Biblioteka prisitaiko prie naujausių technologijų, skirtų neįgaliesiems (foto) (0)

Publikuota: 2022-06-26 Kategorija: Švietimas
Biblioteka prisitaiko prie naujausių technologijų, skirtų neįgaliesiems (foto)
Rokiškio Sirena koliažas / Rokiškio rajono savivaldybės viešojoje Juozo Keliuočio bibliotekoje

Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo, bei simbolizuoja bibliotekų siekį didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją. Toks ženklas yra ir ant Rokiškio rajono savivaldybės viešosios Juozo Keliuočio bibliotekos durų – tiek suaugusiųjų skyriuje Respublikos g. 16, tiek vaikų ir jaunimo skyriuje adresu Taikos g.19, Rokiškyje.

Visos Lietuvos bibliotekos pritaikomos neįgaliesiems

Pirmasis žingsnis jau žengtas – 2021 m. rugsėjo 21 d. renginio „Biblioteka visiems. Konferencija+“ metu pasirašytas manifestas, kuriuo bibliotekų bendruomenės nariai įsipareigojo dėti visas pastangas, kad bibliotekas paverstų prieinamomis visiems ir didintų negalią turinčių žmonių įtrauktį. Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais ir lankytojais, Lietuvos viešosiose bibliotekose rengiami ir bendrai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos, padedančios įvairią negalią turintiems asmenims lankytis bibliotekose. Šio bei to, pritaikyto neįgaliesiems, ko galbūt mūsų krašto žmonės dar nežino, yra ir Rokiškio krašto bibliotekos skyriuose.

Ekskursijoje – apie įrangą silpnai matantiems

Rokiškio rajono savivaldybės viešosios Juozo Keliuočio bibliotekos direktorė Alicija Matiukienė papasakojo, kaip jos vadovaujama biblioteka pasirengusi priimti neįgaliuosius bei surengė ekskursiją po biblioteką, rodydama, kokios naujausios technologijos pasitinka tiek neįgaliuosius, tiek sveikus lankytojus. A. Matiukienė papasakojo: „Silpnaregiams ir akliesiems  turime įrengę specialią darbo vietą, kurioje yra kompiuteris su klaviatūra, kurioje - didesnio šrifto ženklai, naudojama speciali pelė. Tame pačiame kompiuteryje yra dvi programos: ekrano didinimo programa, kuri vadinasi „Magic“ (ji padidina pageidaujamą tekstą iki 16 kartų), o kita - ekrano skaitymo programą JAWS  (naudojantis šia programa, galima pageidaujamą tekstą girdėti skaitomą balsu). Tiesa, naudotis šiomis technologijomis turintys regos problemų žmonės turėtų išmokti patys, mokymai jiems kol kas nerengiami. Dar yra „Bruno“ įrenginys – tai skeneris, kuris nuskenuoja žurnalą, knygą ar laikraštį, po to nuskenuotą tekstą atpasakoja balsu. Neįgalusis, užsidėjęs ausines, šį tekstą išklauso ir jau būna nemažai sužinojęs. Vartotojams, kurie skaito brailio raštu (tai akliesiems skirtas raštas, iškilaus kontūro arba iškilių taškų abėcėlė akliesiems), yra brailio rašto spausdintuvas, kuris leidžia atspausdinti paprastą rašytinį tekstą ar net paveiksliuką šiuo aklųjų raštu, laminuoti, įrišti. Taip pat yra duomenų bazė „Elvis“, iš kurios galima atsisiųsti specialią literatūrą, užsisakyti. Filialuose, kurie yra kaimiškosiose vietovėse, mes daug žmonių aptarnaujame namuose. Praeitais metais rajone neįgalių žmonių aptarnavome 180. Su regėjimo negalia – 17 iš viso. Silpnaregiai pas mus į biblioteką Rokiškyje ateina patys. Jiems galime pasiūlyti garsines knygas ir kitas priemones, kurias jau išvardijau.“

