Erkių sukeliamų ligų dinamika – daugėja nuo gegužės, o piką pasiekia liepą (0)
Su šiluma bunda ir pavojingas ligas platinančios erkės. Lietuvos teritorijoje užsikrėsti erkių pernešamomis ligomis galima visur, o specialistai atkreipia dėmesį – pandemijos metu dar svarbiau susirūpinti saugumu, nes žmonės daugiau laiko leidžia gryname ore: parkuose, miškuose, kaimo sodybose. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, būtent gegužė yra mėnuo kai ima sparčiai daugėti su erkių sukeliamomis ligomis susijusių įvykių.
Šiemet turėjome šaltą žiemą, tačiau taip pat ir daug sniego, o po juo erkės jautėsi labai gerai, todėl nevertėtų tikėtis, kad šiemet jų bus mažiau. Kasmet nuo gegužės mėnesio sparčiai ima augti erkių įkandimų sukeliamų žalų skaičius. Lyginant su balandžiu – atvejų šokteli daugiau nei tris kartus.
„Erkės mūsų krašte dėl gamtinių ir klimato sąlygų paplitusios gausiai, tad rizika užsikrėsti jų sukeliamomis ligomis yra itin didelė ir išlieka visus metus, bet visgi dinamiką galime stebėti. Gegužė yra tas mėnuo, kai fiksuojame didžiausią augimą – lyginant su balandžio mėnesiu, atvejų skaičiai šokteli triskart ir auga toliau.
Liepą ir rugpjūtį erkių sukeliamos ligos pasiekia patį piką, kai turime apie 100 atvejų per mėnesį. Vėliau, rugsėjį ir spalį, matomas lengvas kritimas žemyn, tačiau ryškus sumažėjimas fiksuojamas tik lapkritį. Tada žalų skaičius būna apie dvidešimt atvejų per mėnesį“, – klientų žalų atvejus analizuoja „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.
Užsikrėsti galima ir didžiuosiuose miestuose
Užsikrėsti erkių platinamomis ligomis labiau rizikuoja tie, kurie gyvena miškingose vietovėse ar dažnai būna gamtoje, ypač ten, kur auga aukšta žolė, vyrauja krūmai ar panaši augmenija. Visgi erkės sutinkamos ir didesnių miestų parkuose ar skveruose, soduose, gyvenamųjų namų teritorijose.
„Pavasarį, vos atšilus orams, daugiau laiko praleidžiame sodybose, prie ežerų, parkuose, kur erkės dažniausiai tyko žolėje ir žemuose krūmuose, maždaug 10-20 centimetrų nuo žemės. Mūsų skaičiai rodo, jog 2020 metais daugiausiai žalų buvo fiksuojama Kauno, Vilniaus, Panevėžio miestuose“, – teigia Artūras Juodeikis.
Anot draudikų atstovo, per praėjusius metus buvo fiksuota daugiau nei 450 žalų, o išmokos siekė daugiau nei 176 tūkst. eurų sumą.
Laimo liga – daugiau nei 10 kartų dažnesnė už kitas
Įsisiurbus erkei, vienu kartu žmogus gali užsikrėsti keliomis ligomis. Visgi dvi yra pavojingiausios – Laimo liga ir erkinis encefalitas.
„Per pastaruosius metus didžioji dalis išmokėtų išmokų klientams, apsidraudusiems nuo erkių platinamų ligų, buvo būtent dėl Laimo ligos. 2019 metais žalų skaičius dėl Laimo ligos buvo 364, o pernai metais siekė jau net 399. Tuo tarpu nuo erkinio encefalito žalų skaičiuojame dešimt kartų mažiau – 2019 ir 2020 metais jų buvo po 37 kasmet“, – skaičiais dalinasi ekspertas.
Draudimas nuo erkių sukeliamų ligų, kurį siūlo įmonė, apima ne tik Laimo ligą ir erkinį encefalitą, bet ir erkinį mielitą, erkinį encefalomielitą.
„Mūsų įmonės duomenimis, vidutinė suma, išmokama erkių sukeltoms žaloms atlyginti, yra daugiau nei 400 eurų. Taip pat pasitaiko tokių atvejų, kai išmokos viršija 1500 eurų sumą“, – teigia Artūras Juodeikis.
Įkandus erkei, specialistas rekomenduoja iš karto kreiptis į gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, o ligos atveju, greitai parinks efektyvią gydymo priemonę. Primenama, kad veiksmingos vakcinos nuo Laimo ligos nėra, jai imunitetas neįgyjamas, todėl žmogus šia liga gali susirgti pakartotinai, jeigu jam vėl įkąs užsikrėtusi erkė.