Psichologas Tomas Lagūnavičius ieškojo sprendimų, ko reikia, kad būtume laimingi (0)

Publikuota: 2022-09-20 Kategorija: Sveikata
Psichologas Tomas Lagūnavičius ieškojo sprendimų, ko reikia, kad būtume laimingi
Rokiškio Sirena nuotr. / Lektorius - aktorius – psichologas T. Lagūnavičius ieškojo dialogo su klausytojais

Diskusija „Ko reikia gyvenime, kad būtum laimingas?“ – neįprasta, kelianti prieštaringų minčių ir galėtų vadintis spektakliu. Ją vedė socialinių mokslų daktaras, populiarus ir Lietuvoje plačiai žinomas psichologas, aktyvus televizijos laidų dalyvis, konsultantas, lektorius, keleto knygų autorius Tomas Lagūnavičius, svečiavęsis Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje.

Vyko spektaklis

„Tiems, kurie atvyko vėliau, sakau, kad čia vyksta spektaklis“, – sakė psichologas T. Lagūnavičius, nutaisęs šelmišką veido išraišką. Atsakyti į minėtą klausimą lektorius ir aktorius (diskusijoje jis save taip vadino) bandė įvairiais būdais – aiškindamas, iš ko susideda žmogaus gyvenimas, prašydamas atsakyti į klausimus, parašyti rišlų tekstą su nurodytais žodžiais, o galų gale baigė trumpa nusiraminimo meditacija.

Aprėpti kuo daugiau

Paaiškinta, kad žmogus neturėtų būti vienpusiškas ir save atiduoti vienoje kurioje erdvėje, pvz., motinystės. Pilnavertiškai gyvenantis žmogus save realizuoti turėtų, apimdamas kuo daugiau sričių. T. Lagūnavičiaus skaidrėse išvardintos erdvės: šeima, darbas, mokymasis, laisvalaikis, intymumas. Laisvalaikiu psichologas pavadino ne gulėjimą ant sofos ar pokaičio miegą, bet naujus pojūčius. Klausytojams duotos užduotys: įvardinti sritį, kurioje jiems reikia dar pasitempti ir sritį, kuriai skiria daugiausiai dėmesio.

Kaip gauti valdžią

Esminiais poreikiais, neįskaitant biologinių, lektorius – aktorius įvardino valdžią, pripažinimą ir per juos ateinančius pinigus. Kaip tai gauti?

„Mokėk tai, ko nemoka kiti, ir tai turi būti įgūdis“, – pasufleravo T. Lagūnavičius.

Tam taip pat reikia laiko, būti reikiamoje erdvėje ir jėgų (taip pat ir fizinių).

Kūryba – tai darbas

„Niekam nesiruošk, eik ir daryk“, – mokė dirbti ir kurti savo klausytojus psichologas. Kūrybos kančia esą trunka tik 10 minučių, po to, įveikus tingėjimą, sukaupiamas dėmesys ir prasideda tikrasis kūrybos procesas, kuris iš tiesų yra šiokia tokia prievarta prieš save.

T. Lagūnavičius patarė nelaukti įkvėpimo, o imti ir daryti, nes įkvėpimas gali imti ir neateiti. Pasak jo, visi privalo palikti savo reprezentacijos formas. Tai būtina dėl pačių savęs. Reprezentacija – per įvairias saviraiškos bei kūrybos formas, tačiau kūrybos lektorius neromantizavo ir pasakė gana skaudžią tiesą – kūryba yra procesas, kurį reikia išmokti. Kūryba atsiranda ne per įkvėpimą, o per technologijas, juodą darbą.

Nėra psichologinių traumų

Dar viena T. Lagūnavičiaus įvardinta naujiena – nėra jokių psichologinių traumų. Aišku, su tuo galima ginčytis. Vis tik kiekvienas neigiamas pergyvenimas turi savo galiojimo laiką ir net tragiškiausiose situacijose mes galime pasirinkti reagavimo būdą – daryti iš to tragediją ar ne. Prisiminimas senų įvykių, reflektavimas ir gyvenimas jais metų metais, kalbant, kaip tokiais ar kitais metais buvo blogai, kokia buvusi netektis, neturi prasmės, kadangi, bėgant metams, informacija apie praeities įvykius yra perkuriama, perdirbama. Tai yra paties žmogaus pasirinkimas, gyventi praeities nuoskaudomis ar ne.

Daugybė rolių

Psichologas uždavė dar keletą klausimų, kuriuos sau turėtų užduoti žmogus: kur aš dar savęs nerealizavau, kokio mąstymo neišlavinau, o kurį – priešingai. Kaip dažnai psichologijoje būna, bandyta žmones suskirstyti į kategorijas – konservatyvieji, anarchistai, šiuolaikiniai vienuoliai, modernistai, šiuolaikiniai nomadai, priklausomi... Vis tik gyvenime grynų tipų retai būna ir didelė problema, kai toks grynuolis pasitaiko ir yra vienoje savo rolėje, nesugebėdamas atlikti kitų.

Klysta ir psichologai

„Jokios tiesos nėra“, – T. Lagūnavičius garsiai įvardijo daliai žmonių priimtiną frazę. Ir jokios pozicijos esą užimti nereikia. Mes visi turime mąstymo klaidų: pozityvios (arba negatyvios) praeities mąstymo klaidos, negatyvaus prognozavimo mąstymo ir elgesio klaidos, „šviesios ateities“ mąstymo ir elgesio klaidos (neišsipildysiančių lūkesčių), tikrovės pakeitimo svajonėmis, hiperbolizavimo ir kitos klaidos. Jų yra nemažai ir tokias klaidas daro net psichologai.

Moralės... nėra

„Išbraukite žodį „problemos“, nes yra tik klausimai“, – patarė psichologas - aktorius. Kitas patarimas – save realizuoti kuo daugiau būdų ir būtent per kūrybą. „Moralė – vergams, ji – visada realityvus dalykas, nes viskas priklauso nuo situacijos ir nėra nė vieno moralinio sprendimo, kuris yra neabejotinas“, – išsakė daugeliui abejonių keliančius teiginius lektorius ir susitikimo herojus.

Ne visiems priimtinas

Po šio savotiško spektaklio ar flirto su žiūrovais T. Lagūnavičius paklausė, kas žmonėms pasirodė svarbiausia, vertingiausia. Daugelis pripažino, kad iš pradžių pasisakymai šokiravo, sukėlė norą ginčytis. Tiems, kas yra buvę šio psichologo mokymuose anksčiau tai nuostabos nesukėlė. Kiekvienas teiginys yra savotiškai teisingas, gal tik tiek, kad tiesa (kurios, beje, nėra) ne tiek aštri.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video