Interviu su seniūne. Dalia Janulienė: „Gerus darbus greitai pamirštame“ (0)

Publikuota: 2022-04-16 Kategorija: Savivalda
Interviu su seniūne. Dalia Janulienė: „Gerus darbus greitai pamirštame“
Dalios Janulienės asmeninio albumo nuotr. / Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūnė

Viena didžiausių seniūnijų rajone – Rokiškio kaimiškoji. Jau 12 metų jai vadovauja Dalia Janulienė. Kadangi seniūnijoje gyvena tikrai nemažai žmonių, problemų taip pat netrūksta. Didžiausia problema tiek pati seniūnė, tiek seniūnijos gyventojai įvardija tiek žiemą, tiek vasarą prastus kelius. Pasak D. Janulienės, seniūnija daro viską, kad situacija pagerėtų, o keiksnojantiems dėl neišspręstų problemų primena: „Gerus darbus greitai pamirštame“...

- Kada pradėjote dirbti Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūne?

- 2010 m. sausio 15 d.

- Kas nulėmė Jūsų pasirinkimą užimti tokias pareigas, į jas kandidatuoti?

- Visada patiko dirbti su žmonėmis. Dirbdama buvusioje Rokiškio agrarinės reformos tarnyboje, kuri apėmė dabartinės Rokiškio kaimiškosios seniūnijos teritoriją, susipažinau su gyventojais, žinojau kelių tinklą, taip pat žinojau, jog labai daug klausimų gyventojams kyla su žemėmis. Aš  žemėtvarkoje dirbau 12 metų, patirties tuo klausimu turėjau, todėl maniau, kad ją galėsiu pritaikyti naujame darbe. Taip pat teko dirbti „Sodros“ sistemoje, kur taip pat sprendžiama nemažai aktualių kaimo gyventojams klausimų. Įvertinusi savo darbinę  patirtį, turėdama inžinerinį bei teisinį išsilavinimą, nusprendžiau, kad būsiu naudinga savo žiniomis. Be ūkinės veiklos seniūnijai  priklausė ir kultūros darbuotojai. Esu neabejinga kultūrai, todėl tai pasirodė įdomi veiklos sritis. 

- Ką veikėte iki tol? 

- Dirbau 2 metus agrarinės reformos tarnyboje žemėtvarkininke,10 metų po to – žemėtvarkoje vedėjos pavaduotoja ir dar 3 metus –„Sodroje“ teisininke.

- Kokia situacija buvo seniūnijoje, kai pradėjote dirbti (finansinė situacija, pagrindinės problemos, žmonių nuotaikos ir pan.)?

- 2010 metai buvo krizės metai. Finansavimas mažėjo, ūkinei veiklai, lyginant su ankstesniais metais, pinigų buvo skiriama labai nedaug. Taip pat technika buvo labai pasenusi - nebuvo traktoriaus žiemos kelių valymui, nors žmogiškųjų išteklių, kuriuos galėjome pasitelkti darbui, tikrai netrūko. Buvo daug bedarbių, kurie atlikdavo daug darbų, svarbių seniūnijos gerbūviui. Nežiūrint sunkių ekonominių sąlygų, žmonės buvo geranoriški ir pasirengę padėti. Vėlesniais metais gerėjo seniūnijos materialinė bazė, galėjome teikti gyventojams daugiau ir kokybiškesnių paslaugų, pagerėjo kelių priežiūra žiemos metu, tačiau šiltuoju periodu kelių priežiūrai lėšų labai trūko.

- Kaip manote, kokiomis asmeninėmis savybėmis turi pasižymėti seniūnas?

- Kompetencija savo darbo srityje, iniciatyvumas ir veiklumas, tolerancija, kantrybė bei siekis tobulėti.

- Ką galėtumėte pasakyti apie savo politines pažiūras? Ar jos įtakoja darbą?

