Vienkartiniai plastiko indai: Rokiškio rajono taryba galėtų tapti pavyzdžiu (0)

Publikuota: 2022-05-13 Kategorija: Savivalda
Vienkartiniai plastiko indai: Rokiškio rajono taryba galėtų tapti pavyzdžiu
Rokiškio Sirena nuotr. / Lietuvoje kol kas nėra technologijų kompostuojamo plastiko perdirbimui .

Vanduo – vis dar iš vienkartinių plastiko puodelių.

Rokiškio rajono tarybos komitetų ir tarybos posėdžiuose per pertraukėles ir pačių posėdžių metu vanduo iki šiol gurkšnojamas iš vienkartinių plastikinių indų. Tiesa, kaip paaiškėjo, nekenksmingų aplinkai ir kompostuojamų, bet, pasak Aplinkos ministerijos, vis tiek vertėtų jų atsisakyti, renkantis kitą, draugiškesnį aplinkai variantą.

Meta į konteinerius

Vienkartinis plastiko gaminių draudimas Europos Sąjungoje (ES) įsigaliojo nuo 2021 metų. Kad Lietuva spėtų prisitaikyti prie naujų sąlygų, mūsų šalis šią ES direktyvą galutinai turėjo įgyvendinti praėjusių metų liepą ir taip sumažinti vienkartinių plastiko gaminių naudojimą.

Kaip „Rokiškio Sirenai“ sakė Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas, Turto valdymo ir ūkio skyrius savivaldybės posėdžiuose ir renginiuose naudojami vienkartiniai plastiko puodeliai,  tačiau jie nekenksmingi aplinkai, bet pagaminti iš ekologiško, kompostuojamo plastiko.

„Savivaldybėje naudojame vienkartinius ekologiškus indus. Panaudotus vienkartinius puodelius rūšiuojame – metame į plastiko konteinerius, bet, iš esmės, tai neprivaloma, nes tai suyrantis gaminys. Suvartojam jų pakankamai nedaug, nes naudojame tik tarybos komitetų ir posėdžių metu bei klientų aptarnavimo erdvėje prie vieno langelio. Daugkartinės stiklinės, manome, nebūtų ekologiškesnis variantas, nes jas reiktų plauti rankomis ir vandens suvartojimas būtų tikrai nemažas“, – teigė administracijos direktorius.

Gali užkirsti kelią

„Rokiškio Sirenai“ Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė sakė, kad vadovaujantis europine direktyva dėl vienkartinių plastikinių gaminių ir Atliekų tvarkymo įstatymu, plastikinių puodelių/indelių gėrimams naudojimas ir teikimas rinkai neuždraustas, tik siekiama, kad jų naudojimas iki 2026 metų sumažėtų, todėl reikėtų jų atsisakyti ten, kur, nesukeliant užkrato pernešimo rizikos, įmanoma juos pakeisti daugkartinėmis alternatyvomis.

„Taigi Rokiškio savivaldybės taryba šioje situacijoje galėtų parodytų pavyzdį, skatinant ir vietos bendruomenę palaipsniui pereiti prie daugkartinių alternatyvų, siekiant užkirsti kelią plastiko atliekų susidarymui“, – sakė R. Radavičienė.

Užtikrinti surinkimą

Anot Aplinkos viceministrės, nuo 2022 metų draudžiama pateikti rinkai tik iš išplėstojo polistireninio putplasčio (sutrumpintai žymimas EPS) pagamintus vienkartinius puodelius/gėrimų indelius bei maisto ir gėrimų tarą.

„Be to, draudžiama pateikti rinkai iš bet kokio plastiko, įskaitant bioskaidaus ir biologinės kilmės, pagamintus vienkartinius: šiaudelius, gėrimų maišiklius, stalo įrankius, lėkštes, oro balionėlių lazdeles, ausų krapštukus. Svarbiausiu prioritetu turėtų būti pastangos užkirsti kelią plastiko atliekų susidarymui ir mažinti jų kiekį. Daugelio produktų atveju plastikas gali būti geras sprendimas. Tačiau tuos plastikus turime suprojektuoti ir naudoti „žiediškai“, užtikrindami jų atskirą surinkimą ir perdirbimą“, – aiškino R. Radavičienė.

Netinka kompostavimui

Plastiko ir plastikinės pakuotės atliekos turi būti rūšiuojamos į tai paskirčiai skirtus antrinių žaliavų konteinerius, kurių intensyvi plėtra vykdoma kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje.

„Lietuvoje kol kas nėra technologijų kompostuojamo plastiko perdirbimui – jis yra ilgiau, todėl netinka kompostavimui su žaliosiomis ir maisto atliekomis, o perdirbti su iš naftos pagaminto plastiko atliekomis irgi netinka, nes gadina gaunamo produkto savybes. Kai kuriais atvejais tam tikroms reikmėms naudojami biologiškai skaidūs ir kompostuojami plastiko produktai gali padėti mažinti aplinkos taršą plastikais. Tačiau jie toli gražu nėra visuotinas ir vienintelis iššūkių, kuriuos šiandien Europai kelia plastikai, sprendimas“, – kalbėjo R. Radavičienė.

Pašnekovės teigimu, žiedinėje ekonomikoje visi plastikai pirmiausia turėtų būti perdirbami į naujus plastikus. Jei kompostuojamas ar biologiškai skaidus plastikinis gaminys kompostuojamas, iš jo pagaminti naujų plastikų nebegalima, ir visa jam pagaminti panaudota energija prarandama.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video