Rokiškio ligoninė prisijungė prie bandomojo projekto: tikrintis dėl vėžio grėsmių moterys kviečiamos asmeniniu laišku (0)

Publikuota: 2025-02-05 Kategorija: Sveikata
Rokiškio ligoninė prisijungė prie bandomojo projekto: tikrintis dėl vėžio grėsmių moterys kviečiamos asmeniniu laišku
Rokiškio Sirena nuotr. / „Vėžys nėra nuosprendis, jei liga aptinkama laiku. Ankstyva diagnostika gelbsti gyvybes, o dėmesys prevencijai – kiekvieno iš mūsų atsakomybė“, – teigia R. Martinėlis.

Vasario 4-oji – Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Rokiškio rajono ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis pasidžiaugė, jog nuo spalio mėnesio ligoninė dalyvauja bandomajame projekte, kurio tikslas – nauju, centralizuotu organizavimo modeliu į krūties vėžio prevencinę programą pritraukti kuo daugiau moterų reguliariai atlikti mamografinį tyrimą. Paprasčiau tariant – į rizikos grupes patenkančios moterys sulaukia asmeninių laiškų įprastu ar elektroniniu paštais, taip pat – trumpųjų SMS žinučių, kuriomis yra kviečiamos prevenciškai pasitikrinti.

Užregistruoja automatiškai

Pasak R. Martinėlio, ligoninė, kartu su keletu kitų šalies įstaigų, dalyvauja bandomajame projekte, kurio pagrindinė „misija“ – ankstyva krūties vėžio diagnostika. Direktorius džiaugėsi, jog Rokiškio rajono ligoninė buvo pakviesta dalyvauti šiame projekte, nes turi mamografijos aparatą ir aptarnauti gali ne tik Rokiškio rajono bet ir aplinkinių rajonų gyventojas. Tai gydymo įstaigai sudaro galimybes ne tik atlikti mamografinius tyrimus vietoje, bet tuo pačiu ligoninė prisideda ir prie efektyvesnės krūties vėžio prevencijos bei ankstyvos diagnostikos.

„Jei kalbėsime itin paprastai, projektas išskirtinis tuo, kad jo įgyvendinimo metu koordinavimo centrai primena moterims, jog atėjo laikas pasitikrinti. Centro atstovai siunčia moterims, priklausančioms tikslinėms amžiaus grupėms, asmeninius kvietimus laišku, elektroniniu paštu ar trumpąja SMS žinute, su nurodyta konkrečia diena ir laiku mamografijos tyrimui atlikti. Jei paskirtas laikas netinka, galima jį pakeisti kvietime nurodytais kontaktais. Tyrimas atliekamas čia pat, vietoje – mūsų ligoninėje. Projektu siekiama sukurti vieną sistemą, kurios dėka pacientams nebereikėtų dėl prevencinių patikrinimų kreiptis į šeimos gydytoją. Vietoj to, koordinavimo centrai rūpinsis, kad gyventojams būtų siunčiami kvietimai su priminimais apie jiems priklausančius sveikatos patikrinimus“, – trumpai esmę nusakė ligoninės direktorius pabrėždamas, kad gavusios tokio turinio laišką moterys neturėtų išsigąsti sukčių apgaulės, tačiau, be abejo, turi išlikti budrios.

Laiško pavyzdys.

Nepaliks be dėmesio

Tikėtina, kad tikslinei grupei priklausančios moterys gali gauti ne vieną laišką, nes stebima, ar pakviestas asmuo atvyko pasitikrinti, o jam neatvykus, siunčiamas pakartotinis kvietimas – priminimas.

Anot R. Martinėlio, įgyvendinamas projektas – tai puiki galimybė rūpintis savo sveikata be papildomo vargo, užtikrinant, kad ankstyva diagnostika padės laiku nustatyti ligą ar užkirsti kelią ligos progresavimui, o jau ketvirtą mėnesį jį įgyvendinanti rajono ligoninė nestokoja ir pasitikrinti skubančių pacienčių. Vadova taip pat pabrėžė, kad pagal šį bandomąjį projektą atlikti mamografijos tyrimus į Rokiškį atvyksta ne tik Rokiškio, bet ir Kupiškio, Zarasų, Biržų rajono gyventojos.

Siekiamybė – visa Lietuva

Rudenį prasidėjusiame bandomajame projekte dalyvauja du koordinavimo centrai – Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos – bei kelios dešimtys sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintų gydymo įstaigų.

Projektas yra sėkmingai įgyvendinamas ir iki praėjusių metų pabaigos koordinavimo centras iš viso išsiuntė daugiau nei 39 tūkst. asmeninių kvietimų Krūties piktybinio naviko ankstyvosios diagnostikos programoje, skirtoje 50–69 metų moterims, o šiais metais į programą įtrauktos 45–74 metų amžiaus moterys.

Planuojama, kad nuo 2026 m. sausio 1 d. toks modelis pradės veikti visos šalies mastu ir laiškus su kvietimais-priminimais gaus jau visų šalies gydymo įstaigų pacientės, priklausančios tikslinėms amžiaus grupėms.  

„Vėžys nėra nuosprendis, jei liga aptinkama laiku. Ankstyva diagnostika gelbsti gyvybes, o dėmesys prevencijai – kiekvieno iš mūsų atsakomybė. Juk sveikata yra mūsų didžiausia vertybė. Skirkime laiko sau ir priminkime artimiesiems pasirūpinti sveikata. Mūsų ligoninės gydytojai pasiruošę padėti atliekant prevencinius tyrimus pagal įvairias sveikatos programas, tačiau ne visos veikia tokiu principu ir norint pasikonsultuoti su gydytoju specialistu dėl prevencinės programos, būtinas šeimos gydytojo siuntimas“, – apie norą dalyvauti kitose prevencinėse programose priminė R. Martinėlis.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video