Rokiškio rajone sergamumas virusinėmis infekcijomis peržengė epidemijos slenkstį (3)

Publikuota: 2018-01-23 Kategorija: Sveikata
Rokiškio rajone sergamumas virusinėmis infekcijomis peržengė epidemijos slenkstį

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento Rokiškio skyrius  informuoja, kad Rokiškio rajone sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) jau praeitą savaitę peržengė epidemijos slenkstį. Per 3 savaitę sergamumas gripu ir ŪVKTI 100 atv./10 tūkst. gyventojų siekė 103,97 atv./10 tūkst. gyventojų. Susirgimų gripu nustatyti 33 atvejai, ŪVKTI buvo diagnozuota 289 asmenims, tame tarpe gripas nustatytas 25 vaikams ir 223 suaugusiems asmenims.

 

                             Skiepytis nuo gripo dar ne vėlu

Šiais metais tarp žmonių cirkuliuoja net trijų tipų gripo virusai: A(H1N1), A(H3N2) ir B tipo ( 65 proc.). Senai žinoma, kad skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens - žiemos laikotarpiu. Reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu. Rokiškio rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigose 2017 -2018 gripo sezonui už valstybės lėšas gauta 970 dozių gripo vakcinos. Nemokamai paskiepyta 970 rizikos grupėms priklausančių asmenų. 15 asmenų, kuriems nepriklausė skiepai nemokama gripo vakcina, paskiepyti mokama vakcina.

 

Žmogaus gripo infekcijos šaltinis - sergantis žmogus

Gripu galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint, kalbant. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val. (vidutiniškai 48 val.).Asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistams rekomenduojame atkreipti didesnį dėmesį į besikreipiančius medicininės pagalbos asmenis, kuriems pasireiškia vienas iš klinikinių kriterijų: karščiavimas (>38 C), ryškūs kvėpavimo takų infekcijos požymiai bei simptomai, plaučių uždegimas. Taip pat svarbus epidemiologinis kriterijus – jeigu besikreipiantis asmuo 7 dienas iki ligos pasireiškimo buvo išvykęs į užsienio šalis, kuriose registruojami naujojo gripo A(H1N1) ir B tipo  atvejai.

 

             Kaip apsaugoti save ir kitus nuo gripo?

           Siaučiant ūminėms viršutinių kvėpavimo takų ligoms ir gripui patariama dažnai plauti rankas, sveikinantis nesiglėbesčiuoti, vengti minios, kur galima sutikti sloguojančių ir kosinčių asmenų. Labai svarbu, kad čiaudėdamas ar sloguodamas žmogus užsidengtų burną ir nosį vienkartinėmis nosinėmis, panaudotas jas išmestų į šiukšlių dėžę. Taip jis apsaugotų sveikus žmones ir vaikus, nes virusai plinta oro lašeliniu būdu. Kurį laiką reikėtų vengti masinių žmonių susibūrimo vietų, kur yra didelė tikimybė užsikrėsti gripu. Gripo virusai plinta  ne tik oro lašeliniu būdu – kosint, čiaudint, kalbant. Jų yra aplinkoje, ant buities daiktų. Palietus daiktų paviršių virusas prilimpa prie rankos. Krapštant nosį, trinant akis virusas pateks ant gleivinės. Jeigu rankos bus plaunamos dažnai, tikimybė užsikrėsti sumažės. Šaltuoju metų laiku daugelis iš mūsų būname uždarose patalpose, mažai jas vėdiname, o tai sudaro sąlygas virusams plisti. Todėl labai svarbu dažnai vėdinti patalpas.

                          Patarimai, kaip elgtis suaugusiam, susirgus gripu

 

  • Konsultacija su gydančiu gydytoju.
  • Gulimas režimas, ramybė.
  • Svarbu gerti daug skysčių, geriau rūgščių (pvz., su citrina, spanguolėmis), tinka vaisinės arbatos, žalia arbata. Tinka sultiniai, ypač vištienos (veikia raminančiai, skystina gleives, atstato apetitą ir pan.).
  • Jei yra galimybė, sergantį asmenį atskirti nuo kitų šeimos narių atskirame kambaryje.

 

                                          Į gydytoją būtina kreiptis nedelsiant

 

  • Kai kelias dienas nemažėja temperatūra ir žmogus labai blogai jaučiasi, atsiranda sąmonės sutrikimai, didelis mieguistumas.
  • Jei sunku kvėpuoti, žmogus dūsta, sutrinka kvėpavimas.
  • Atsirado stiprus šlapias kosulys.
  • Per 3 dienas būklė negerėja (temperatūra didesnė nei 38,5 ir ji nekrenta).
  • Viduriavimas, vėmimas nemažėja ar nepraeina per 2 dienas.

Temperatūros iki 38 laipsnių mažinti nerekomenduojama. Nebent ligonis labai blogai jaučiasi dėl pakilusios temperatūros. Temperatūrą mažina prakaitavimą sukeliančios liepžiedžių, aviečių, juodųjų serbentų, ramunėlių ar čiobrelių arbatos. Temperatūrą, didesnę nei 38 laipsnių, patartina mažinti Paracetamoliu arba Ibuprofenu (nerekomenduojama vartoti Aspirino).Suaugusiems paracetamolis vartojamas ne didesnėmis dozėmis nei 0,5 – 1 g. Antibiotikai nei gripo profilaktikai, nei gripo gydymui nėra skiriami. Jais yra gydomos bakterinės gripo komplikacijos. Vaistus turi skirti tik gydytojas. Gripui būdingas sausas kosulys. Sausą kosulį slopina medaus čiulpimas, įvairios čiulpiamos pastilės (ypač su čiobreliu). Padeda virtas pienas su medumi, rugiagėlių žiedų, čiobrelių arbata, įvairios atsikosėjimą gerinančios arbatos. Atsiradus šlapiam kosuliui patariama kreiptis į šeimos gydytoją. Labai svarbu gerti daug skysčių. Tam tinka negazuotas mineralinis vanduo, didelės mineralizacijos mineralinis vanduo ar specialūs druskų tirpalai, kurie atkuria ne tik sutrikusį skysčių, bet ir elektrolitų(mineralinių medžiagų, cukraus) balansą organizme .Druskų tirpalą galima pasiruošti ir patiems: į 1 litrą virinto vandens (tinka geriamasis vanduo iš butelių) įdėti 1 arbatinį šaukštelį valgomosios druskos ir 8 arbatinius šaukštelius cukraus.

 

                          Patarimai vyresnio amžiaus žmonėms susirgus gripu

 

  • Gydymas gripo metu toks pat kaip ir jaunesnio amžiaus žmonėms.
  • Didesnį dėmesį kreipti į sveikatą sergantiems lėtinėmis ligomis (ypač sergantiems diabetu, širdies ligomis, astma,

plaučių ligomis). Nepamiršti vartoti gydančio gydytojo skirtų vaistų.

  • Pasijutus blogiau dėl turimų lėtinių ligų būtina kreiptis į šeimos gydytoją.
Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video