Diskusijoje apie mero pažadus buvo ir politikavimo, ir argumentų (0)

Publikuota: 2022-11-19 Kategorija: Savivalda
Diskusijoje apie mero pažadus buvo ir politikavimo, ir argumentų
Rokiškio Sirena nuotr. / Lygiai prieš savaitę įvyko diskusija apie mero pažadus.

Lapkričio 12-ąją Rokiškio rajono savivaldybės gyventojai galėjo stebėti nešališko politikos stebėsenos tinklo „Žinau, ką renku“ inicijuotą tiesioginę diskusiją „Mero pažadai“, skirtą Rokiškio rajono mero kadencijos darbų bei bendros rajono situacijos aptarimui.

Įsivertino avansu

Debatuose dalyvavo Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Antanas Vagonis, koalicijos už „Laisvę augti“ vadovas Irmantas Tarvydis. Renginyje taip pat turėjo diskutuoti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Rokiškio skyriaus vadovė Audronė Kaupienė, tačiau paskutinę minutę politikė pranešė nedalyvausianti, todėl į renginį pakviestas socialdemokratas, mero patarėjas Vytautas Saulis.

Paprašytas įvertinti, kaip pasikeitė padėtis savivaldybėje per beveik ketverius jo vadovavimo metu, meras R. Godeliauskas sakė esąs įsitikinęs, kad Rokiškis ir visas rajonas eina į priekį – keičiasi ne tik miesto išvaizda, bet ir infrastruktūra, užbaigti vieni stambūs projektai, kiti pradėti. Iš miesto skaudulių meras minėjo prastą gatvių būklę, ypač tų, kurios priklauso Lietuvos automobilių kelių direkcijai.

Paklaustas, kokį balą sau rašytų iš 10-ties už darbą savivaldybėje, R. Godeliauskas paskatindamas save avansu įsivertino 8.

Pažėrė kritikos

Opozicijos atstovas I. Tarvydis sakė negalintis duoti tokio aukšto įvertinimo ir pažėrė skaičių bei kritikos dėl situacijos rajone: gyventojų prastai vertinamos sveikatos apsaugos sistemos (5,3 balo), Panevėžio apskrityje didžiausios bedarbystės, kuri Rokiškio rajone siekia 17 proc., mažo darbo užmokesčio, dėl investicijų pritraukimo iš užsienio – šis rodiklis Rokiškio rajone 5,9 karto mažesnis nei šalies vidurkis. I. Tarvydis pasigedo valdžios ir verslo dialogo, turėjo priekaištų merui ir dėl senstančio rajono – didelė dalis gyventojų vyresni nei 50 metų.

Trūksta abipusių žingsnių

Mero patarėjas V. Saulis nesutiko su pastaba apie sveikatos apsaugos lygį, jo teigimu, Rokiškio ligoninė laikoma pavyzdžiu ir tapo Panevėžio atramine ligonine. Dėl savivaldybės ir  dalies verslo nesusikalbėjimo, mero patarėjas sakė, kad žingsniai turėtų būti daromi į abiejų pusių, verslo atstovai irgi neparodė iniciatyvos susitikti ir kalbėti. Kalbėdamas apie investicijas, V. Saulis sakė, kad nėra taip lengva jas pritraukti į nutolusį rajoną, nes dauguma investuotojų domisi verslo aplinka: ar yra mieste viešbučių, restoranų, koks susisiekimas, tačiau kalbos su potencialiais investuotojais dažniausiai baigiasi niekuo.  

Buvęs Rokiškio meras A. Vagonis savo įpėdinio darbą sakė vertinantis neblogai ir pabrėžė, kad svarbus darbų tęstinumas, tačiau įžvelgė daug trūkumų sveikatos sistemoje, akcentavo prastą ligonių aptarnavimo kokybę, taip pat antrino I. Tarvydžio išsakytai pozicijai, kad valdžia susipykusi su verslu.

R. Godeliauskas, atsakydamas į priekaištus, tvirtino, kad verslo klube daugiau politikuojama, nei vyksta realūs darbai, o susitikimai su verslininkais vyksta individualiai, taip pat rajone antrus metus rengiamas verslo apdovanojimų vakaras.

Pažadai ir vertinimai

Renginyje diskutuota apie tris mero pažadus: ramų ir stabilų darbą savivaldoje, skaidrius ir nepolitizuotus konkursus bei nuoširdų darbą su žmonėmis. Meras tvirtino, kad stabilumo pažadas atsirado po ankstesnių rietenų ir chaoso, keičiantis valdančiosioms daugumoms, ir tą pažadą pavyko įvykdyti 100 proc.

I. Tarvydis priekaištavo, kad meras niekada nebuvo susitikęs su opozicija pasikalbėti. Taip pat tvirtino, kad šioje kadencijoje nebeliko spaudos laisvės, nes dabartinė valdžia kritikuojama mažiau, nei ankstesniojii.

