Epidemiologė: žiemą sudrėkusias kaukes reikia keisti iškart, kitaip jos taps tik pavojingesnės (4)
Žiemą būnant viešose erdvėse tarp kitų asmenų vienkartines veido kaukes, jei iš tiesų norime apsisaugoti, reikėtų keisti iškart, kai jos sudrėksta, įsitikinusi epidemiologė Daiva Razmuvienė. Jos teigimu, sudrėkusi veido kaukė pasidaro pralaidi, todėl nebeapsaugo nuo koronaviruso, o tokia situacija tampa net pavojingesnė nei buvimas apskritai be kaukės.
„Jeigu žmonės nesilaiko atstumų, turi dėvėti kaukę. Jeigu kaukė sudrėko, jie turi ją iš karto keisti“, – tvirtino epidemiologė.
Ragina kaukę keisti iškart jai sudrėkus
Įprastos taisyklės kas kelias valandas keisti vienkartines medicinines kaukes žiemos metu turėtų būti pamirštos. D.Razmuvienė primena, kad tikimybė lauke užsikrėsti COVID-19 yra nemaža, ypač, jei asmenys būriuojasi prie tam tikrų objektų, kaip kalneliai, ir maišosi su skirtingais namų ūkiais.
Tiesa, vien dėvėti kaukę neužteks. Žiemą dėl pasikeitusios oro temperatūros vienkartines veido kaukes reikia keisti iškart, kai jos sudrėksta.
„Kaukę reikia keisti iškart, kai ji sudrėksta. Tas paviršius, kuris saugo nuo viruso, kai sudrėksta, pasirado pralaidus. Drėgmė virusui yra labai palanki terpė daugintis. Todėl kaukę reikėtų iškart pasikeisti“, – aiškino epidemiologė.
Anot D.Razmuvienės, kiekvienas asmuo turėtų įsivertinti, kada pradeda justi, kad kaukė sudrėkusi, tačiau ji pati pastebi, jog kaukės sudrėksta jau maždaug po pirmų 10 aktyvesnio buvimo lauke minučių.
„Tokios situacijos nesame turėję, tačiau patys pastebime, kad tos kaukės drėksta lauke būnant jau per pirmas 10 minučių, tuo labiau, jei žmogus sportuoja, vaikščioja su šiaurietiškomis lazdomis ir pan.
Žinoma, kas 10 minučių jas kaitalioti, vėlgi, kaip čia pasakius, atrodo neprotinga, bet su drėgna kauke vaikščioti ir pačiam žmogui nepatogu, o iš kitos pusės – jos pralaidumas yra absoliučiai didesnis.
Tuomet jau geriau iš viso būti be kaukės“, – svarstė epidemiologė.