Rokiškyje paženklinti neįgaliesiems draugiški sporto objektai (foto +video) (0)
Rokiškyje apsilankė Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius. Prieš beveik penkerius metus Rio de Žaneiro paralimpiadoje rutulio stūmimo rungties aukso ir disko metimo sidabro medalį iškovojęs atletas atviras: jo tikslas skatinti neįgaliuosius atrasti judėjimo ir sporto džiaugsmą. Tam, kad neįgalieji galėtų pradėti domėtis sportu, reikia jiems pritaikytų erdvių. Draugiškos neįgaliesiems erdvės žymimos specialiu ženklu: žalia gilute. Būtent suteikti dviems rajono sporto objektams šių ženklų į Rokiškį ir atvyko svečias.
Kodėl šie ženklai tokie svarbūs? Kaip sakė rajono meras Ramūnas Godeliauskas, absoliuti dauguma statomų ar renovuojamų objektų pagal galiojančius teisės aktus yra pritaikomi neįgaliesiems. Tačiau be tolesnės informacinės sklaidos, toks pritaikymas tampa formaliu: neįgalūs žmonės ne visuomet žino, kad jiems patogu atvykti ir naudotis tokiais objektais. Todėl labai svarbu informuoti, skatinti žmones lankytis, išnaudoti visuomenės gerovei skirtus objektus.
Pasirengti paralimpinio komiteto vadovo vizitui Kūno kultūros ir sporto centro specialistams nebuvo sunku: daugelis erdvių yra pritaikytos neįgaliesiems. Vientintelė jiems kol kas nepasiekiama vieta – žiūrovų balkonas. Tačiau jei žmogus neįgaliojo vežimėlyje norėtų stebėti, pavyzdžiui, krepšinio varžybas, jam būtų rasta patogi vieta.
Neįgaliesiems palankių erdvių ženklai suteikiami ne šiaip sau. Svečias pirmiausia įsitikino, kad erdvės tinkamos sportuoti neįgaliesiems. Rokiškio Kūno kultūros ir sporto centro direktorius T. Stakėnas turėjo ką pademonstruoti: vos įžengus pro pagrindines centro duris į salę veda patogi nuovaža. Yra ir kitas įvažiavimas į salę, pritaikytas neįgaliesiems. Tačiau norint patekti į salę pro kitas duris, tektų apvažiuoti visą pastatą. Tai nėra patogu, todėl centro kolektyvas ir nusprendė įrengti įvažiavimą pro pagrindines duris. Vien tik salėje sportuoti nepakanka. Centre įrengti komfortiški neįgaliesiems pritaikyti persirengimo kambariai, dušinės, tualetai. Svečias rekomendavo specialia geltona juosta pažymėti pirmąją ir paskutiniąją laiptelių pakopą: taip patogiau orientuotis silpnaregiams.
T. Stakėnas džiaugėsi, kad sportuoti iki karantino salėje rinkdavosi dvasios ir fizinę negalią turintys žmonės. Neabejojama, kad jų treniruotės, kai tik leis galimybės, bus atnaujintos.
M. Bilius akcentavo, kad treneriai skatinami į savo grupes priimti ir neįgaliuosius vaikus. Galbūt ateityje iš jų išaugs tikros sporto žvaigždės. Tačiau ne žvaigždžių ugdymas svarbiausia. Svarbu, kad neįgalus žmogus galėtų judėti, sportuoti, lavintis.
Taigi, padabinę Kūno kultūros ir sporto centrą gilės ženklu, svečiai išskubėjo aplankyti kito neįgaliesiems pritaikyto objekto – Rokiškio baseino. Jo direktorius Vitalijus Jocys atviras: jiems brangus kiekvienas lankytojas. Jis akcentavo, kad neįgaliesiems baseine pritaikyta ir įvažiavimas į baseiną, ir persirengimo kambarėliai, dušinės, pats baseinas. Yra apmokyti instruktoriai, kurie padės neįgaliajam patekti į baseiną ir saugiai jame jaustis. Netgi kainoraštis draugiškas negalią turintiems žmonėms.
Mindaugas Bilius atviras: judėjimo, meilės sportui dėka galima suaktyvinti neįgaliuosius ne tik smagiai leisti laiką, bet ir atrasti juose įvairiapusius talentus, ugdyti būsimuosius paralimpinės rinktinės narius.