V. Saulis kalbėdamas apie valdančiosios daugumos ir opozicijos santykį, kvietė opoziciją ateiti su pasiūlymais.

Ironizavo dėl skaidrumo

Pažadas apie skaidriai organizuojamus konkursus neįtikino A. Vagonio. Oponentas ironizavo, kad viskas daroma skaidriai, o daugeliui įmonių – autobusų parkui, komunaliniam ir butų ūkiams, poliklinikai vadovauja socialdemokratai.

R. Godeliauskas teigė, kad dauguma uždarųjų akcinių bendrovių, esančių Rokiškio savivaldybės žinioje, turi valdybas, kuriose yra ne mažiau kaip pusė nepriklausomų narių. Valdybos pačios daro įmonių vadovų atrankas. Dalyvaujančių konkursuose į švietimo įstaigas kandidatų kompetencijos tikrinamos ministerijoje. Apskritai specialistų trūksta, konkursuose sulaukiama vos 1–2 kandidatų.

Nepamatuojamas nuoširdumas

Komentuodamas mero pažadą apie nuoširdų darbą žmonėms, I. Tarvydis aiškino, kad gyventojai  negali patekti į administracinį savivaldybės pastatą.

Atsakydamas į kritiką, meras sakė, kad savivaldybė, kaip ir kai kurios kitos institucijos, dirba vieno langelio principu ir gyventojams nebereikia vaikščioti po 9 pastato aukštus ieškant reikiamo specialisto.

A. Vagonis sakė, kad pažadą apie nuoširdų darbą sunkiausia įvertinti, nes nuoširdumas nėra pamatuojamas.

Spėjo ne viską

Debatuose aptarti ir kiti mero R. Godeliausko pažadėti pokyčiai savivaldybėje – nuo šiltų maldos namų ir naujų automobilių stovėjimo aikštelių iki inovatyvios savivaldybės.

Kalbėdamas apie įgyvendintus darbus, meras minėjo naujas automobilių stovėjimo aikšteles prie psichikos sveikatos centro, projektuojamas aikšteles prie bažnyčios, prie ežero Ąžuolų gatvėje ir kt. Nors buvo planuota, nepadaugėjo automobilių stovėjimo vietų prie daugiabučių, nes paaiškėjo, kad aplink namus nesuformuoti sklypai. Šiuo metu tai yra daroma, kad ateityje būtų galimybė plėsti aikšteles.

Gerinant padėtį neįgaliesiems, keliose įstaigose įrengti liftai, gatvėje – garsinis šviesoforas, įrengtos šaligatvių nuovažos. Tačiau neįgalieji su vežimėliais vis dar sunkiai gali patekti į Rokiškio dvarą, nes po trijų skelbtų konkursų, neatsirado darbininkų, kurie įrengtų pakylėjimą. Meras vardijo kitus darbus: sutvarkytą paplūdimį, parką aplink ežerą, projektuojamus takus, savivaldybės pagalbą bažnyčioje įrengiant šildomas grindis ir stačiatikių bažnyčiai nupirktus šildytuvus.

I. Tarvydis atkreipė dėmesį, kad neįgaliesiems su vežimėliais vis dar sunkiai įveikiamas kelių šimtų metrų atstumas nuo poliklinikos iki ligoninės, kur kelią pastoja aukšti borteliai.

Socialinis taksi

Mero teigimu, idėjos apie apmokamos keliones sveikatos ir švietimo įstaigų darbuotojams į darbą teko atsisakyti dėl galimų milžiniškų išlaidų. Tačiau šiuo metu viešuoju transportu nemokamai važinėja visi.

I. Tarvydis kritikavo šią paslaugą dėl gyventojams nepatogių ir retų maršrutų, kai žmogus iš kaimo nuvažiavęs į bažnyčią ar parduotuvę, negali tą pačią dieną grįžti namo, nes autobusas važiuoja tik po kelių dienų. R. Godeliauskas aiškino, kad autobusų parko maršrutai netapo retesni, padarius juos nemokamais. Tačiau jeigu per bandomuosius 2 mėnesius sulaukiama 5–6 keleivių, tokių maršrutų neorganizuojama.

Renginyje dalyvavęs autobusų parko direktorius Antanas Taparauskas sakė, kad nuo lapkričio 7 dienos visi maršrutai pritaikyti prie dirbančiųjų, į miestelius važiuoja prieš ir po darbo, o ateičiai yra idėja  įkurti socialinį taksi.

