Apsisprendimu dalyvauti pilotiniame PASPC projekte džiaugiasi 25 rajono šeimos ir kviečia aktyviai jungtis kitas (0)

Publikuota: 2024-04-17 Kategorija: Sveikata
Apsisprendimu dalyvauti pilotiniame PASPC projekte džiaugiasi 25 rajono šeimos ir kviečia aktyviai jungtis kitas
Rokiškio Sirena nuotr. / Jaunos šeimos, dvejus metus dalyvavusios projekte, rinkosi į paskutinįjį susitikimą.

VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras (PASPC) buvo vienas pirmųjų, šalyje įgyvendinusių pilotinį projektą ,,Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas VšĮ Rokiškio PASPC“, kurio esmė – sukurti sėkmingą šeimos konsultanto modelį. Beveik dvejus metus (2022 m. vasaris – 2024 m. balandis) PASPC vykdytas projektas – baigėsi, tačiau tikėtina, kad Rokiškyje jį sėkmingai įgyvendinę specialistai taps konsultantais visiems šalies sveikatos priežiūros centrams, nes nuo 2025-ųjų šį modelį planuojama taikyti visur.

Virš tūkstančio vizitų

Įgyvendintu projektu buvo siekiama pagerinti besilaukiančių mamų informavimą nėštumo metu ir pagimdžius, iki vaikas sulauks 2-jų metų amžiaus. Projektas – pilotinis, o specialistai, sėkmingai įgyvendinę projektą, taps modelio mokytojais visoje šalyje.

Projekte šiuos dvejus metus dalyvavo 25 Rokiškio rajono šeimos, kurioms visokeriopą pagalbą teikė PASPC bendrosios praktikos slaugytoja Jūratė Raubienė, iš viso šeimas aplankiusi daugiau nei tūkstantį kartų (1 tūkst. 168).

Projektas buvo įgyvendintas pagal programą „Sveikata“, kuri finansuojama Europos ekonominės erdvės (EEE) lėšomis, o veiklos Rokiškio rajone vyko bendradarbiaujant su: Rokiškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuru, Rokiškio socialinės paramos centru, Obelių socialinių paslaugų namais, nevyriausybine organizacija „Rokiškio mamų klubas“.

Taps norma?

Baigiamajame projekto renginyje sveikinimo žodį tarusi PASPC direktorė Danguolė Kondratenkienė tikino, jog nepaisant pasibaigusio projekto, šeimos konsultanto paslaugos bus ir toliau teikiamos šeimoms, besilaukiančioms naujagimio ar jau pagimdžiusioms vaiką iki 2 metų amžiaus.

„Jūs jau išeinate iš projekto, tačiau vėl atsiras nėštukės, pagalbos reikės jau kitoms šeimoms, tad paslaugos tęsis. Susitikime su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais buvo pasidalinta perspektyvomis, jog nuo 2025 m. ši paslauga taps apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis ir bus kaip skatinamoji paslauga: kiekviena šalies sveikatos priežiūros įstaiga privalės turėti šeimos konsultantą“, – vilčių būsimoms mamoms suteikė direktorė.

Tik geri įspūdžiai

Į baigiamąjį susitikimą susirinko ne visos, tačiau didžioji dauguma projekte dalyvavusių mamų su savo atžalomis. Kiekviena jų tik teigiamai atsiliepė apie projektą ir nuoširdžiai dėkojo J. Raubienei už visokeriopą pagalbą.

Užsimezgusį itin glaudų PASPC specialistės ir jos lankytų mamų ryšį liudijo pastarųjų juokas, jog visi 25 vaikai tapo J. Raubienės krikšto vaikais, o jos, net ir pasibaigus projektui, vis tiek esant poreikiui skambins ar rašys savo konsultantei, siųs mažylių nuotraukas.

„Beprotiškai džiaugiuosi dalyvavimu šiame projekte. Jūrate, esate asmuo, kuris spinduliuoja ne tik kompetenciją, bet ir didžiulį žmogiškumą. Niekada to nepaleiskit. Džiaugiuosi, kad auginot kartu mūsų vaikus. Žinau, kad sunkiai sekėsi pritraukti, įkalbėti šeimas dalyvauti projekte ir tikrai tikiu, kad dar yra šeimų, kurioms labai reikia tokios pagalbos. Noriu jas padrąsinti – nesvarbu, kaip gyvenam – sunkiau ar lengviau – mes visi lygiaverčiai galim kreiptis pagalbos. Tai – ne patikrinimas, tai – dar viena mūsų sustiprėjimo galimybė“, – džiaugėsi viena mama.

Pradžioje žvelgė skeptiškai

„Iš pradžių požiūris buvo gan skeptiškas: kažkas ateis į namus, žiūrės, kaip gyvenam. Bet pamačiau, kad čia visai ne patikrinimas. Jūratė buvo viena iš nedaugelio mano aplinkoje, kuri paklaususi apie vaiką, užduodavo klausimą: „Na, o kaip tu pati?“. Man tai buvo, ir yra, labai naudinga. Gaila, kad tos šeimos, mamos, kurioms tikrai reikalingas šis projektas, jame nedalyvauja“, – kalbėjo kita jauna mama.

J. Raubienė pripažino, kad iš pradžių labiau norėjo dėmesį skirti socialinės rizikos šeimoms, kuriose stokojama vaiko priežiūros įgūdžių, gyvenančioms socialinės rizikos aplinkoje ar turinčioms rizikos veiksnių. Deja, tie, kam labiausiai reikalinga projekto metu teikiama pagalba, dalyvauti nepanoro, tad viešu kvietimu ragino prisijungti visas susidomėjusias Rokiškio rajono mamas. Ir tikrai matau, kad ši paslauga reikalinga visoms šeimoms, nepriklausomai nuo socialinės padėties.

„Ačiū, kad įsileidote mane į namus, kad pasitikėjote, kad dalinotės savo jausmais ir iššūkiais šiuos dvejus su trupučiu metų. Kartu kūrėme saugią ir šiltą aplinką jūsų namuose jums ir jūsų vaikams. Esu dėkinga, kad galėjau būti Jūsų šeimos kelionės dalis pirmosiomis dienomis ir pirmaisiais metais“, – tramdydama jaudulį ir ašaras į gražius pasisakymus atsiliepė ir J. Raubienė.  

Finansuota Europos fondo lėšomis

Projekto įgyvendinimui iš viso buvo skirta 80 tūkst. 625,49 Eur. Iš jų net 85 proc. – Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšos, likusieji 15 proc. – Valstybės biudžeto lėšos. Pustrečio tūkstančio eurų projekto įgyvendinimui taip pat skyrė Rokiškio rajono savivaldybė, už kuriuos projekte dalyvaujančios šeimos buvo aprūpintis naujagimių rinkiniais (lizdais).

Projekto veiklų įgyvendinimui – šeimų lankymui namuose – buvo įsigytas automobilis ir kita medicininė įranga.

Sėkmingas pilotinio projekto įgyvendinimas sudarė prielaidą šeimos konsultanto veiklą pradėti vykdyti visoje šalyje.

 

Užs. Nr. 2685.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video