjas, verslininkas bei muziejaus Laibgaliuose įkūrėjas Vaclovas Kontrauskas.

Keisti pirmininkės nenori

Nors daugelis sveikinimų ir dovanų skriejo Laibgalių kaimo bendruomenės pirmininkės Vandos Cicikos adresu, ji išsitarė, kad vadovauti bendruomenei pavargo ir esą reikia naujo, jaunesnio vadovo. Su tuo nesutiko nė vienas, gavęs progą pasisakyti, ir sakė, jog niekas jos neatstos.

Edukacijos

Žiemgalos krašto kulinariniu paveldu – „kleckais“ su šventės svečiais dalijosi Arūnas Činčys iš Žagarės, pasakodamas, kaip jie gaminami. Košės, sriubos bei kitokių patiekalų kvietė ragauti Kriaunų ir vietinės šeimininkės. Vaikus edukatorė Nijolė Adomonienė bandė sudominti tapyba ant vandens, tautodailininkė, Salų dvaro šeimininkė Birutė Dapkienė vaikams surengė putų šou. Vaikai galėjo vaišintis cukraus vata, nemokamai šokinėti ant batutų, piešiniais pasipuošti veidukus. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Rokiškio skyriaus vadovė Jurgita Erslovienė bei Jaunimo programos savanoriai norinčius mokė, kaip įvairiais atvejais suteikti pirmąją pagalbą.

Prekybininkai

Savo gaminius atvežė parodyti ir prekybininkai. Bitininkas Algimantas Pridotkas iš Biržų rajono davė paragauti ir bandė sugundyti nusipirkti medaus su įvairiais priedais: šaltalankiais, imbieru, mėtomis, avietėmis ir žiedadulkėmis. Prekiauta ir mediniais šaukštais, tautinėmis juostomis, vilnonėmis rankomis megztomis kojinėmis.

Koncertinė programa

Rokiškio kultūros centro Priemiesčio padalinio Žiobiškio folkloro ansamblis „Vengerinė“ scenoje pristatė meninės raiškos priemones iš įvairių liaudies dainų, supažindino su dainuojamosios tautosakos grožiu ir savitumu. Savo programas turėjo parengęs kiekvienas Laibgalių gatvių kvartalas. Autorines dainuojamosios poezijos dainas atliko Juozas Gaižauskas ir Emilija Latėnaitė. Tautiškumu atsiskleidė Kalvarijos liaudiškos muzikos kapela „Giminės“ (vadovė Alytė Zavistauskienė), koncertavo grupė iš Plungės „Holiday!“

Šventės pabaigoje scenos šeimininkai Juozas Gaižauskas ir Emilija Latėnaitė padėkojo dekoratoriams, savo išmone ir darbštumu šventiškai išpuošusiems aplinką, o visiems susirinkusiems – už atskleistą kūrybiškumą, supratimą, geranoriškumą ir pagalbą.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video