Jaukus kampelis palėpėje

Viešojoje bibliotekoje, kuri įsikūrusi miesto centre, yra ir daugiau neįgaliesiems bei galbūt ir kiekvienam susidomėjusiam įdomių dalykų. Palėpėje įsikūręs įdomus kampelis, kur dažnai lankosi Socialinių paslaugų centro Dienos globos centro lankytojai. Jiems duodamos sensorinės priemonės skaitymui. Pirma perskaitomas tekstas, po to naudojamos tektilinės priemonės, skiriama praktinė užduotis. Pasak A. Matiukienės, žmonės su negalia palėpėje mėgsta medituoti, klausyti muzikos, po to tiek atsipalaiduoja sėdmaišiuose, kad užmiega. Jie ten klausosi ir pasakojimų, ir muzikos. Yra galimybė įjungti šviesos efektus, nukeliant lankytojus į mistinį pasaulį.

Visai šalia – kompiuteris ir visa įranga virtualiai realybei susikurti, žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Kaip minėjo A. Matiukienė, būna žmonių, ypač paauglių, kuriems ilgesnis buvimas su virtualios realybės akiniais kuriam laikui sukelia realybės, erdvės praradimo jausmą, tad naudoti „didelėmis dozėmis“ nepatartina.

Galimybė mokytis bendrauti per korteles

Dar bibliotekos direktorė papasakojo apie tai, kad vaikų, kurie turi raidos, komunikacijos, autizmo spektro sutrikimų, pedagogams ir tėvams  reikia mokėti ne tik bendravimą šnekamąja kalba. Galima naudotis „Boardmaker“ programa, kurioje yra 50 000 paveikslėlių su piešiniais. Bibliotekos sudaro galimybę šias korteles nemokamai pasigaminti. Galimos konsultacijos Panevėžio apskrities bibliotekoje, tačiau šių kortelių spausdinimas bei laminavimas – mokama paslauga. Bibliotekos darbuotojai padės pasirinkti reikalingas korteles.

Tobulinamos priemonės visiems lankytojams

Verta paminėta ir tai, kad biblioteka prisitaiko ir prie sveikų žmonių poreikių: yra bibliotekos išteklių paieškos kompiuteris, galimybė grąžinti knygas, naudojantis specialiu kompiuteriu, knygų grąžinimo dėžė lauke, ruošiama ir daugiau naujovių – pvz., kompiuteris, kuriame bus kaupiama informacija apie Rokiškio kraštą.

„Sensorinis gesintuvas“

Vaikų ir jaunimo skyriuje Taikos gatvėje yra autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams skirtų priemonių. „Tokie vaikai ateina su tėveliais ar globėjais, mes neturime bendravimo žinių su tokiais vaikais, tačiau sudarome sąlygas jų užimtumui, poreikiams. Jų poreikiai ypatingi. Turime palapinę, kurioje jie pasijunta saugūs, specialių priemonių, kad galėtų nusiraminti, jaustųsi saugūs“, - pasakojo A. Matiukienė. Tai, apie ką papasakojo bibliotekos direktorė, yra vadinamieji „Sensorinio gesintuvo“ rinkiniai, kurie skirti situacijai, jeigu Jūsų lydimą vaiką ar paauglį su autizmo spektro sutrikimu neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis.

Tokius vaikus lydintis žmogus tai turi žinoti apie tokias galimybes. Taip pat šie vaikai gali tinklapyje bei bibliotekos stende susipažinti su bibliotekos darbuotojais, pamatyti, kokius žmones matys, koks bibliotekos planas, kad neišsigąstų svetimoje aplinkoje. „Nesitikime masinio tokių vaikų lankymosi, tačiau norėtume, kad jų ateitų iš šeimų daugiau, sužinotų apie šias paslaugas, ir pasinaudotų galimybe“, - pasidalijo lūkesčiais A. Matiukienė.

Laukiami ir su vežimėliais

Galimybė patekti į biblioteką Rokiškyje neįgaliųjų vežimėliu yra, taip pat įrengtas keltuvas. Bibliotekos darbuotojai gali atvykstantį neįgalų žmogų pasitikti, palydėti. Filialuose ne visuose yra tinkamas įvažiavimas, todėl bibliotekos darbuotojai neįgaliuosius dažnai lanko namuose.   

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video