Realiausia – nedidelės įmonės

Grįžus prie klausimo apie investicijas, atsakydamas į išsakytą kritiką dėl nepatrauklios aplinkos potencialiems investuotojams, V. Saulis kalbėjo apie darbuotojų trūkumą. Su ta pačia problema susiduriantis ir Panevėžys, šiuo metu ten važinėja dirbti dalis rokiškėnų. Anot V. Saulio, jeigu stambus investuotojas Rokiškyje norėtų įdarbinti 100-200 žmonių, pritrūktų darbuotojų, realiausia mieste būtų sulaukti keliasdešimt naujų darbo vietų kuriančių įmonių. Kai kurie Rokiškio verslininkai ir dabar galėtų plėsti gamybą, bet neranda 30-40 papildomų darbuotojų. Paskutinė didelė 5–6 mln. eurų investicija Rokiškyje – statomas naujas prekybos centras Vilties gatvėje.

Rengiama infrastruktūra

I. Tarvydis kalbėjo, kad spragą dėl darbuotojų trūkumo gali užpildyti bendradarbiavimas rengiant specialistus su švietimo įstaigomis, verslininkų įkurta inžinerinė klasė, kurioje mokosi šios pakraipos mokslams gabūs mokiniai.

Meras priminė, kad prie inžinierinės klasės veiklos pradžios prisidėjo ir savivaldybė, skyrusi 3 tūkst. eurų paramą. Pasak R. Godeliausko, šiuo metu regione kuriamos funkcinės zonos. Viena iš funkcinių zonų kuriama investicijų skatinimui ir palankių sąlygų sudarymui ateinančiam verslui.  Prie laisvų žemės sklypų bus įrengta infrastruktūra: privažiavimai, komunikacijos.

A. Vagonis siūlė pirmiausia pagalvoti apie energetinius išteklius, galimybę turėti dar vieną malūnų parką. Rokiškis esąs pramonės miestas ir negali sekti poilsinį turizmą propaguojančių Anykščių ar Zarasų kryptimi, o sudaryti galimybę ateiti naujoms ar plėstis jau esančioms pramonės įmonėms.

KODĖL DISKUSIJOJE DALYVAVO ŠIE POLITIKAI?

„Kai buvo paskelbta apie diskusiją „Mero pažadai“ daug kam kilo klausimų apie mūsų kartu su „Žinau, ką renku“ organizuojamą diskusiją. Kodėl nekviečiame visų politinių jėgų? „Žinau, ką renku“ nacionaliniu mastu regionuose išbando naujus formatus, politinę stebėseną bei diskusijas apie merų pažadus ir darbus (plačiau www.zinaukarenku.lt). Sutarta kviesti po du atstovus iš opozicijos ir valdančiosios daugumos taryboje. Rokiškyje nusprendėme kviesti daugiausiai mandatų turinčius arba oficialiai kaip opozicija veikiančius/-usius politinius junginius, jie delegavo savo atstovus.

Apie ką ir kodėl diskusija? Diskusija apie mero kadencijos darbus. Kas padaryta? Kaip padaryta? Kas nepadaryta, kodėl? Kokia situacija savivaldybėje? Visas fokusas į merą bei jo veiklos rezultatus. Diskusija tarp valdančiosios daugumos ir opozicijos yra prasminga tuo, jog šių jėgų susidūrimas turėtų leisti rinkėjui susidaryti objektyvų vaizdinį apie situaciją savivaldybėje.

Kodėl kviečiame Antaną Vagonį (tiksliau, palyginus trumpai gyvavusią, Demokratų frakciją)? Dėl to, nes jį deleguoja kolegos, su kuriais jis kartu dalyvavo rinkimuose. Nors jis ir atsisakė tarybos nario mandato, bet politinę atsakomybę, kaip tos jėgos praėjusių rinkimų sąrašo lyderis vis dar neša. Frakcija buvo oficialiai pasiskelbusi opozicija, todėl esame įsitikinę, jog tai praturtins diskusiją.

Kodėl nekviečiame Mindaugas Petkevičius (tiksliau, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga (LVŽS))?

Nes LVŽS mūsų savivaldybės taryboje turi du mandatus bei oficialiai opozicinėje veikloje nedalyvavo. Akcentuojame, jog pakviesti opozicijos atstovai reprezentuoja tik savo politines jėgas. Būtų smagu išgirsti ką mano ir kitos jėgos, bet šį kartą formatas toks. O susipažinti su visais kandidatais į merus, kaip visada, kviesime vasario mėnesį prieš rinkimus!

Kodėl nekviečiame Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovo? Kvietėme, bet prasidėjus rinkimų kampanijai kartu priėjome sprendimą, jog juos diskusijoje atstovaus Ramūnas Godeliauskas siekiant konstruktyvesnio dialogo ir nustatyto opozicijos bei valdančiosios daugumos atstovų santykio. 

Kodėl diskusija vyksta jau įsibėgėjant rinkimų kampanijai? Nes tik dabar pavyko sukviesti ir surasti patogų laiką visiems dalyviams“, – diskusijos išvakarėse tokį pranešimą savo faceboko paskyroje išplatino Jonas Trumpa, vienas iš šios diskusijos organizatorių.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video