- Buvau susidomėjusi politika, siekiau politinės karjeros, tačiau, įvertinusi savo asmenines savybes, nusprendžiau, jog tai - ne man. Manau, kad darbui jokios įtakos politika neturi.

- Kaip galėtumėte apibūdinti savo seniūnijos žmones? Kas jiems būdinga (socialinė padėtis, užsiėmimai, užimtumas ir pan.)?

- Seniūnijoje gyvena apie 4400 gyventojų. Kiekvienas gyvena savo gyvenimą: kas ūkininkauja, kas dirba samdomą darbą, kas ieško darbo. Daug gyventojų yra pensinio amžiaus. Manau, kad visų kaimiškųjų seniūnijų gyventojų socialinė padėtis - labai panaši. Ne išimtis ir mūsų seniūnija. Beveik kas penktas - šeštas seniūnijos gyventojas gauna paramą maisto produktais, gyvena virš 170 šeimų, kurios yra socialiai remtinos, daug gyventojų gauna kompensacijas už šildymą ar įsigytą kurą šildymui. Nutolusioms nuo Rokiškio gyvenvietėms ar kaimams yra sudėtingiau susisiekti su rajono centru. Pagrindinė žmonių koncentracija yra netoli nuo miesto nutolusiose gyvenvietėse: Kavoliškyje, Bajoruose, Žiobiškyje, Skėmuose.

- Kokios pagrindinės problemos yra dabar, kurias sprendžia seniūnija?

- Visi darbai ir problemos yra susijusios su metų sezonais. Žiemą pagrindiniai darbai ir problemos susijusios su sniego valymu, nes turime tik vieną traktorių, su kuriuo galėtume valyti sniegą nuo pagrindinių kelių, todėl teko į pagalbą kviesti „Rokiškio komunalininką“. Pagelbėjo ir ūkininkai, verslininkai, kuriems esu nepaprastai dėkinga. Pavasarį, pradėjus tirpti sniegui, atsivėrė duobės keliuose. Žvyrkelius greideriuoti galėjome tik po to, kai nutirpo sniegas, išėjo pašalas. Iki šiol dar ne visi keliai  nugreideriuoti. Asfaltuotų kelių duobių užtaisymui yra rangovų sudarytas grafikas. Tikimės jų sulaukti gegužės mėnesį, jei orai nepaves, nes kelių tvarkymo darbai labai priklauso nuo oro sąlygų. Šiais metais ruošiamės remontuoti Bajorų kaimo Liepų gatvę, Žiobiškio kaimo Šilo gatvę ir Degsnių kaimo Degsnių gatvę. Kai kuriems darbams dar vykdomi pirkimai, tačiau labai viliamės, kad šios gatvės šiemet pasipuoš nauja asfalto danga.

Patvirtinus biudžetą, gavome finansavimą pastatų remonto darbams atlikti, pavojingų medžių pjovimui, elektros tinklų priežiūrai bei kitiems įvairiems būtiniausiems darbams. Yra atliekami viešieji pirkimai, sudaromos darbų atlikimo sutartys.

- Kokių turite sunkumų?

- Visi sunkumai įveikiami, kai juos žinai, apie juos galvoji ir suplanuoji, kaip su jais susitvarkyti. Tai tik laiko ir planavimo klausimas. Gal kiek sunkiau su žmogiškaisiais išteklias, kai seniūnijos plotas yra labai didelis, o darbuotojų turime panašiai tiek, kiek mažosios seniūnijos. Bet seniūnijos darbuotojai labai darbštūs, esu jais patenkinta ir džiaugiuosi, dirbdama tokiame kolektyve. Taip pat, norėdami operatyviau teikti paslaugas, norėtume turėti technikos kelių, pakelių tvarkymo darbams.

- Kuo galėtumėte pasidžiaugti?

