Prieš mokslo metus rokiškėnai tikrina vaikų sveikatą, tačiau ne visiems būtina skubėti (0)

Publikuota: 2022-08-27 Kategorija: Sveikata
Prieš mokslo metus rokiškėnai tikrina vaikų sveikatą, tačiau ne visiems būtina skubėti
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio PASPC laikinai vykdanti direktoriaus pavaduotojo medicinai pareigas Ž. Jakštonienė atvira, prieš rugsėjį įstaigą tiesiog užplūdo tėvai.

Artėjant mokslo metams Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre (PASPC) apgultis – tėvai suskubo tikrinti savo vaikų sveikatą. Tačiau medikai primena, kad ne visiems būtina verstis per galvą norint patekti pas gydytojus, nes mokiniui išduota sveikatos pažyma galioja kalendorinius, o ne mokslo metus.

Reikia vieną kartą

Rokiškio PASPC Vaikų ligų gydytoja, laikinai vykdanti direktoriaus pavaduotojo medicinai pareigas Žydrūnė Jakštonienė atvira, prieš rugsėjį įstaigą tiesiog užplūdo tėvai, kurie nori kuo greičiau patikrinti savo vaikų sveikatą.  

„Noriu priminti tėveliams, kad vaikų, lankančių mokyklas ir darželius, sveikata tikrinama visus metus, o ne tik prieš rugsėjį. Savo atžalų sveikatą tėvai turėtų patikrinti vieną kartą per kalendorinius metus, o ne mokslo metus, nes mokiniui sveikatos patikrinimo pažyma galioja ne nuo rugsėjo iki birželio, bet visus kalendorinius metus nuo jos išdavimo datos“, – pabrėžė Ž. Jakštonienė.

Pasitikrinti E-sveikatoje

Kadangi išduodama tik elektroninė mokinio sveikatos pažyma, visi tėveliai, kurie pamiršo kada tikrino savo vaikų sveikatą ir kiek galioja pažyma, gali tai pasitikrinti savo vaiko E-sveikatos paskyroje.

„Jeigu vaiko sveikata buvo tikrinta lapkritį ar gruodį, šiuo metu, kai pas gydytojus driekiasi ilgos eilės, tikrai nebūtina nervintis norint patekti pas medikus dėl pažymos mokyklai. Vaikas gali lankyti kolektyvą nuo rugsėjo, jo sveikatą būtina patikrinti po dviejų trijų mėnesių, lapkritį ar gruodį. Juolab, jeigu mokiniui sveikata tikrinta šių metų pradžioje, nauja pažyma jam bus išduoda tik kitais metais“, – aiškino Ž. Jakštonienė.

Dvi konsultacijos

Gydytoja primena, kad vieną kartą per kalendorinius metus tėvai privalo savo vaiką parodyti šeimos gydytojui arba vaikų gydytojui bei odontologui arba burnos higienistui.

„Mokinio pažymai gauti reikia šių dviejų sričių gydytojų konsultacijų. Dėl to, ar vaikui reikia kokių nors papildomų tyrimų, sprendžia jo gydytojas. Sveikam vaikui, neturinčiam ligų ar nusiskundimų, tyrimus užtenka atlikti vieną kartą per porą metų. Jeigu vaikas pirmą kartą eina į darželį arba mokyklą, tuomet reikia atlikti daugiau tyrimų: kraujo, šlapimo, kirmėlinių ligų“, – sakė Ž. Jakštonienė.

Kada neišduos

Žinoma, jeigu atliekant tyrimus rasti pakitimai, gydytojas sprendžia ar išduoti vaikui sveikatos pažymą be gydytojų specialistų konsultacijos.

„Tikėtina, jei vaikui reikalinga kardiologo, akių ligų ar kito gydytojo konsultacija ir svarbi gydytojo specialisto išvada dėl fizinio krūvio apribojimų  ar dėl regos sutrikimo būtinai nurodomos sėdėjimo vietos, šeimos ar vaikų gydytojas mokiniui neišduos pažymos, kol negaus kolegų specialistų atsakymo dėl vaiko sveikatos būklės“, – teigė Ž. Jakštonienė.

Dažniausi sutrikimai

Pasak pašnekovės, dažniausios bėdos, kurias pastebi vaikus tikrinantys gydytojai yra regėjimo nusilpimas, antsvoris ir ydinga laikysena.

„Visa laimė, kad tos problemos nėra labai sudėtingos ir beveik visos jos kyla dėl to, kad vaikai sėdi nosis subedę į kompiuterių ar telefonų ekranus, jų galvytės nuleistos, o pečiai sugaubti. Prie to prisidėjo ir pora karantino metų, kai vaikai daugiau laiko leido namuose“, – sakė gydytoja.

Ž. Jakštonienės teigimu, dalis šių sveikatos bėdų lengvai sprendžiamos: daugiau judėjimo, subalansuota mityba ir dienos režimas bei mažiau laiko, praleisto prie kompiuterio ar su telefonu rankoje.

Daugiau: Reguliuojamo aukščio stalas

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video