Finišuoja LMŽ sezonas – pradinių klasių kategorijoje geriausiais tapo J. Tumo-Vaižganto progimnazijos komanda (0)

Savaitės pradžioje paskelbti 2024-2025 m. Lietuvos mokyklų žaidynių pradinių (1-4) klasių kategorijos nugalėtojai: geriausiųjų šio sezono titulu džiaugiasi Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto progimnazijos komanda.
Geriausi iš visų šalies mokyklų
Surinkę 535,5 taškų, nuo II-oje vietoje likusios Varėnos „Ryto“ progimnazijos komandos J. Tumo-Vaižganto sportininkai atsiplėšė ryškia – 31 taško (504,5) persvara. Rokiškio pradinukų komanda vien finalinėse kovose rungėsi net su 108 priešininkais iš skirtingų šalies mokyklų, o visame sezone jų buvo net iš 59 savivaldybių: apie 200 tūkst. mokinių, sudariusių 8 tūkst. 300 komandų. Pasveikintas iškovojus pergalę, Rokiškio komandą daugybę metų žaidynėms ruošiantis treneris Remigijus Beconis buvo kuklus juokdamasis, kad ne tik pergalės lydi jų dalyvavimą, o tempas metams bėgant – lėtėja. Tuo abejoti verčia visai kitokia realybė: 2023-2024 m. LMŽ sezone dar Senamiesčio progimnazija besivadinusios ugdymo įstaigos komanda buvo III-ia, o šiemet – I-a.
Sportuoti jaunimą visada skatinantis pedagogas neslėpė – rezultatai priklauso nuo vaikų: „Tai, kiek pasieksime, priklauso nuo to, kokie vaikai susirenka į komandą: Dievo duotos savybės, kurių puoselėjimas yra mano darbas (šypteli – aut. past.). Neretai, tam reikia pasitelkti nemažai išmonės, kad sudomintum vaikus ir jie aktyviai įsitrauktų į veiklą“.
Rungtyse – rotacija
J. Tumo-Vaižganto progimnazijos komandą sudaro skirtingų klasių moksleiviai, nors, anot R. Beconio, branduolys visada būna 4-kai.
„Šie vaikai yra ir fiziškai, ir morališkai stipresni. Jie jau supranta daugiau, pavyzdžiui, kad jei treniruočių metu mano balso tonas būna griežtesnis, tai nereiškia, kad aš pykstu ant jų (juokiais – aut. past.). Tai reiškia, kad mes siekiame bendrų gerų rezultatų. Nes aš iš karto su jais kalbuosi ir klausiu: ar mes treniruosimės dėl pergalės, ar – šiaip. Ir dažniausiai jų pasirinkimas būna pergalė. Vos vienas-kitas per sezoną pasitraukia, nes dabar, kai nebedirbu Kūno kultūros mokytoju, treniruotės ir pasiruošimas žaidynėms vyksta jau kaip popamokinė veikla“, – kalbėjo treneris.
Iš viso LMŽ vyksta 17 sporto šakų varžybos: badmintonas, estafetės „Drąsūs, stiprūs, vikrūs“, futbolas, krepšinis 3x3, kvadratas, lengvoji atletika, orientavimosi sportas, plaukimas, smiginis, stalo tenisas, svarsčių kilnojimas, šachmatai, šaškės, štangos spaudimas, tinklinis, virvės traukimas.
Populiariausios: kvadratas, lengvoji atletika, estafetės ir futbolas, kur susirenka virš 50-ies savivaldybių atstovų.
Pasak pašnekovo, jiems LMŽ prasidėjo kvadrato rungtimi, toliau komandos kovojo estafetėse „Drąsūs, stiprūs, vikrūs“, demonstravo išmintį šachmatų ir šaškių ėjimuose bei ištvermę plaukimo rungtyje ir lengvojoje atletikoje.
Mėgstamiausia išlieka kvadratas
Visose rungtyse vaikai dalyvauja rotacijos principu – R. Beconis renkasi stipriausius ir labiausiai konkrečioje šakoje pasižyminčius sportininkus. Bet treneris šypteli, jog, kad ir kiek skirtingų rungčių būtų žaidynėse, mieliausia sporto šaka mažiesiems išlieka kvadratas: „Nemėgstamiausia – estafetės. Kodėl? Nes jiems nepatinka kartojimas, o estafetėse reikia „atkalti“ veiksmus. Tad ruošiantis šiai LMŽ daliai, reikia pasitelkti išmonę ir keik įmanoma labiau paįvairinti treniruotes: sudominti vaikus. O tada jie „pagauna“ azartą ir toliau jau viskas vyksta savaime“.
Dirbti komandoje, pasak trenerio, vaikams iš pradžių būna sunku, tačiau vykstant intensyvioms treniruotėms, jaunieji sportininkai po truputį atranda komandinį žaidimą: „Individualumas pasireiškia iš pradžių: jei vaikas yra stiprus žaidžiant kvadratą – gerai meta ir gaudo kamuolį, stipriai muša, jis „varo“ visa jėga sukandęs dantis. Nesupranta, kad yra ir kiti žaidėjai, kad yra komandinis žaidimas. Galvoja, kad tai – jo vieno pareiga. Po truputį šį požiūrį keičiam ir jie jau vieni kitiems patarimus dalina, kaip žaisti. Vadovaujamės principu: „Vienas už visus ir visi už vieną“.
Keliaus džiaugtis į Klaipėdą
Bet šis principas nėra vaižgantiečių skanduotė. R. Beconis sakė, kad komanda prieš varžybas visada šaukia „Mes – už Vaižgantą“, o jei pasiseka išplėšti pergalę, salėje skamba: „Ūūū-lia-lia, mes – jėga“. Nors šį sykį, iškovoję LMŽ I-ąją vietą, apimti didžiulio pergalės džiaugsmo, skanduotę pamiršo...
Kol kas komanda taurės dar neturi: birželio 7 d. vyks į Klaipėdą, kur „Olimpinės dienos“ proga organizuojami visų LMŽ grupių nugalėtojų apdovanojimai. Finalinių varžybų dalyviai, jų mokytojai apdovanojami asmeniniais prizais ir medaliais. Komandos, atskirų sporto šakų finalinių varžybų laimėtojos ir prizininkės, apdovanojamos taurėmis. Kiekvienos grupės laimėtojai ir prizininkai tarp bendrojo ugdymo mokyklų ir savivaldybių kompleksinėje įskaitoje apdovanojami taurėmis.
Gegužės 29-ąją lemiamas varžybas žaidžia vyresnių klasių moksleiviai.