- Džiaugiuosi, kad pavasaris, kad greitai žydės gėlės, kurios man yra pats gražiausias vaizdas, džiaugiuosi savo kolektyvu, džiaugiuosi seniūnijos gyventojų optimizmu, netgi džiaugiuosi tais, kurie mums išsako  nepasitenkinimo žodį ar praneša apie problemas. Tai duoda stimulą tolimesniam darbui ir veiklai. Džiugina ir tai, jog esame draugiški Ukrainos žmonėms, kad atjaučiame ir padedame tiems, kuriuos nuskriaudė karas Ukrainoje. Džiaugiuosi, kad mes gyvename taikoje. Džiaugiuosi savo šeima, kad visi sveiki, kad turiu gerų draugų.

Ieškodami problemų, jų visada rasime, bet reikia mokėti pamatyti tai, kas mus džiugina kasdienybėje, pasidžiaugti kad ir mažais, bet pozityviais dalykais. Seniūnijoje, per mano darbo laikotarpį, teigiamų pokyčių yra labai daug: įsigyta ūkio technika, daug naujai išasfaltuotų kelių ir gatvių, pagerėjo kelių, aikščių, viešųjų erdvių būklė, įrengti pėsčiųjų takai, sutvarkytos rekreacinės teritorijos, suremontuoti lieptai, apšviestos gatvės ir dar daug darbų, kuriuos vardindama išsiplėsčiau. Liūdna yra tai, kad kartais mes gerus darbus greitai pamištame ir vėl matome tik tai, kas negatyvu.

- Kaip tvarkomasi su dažna provincijos problema – duobėtais bei pažliugusiais, sunkiai pravažiuojamais keliais?

- Visi kelių tvarkymo darbai atliekami samdomų rangovų, su kuriais savivaldybės administracija yra sudariusi sutartis. Leidus gamtos sąlygoms, pagal grafiką seniūnija sulaukia rangovų, kurie atlieka greideriavimo, žvyravimo, asfalto duobių užtaisymo darbus. Kartais gamtos sąlygos neleidžia atlikti kelių tvarkymo darbų, kas tuo metu labiausiai ir piktina gyventojus. Prie prastos kelių būklės dažnai prisideda sunkiasvorė technika, kuri važiuoja pažliugusiais keliais, nepaisydama draudžiamų ženklų, veža medieną ar kitus krovinius. Tačiau po truputi viskas susitvarko.

- Kokie artimiausi Jūsų planai darbuose?

- Gegužės 4 d. bus organizuojamas susirinkimas Kavoliškio kaime, gyventojams pristatysiu seniūnijos veiklos ataskaitą už 2021 metus.

Vyksta kasmetiniai pavasariniai viešųjų erdvių švarinimo darbai, po didelių vėtrų dar vis šalinami išvirtę medžiai, ruošiamės papuošti Kavoliškio parką daugiametėmis gėlėmis, sudarius darbų atlikimo sutartis, imsimės pastatų remonto ir kitų darbų organizavimo. Gauname daug prašymų dėl leidimų išdavimo medžių šalinimo, kasinėjimo darbams.

Darbo dienos kartais pateikia netikėtų staigmenų, todėl tenka darbo pobūdį planuoti, priklausomai nuo tą dieną iškilusių problemų ar klausimų.

- Ką veikiate po darbo (Jūsų pomėgiai, hobiai, šeima)?

- Kaip ir daugelis šiuo metu, mėgstu keliauti, nes keliaudamas ir pažindamas svečias šalis, jautiesi tobulėjantis ir gaunantis energijos. Taip pat daug pomėgių yra susiję su metų sezonais. Žiemą mėgstu slidinėti, kartais nučiuožti nuo kalnų su slidėmis, vasarą - dviratis, baidarės.  Esu judrus ir žingeidaus žmogus.

Įdomu, ar į seniūnijos praeitų metų veiklos ataskaitą atvyks daug susidomėjusių, kurie išdrįs seniūnei į akis išsakyti bėdas ir pagalbos prašymus.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video