O kas neprisimena sūpynių vaikystėje? (video) (0)

Publikuota: 2022-11-15 Kategorija: Sveikata
O kas neprisimena sūpynių vaikystėje? (video)
„Rokiškio Sirena" nuotr. / Rokiškio mamų klubas, įgyvendindamas projektą įrengė sūpynes šalia Laukupės upelio

 

Vėjas plaukuose, atviras dangus, laisvės pojūtis. Šiais laikais esam pasiklydę ir priklausomi nuo šiuolaikinių technologijų. O tai reiškia, kad sūpynių ir supimosi nauda lieka neįvertinta. Tai apima socialinių įgūdžių formavimąsi, dėmesio koncentravimą ir nuotaikos gerinimą.

Supimosi nauda

Laikas dar kartą prisiminti kodėl suptis ne tik smagu, bet ir naudinga. Jau vaikystėje vaikai susipažįsta su savo kūnu. Galbūt mums, suaugusiems, tai atrodo keista, tačiau vaikai turi išmokti judinti sąnarius ir raumenis. Pavyzdžiui, kas nutinka kai keliam kojas ar judinam rankas? Kaip reikia judinti savo kūną, kad judėtume tam tikra norima kryptimi? Ir visa tai yra tyrinėjama per supimosi meną.

Nepaprasta, kad mūsų sąnariuose yra receptorių, kurie siunčia impulsus smegenims ir leidžia mums žinoti, kur erdvėje yra mūsų kūnas ir galūnės. Tai yra vadinama propriocepcija. Supdamiesi taip pat naudojamės vestibuliarine sistema, kuri yra giliai ausyje ir padeda suprasti, kaip greitai ir kuria kryptimi juda kūnas. Sūpuojantis visa informacija patenka į jutiminius centrus ir taip turime galimybę pilnai pajausti ir prisitaikyti prie visų pojūčių.

Ar kada pagalvojote kodėl močiutės taip mėgsta sūpuotis krėsluose, ar kodėl tokie populiarūs hamakai? Švelnus ir ritmingas siūbavimasis nepaprastai atpalaiduoja. Monotoniškas judesys pirmyn ir atgal nuramina, suteikia galimybę apmąstyti daugybę dalykų, negalvojant apie kūno saugumą ir padėtį. Taigi po sunkios dienos mokykloje ar kasdienėje rutinoje - tai puikus būdas atsipalaiduoti.

Prioritetas - balansas

Balansas gyvenime yra didžiausias prioritetas. Suaugus niekada nemąstom apie kūno balansą ir kiek pastangų vaikystėje prireikė, kad jį pasiektume. Supantis suaktyvinama vestibuliarinė sistema, kuri be to, kaip mes matome erdvėje, ne mažiau svarbi norint išlaikyti pusiausvyrą. Taip pat supantis savotiškai tyrinėjami savo pusiausvyros gebėjimai.

Be pusiausvyros, koordinacija yra esminis įgūdis. Sūpynės ne tik moko suprasti, kur kiekviena kūno dalis yra erdvėje, bet taip pat moko vienu kartu judinti kelias kūno dalis. Tam, kad išsisiūbuotum, rankos turi būti tvirtai įsikibusios į sūpynes, kojos ištiestos į viršų, o pilvo raumenys įtempti. Tik atlikdamas visus šiuos veiksmus kartu gali išmokti suptis.

Stiprina kūną

Naudojant visą judesių spektrą, supimasis padeda stiprinti kaulus ir raumenis jiems augant. Reguliarus mankštinimasis supantis sumažina nutukimo riziką, nes sudeginama nemažas kiekis kalorijų. Geras raumenų tonusas ir jėga padės užsiimant kita sportine ar fizine veikla.

Galima susikurti sūpynes patalpose, bet juk lauke daug didesnė nauda. Skatinkite vaikus ir patys kartu eikit į gryną orą, susipažinkit su išoriniu pasauliu. Juk būdami lauke didiname vitamino D kiekį organizme, o tai stiprina ne tik kaulus, bet ir imuninę sistemą, taip apsaugodami nuo ligų.

Moko skirtingų dalykų

Vaikai žaisdami vieni su kitais mokosi sudėtingų dalykų, įsiklausyti į draugo poreikius, dirbti kartu ir dalintis idėjomis. Tai vyksta ir šalia sūpynių, juk ne visada esi pirmas eilėje, tenka palaukti, kada galėsi pasisupti. O gal būt draugui sunku suptis, o parodant kaip tai yra daroma mokomasi bendradarbiauti, dalintis patirtimi ir rūpesčiu.

Plati jausmų paletė

Supdamasis pajauti visą pasaulį - lieti sūpynes, saulė ir vėjas ant veido, sūpynių girgždesys, lauko kvapai. Visą šią informaciją gali sėkmingai suvokti supdamasis. Taip tarsi mokomasi džiaugtis paprasčiausiais malonumais.

Supimasis – paprasta ritminga užduotis, tačiau žmogui, kuriam sunku susikaupti, tai puiki priemonė mokytis sutelkti dėmesį. Juk jei nesusikaupsi, nesusikoncentruosi, gali nepavykti sėkmingai pasisupti. Taip pat tai puikus būdas atsikratyti užklupusio streso.

Dar vienas neginčijamas sūpynių pliusas – nebrangu. Pramoga, kurią tikrai rasime vaikų žaidimo aikštelėse, o ir įsirengti patiems, ne didžiausios investicijos.

Suptis yra smagu!

O pats svarbiausias dalykas yra tas, kad sūpynės yra smagu! Juk tai dalis vaikystės džiaugsmo. Paskatinkime vaikus padėti į šalį išmaniąsias technologijas. Ir nesvarbu koks jūsų amžius, sūpynių niekada niekas nepalieka be šypsenos, toks geras jausmas tiesiog skraidyti ore.

Projekto dalis

Šis informacinis straipsnis apie supimosi naudą yra asociacijos „Rokiškio mamų klubas“ projekto „Sparnuotos sūpynės”, finansuojamo pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2022 metų veiksmų plano 1.1.6 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ dalis. Projekto vertė – 2000 eur. Projekto partneris – Rokiškio jaunimo centras. Projekto draugas – Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Projekto informacinis partneris – „Rokiškio Sirena”.

 

Parengė: Rokiškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro PSPP koordinatorė Justina Šiupinienė.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video