Privatus darželis – nebe svajonė: Antazavėje duris atvėrė „Domi“ darželio filialas (foto) (0)

Publikuota: 2023-10-02 Kategorija: Švietimas
Privatus darželis – nebe svajonė: Antazavėje duris atvėrė „Domi“ darželio filialas (foto)
Asmeninio archyvo nuotr. / Galimybių taip pat, nes kai neverti vaiko daryti to, ko jis nenori, o susitelki ties tuo, kas jam įdomu, atsiveria visai kitos mokymosi galimybės.

Rokiškyje ne kartą norėta įkurti privatų vaikų darželį. Kalbos, diskusijos taip ir liko kalbomis ir diskusijomis. Tačiau tikrai labai norintiems rokiškėnams, visgi, atsirado galimybė savo atžalą patikėti privataus darželio auklėtojoms: Antazavėje šį rudenį veiklą pradėjo „Domi“ darželio Lietuvoje filialas.

Jo įkūrėja Jungtinėje Karalystėje (JK) Indrė Deksnytė „Rokiškio Sirenai“ papasakojo, kodėl grįžo į Lietuvą ir pradėjo darbą atokiame krašte, kuo darželis yra ypatingas ir ką siūlo savo ugdomiems vaikams.

 Trumpai

Pasak I. Deksnytės, „Domi Domingo“ vaikų darželis įkurtas 2014 m. Lidso mieste. Devynerius metus sėkmingai buvo plečiamos žinios, kompetencija, o su patirtimi ir pasitikėjimu augo vaikų daželio veikla.

2019 m. Jungtinėje Karalystėje gautas aukščiausias mokymo įstaigų inspekcijos įvertinimas – išskirtinis darželis.

I. Deksnytė džiaugėsi, kad pastaraisiais metais vis daugiau šeimų renkasi gyventi gamtos apsuptyje, tad ežeringame Zarasų krašte, Antazavėje, buvo atidarytas „Domi“ darželio filialas, kuriame remiamasi aukščiausiais ugdymo kokybės standartais.

 „Lauko“ darželio principas

 – Kodėl atidarėte privatų darželį?

 – Pirmąjį vaikų darželį įkūriau JK prieš 9 metus. Jis labai sėkmingai veikia ir auga. Jam vadovauja ilgametė darželio vadovė Emma. Prieš kelis metus supratau, kad darželis jau gali veikti ir be manęs, todėl nusprendžiau grįžti į Lietuvą. Tačiau į JK skrendu reguliariai. Gyvendama Anglijoje ir kurdama ten darželį supratau, kad dideli kiemai ir gamtos apsuptis yra labai didžiulė prabanga, ir tokių erdvių, kokias mes turime čia, Lietuvoje, ten nėra. Pastebėjau, kad vis daugiau jaunų žmonių gręžiasi į kaimelius ir užmiesčius. Daugelis turi galimybę dirbti iš namų, todėl nebelieka pagrindinės priežasties gyventi didmiestyje. Tačiau, daugeliui jaunų šeimų švietimo įtaigų pasirinkimas ir kokybė yra esminis dalykas, kodėl jie nesirenka gyventi kaimuose. Aš – viena iš tų: kol kas „gyvenu“ tarp Vilniaus ir Antazavės, kol dukra baigs mokyklą.

 – Papasakokite šiek tiek plačiau, kokia Jūsų privataus darželio veiklos koncepcija, kuo skiriatės nuo valstybinių ugdymo įstaigų?

– Mūsų darželis nuo valstybinių skiriasi tuo, kad čia dirba daugiau darbuotojų, tokiu būdų galime užtikrinti geresnę ugdymo kokybę. Ugdymas vyksta per žaidimą atsižvelgiant į individualius vaiko poreikius. Taip pat teko girdėti, kad valstybiniuose darželiuose vaikai lauke praleidžia nedaug laiko, o mes lauke leidžiame didžiąją dalį dienos. Darželio auklėtojų ir darbuotojų tikslas – padėti kiekvienam vaikui pažinti ir atrasti save, ugdyti laisvą, aktyvią, savimi ir kitais pasitikinčią asmenybę, motyvuoti ir skatinti vaiko norą pažinti ir mokytis. Na, vienas aktualiausių klausimų – miegas. Čia nėra priverstinio pietų miego. Beje, darbuotojai iš darželio JK lanko mus reguliariai ir stebi, kad palaikytume darželio veiklos kokybę ir darbuotojų mokymus. Aš pati į Angliją skrendu bent kartą per mėnesį, darbuotojos taip pat turi galimybę ten stažuotis. Jau spalio pradžioje pas mus atskrenda anglė Lucy, kuri bus dvi savaites, o tuo tarpu darželyje JK stažuosis mūsų darbuotoja Indrė.

 – Užsiminėte, kad lauke vaikai praleidžią didžiąją dalį laiko. Tai gal esate šalininkai lauko darželių stiliaus?

 – Taip. Visada svajojau atidaryti darželį, kuriame ugdymas vyktų lauke. Nors JK darželyje esame to šalininkai, bet ten neturime tokių erdvių. Todėl šis darželis Antazavėje yra mano svajonės turėti darželį gamtos apsuptyje įgyvendinimas. Nors turime patalpas, didžiąją dienos dalį praleidžiame lauke. Čia vaikams yra suteikiama laisvė žaisti ir tyrinėti, jie gali rinktis, nes darbuotojai keliose erdvėse paruošia jiems skirtingas veiklas. Tačiau net jeigu nei viena iš siūlomų veiklų vaikui nepatinka, jis gali eiti žaisti atskirai, kas Lietuvoje kol kas neįprasta, bet labai normalu Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Danijoje ir JK, kurių ugdymo pedagogiką mes ir taikome.

Iš skirtingų miestų

 – Kiek grupių, kiek vaikų šiuo metu turite? Kiek iš viso priimate? Kokio dydžio grupės?

 – Kadangi atsidarėme tik šių metų rugsėjį, kol kas turime 7 vaikus. Pora iš jų darželį lanko ne kiekvieną dieną. Šiais metais tikimės surikti vieną mišrią grupę iki 15 vaikų. Tačiau tik laiko klausimas, kada grupės pildysis ir didės, nes tėvai domisi „Domi“ darželiu. Daug kas laukia Zarasų rajono savivaldybės nutarimo dėl dalinės kompensacijos už darželį. Klausimas buvo svarstomas praėjusią savaitę ir priimtas sprendimas skirti 100 eurų kompensaciją tėvams, kurių vaikai lankys privačius darželius. Kol kas dauguma vaikų yra iš Zarasų. Bet pas mus dirba auklėtoja iš Rokiškio. Nors Antazavė kiek toliau nuo Rokiškio, nei nuo Zarasų, tikimės sudominti ir Rokiškėnus.

 – Kurioje, konkrečiai, vietoje jis įsikūręs?

– Domi darželis įsikūręs Antazavėje, apie 20 min. kelio nuo Zarasų, pusę valandos nuo Rokiškio. Bet tiems, kurie žino, ką reiškia gyventi didesniuose miestuose, tokie atstumai negąsdina. Žinoma, vėliau, siekiant gerinti susisiekimą ir saugant gamtą, planuojame organizuoti pavėžėjimą iš Zarasų, o vėliau, jeigu bus poreikis, ir iš Rokiškio. Kol kas dauguma vaikų yra iš Zarasų, atvyksta iš Dusetų. Beje, auklėtoja iš Rokiškio mielai pavežtų keletą vaikų.

 – Susiformavusi nuomonė, kad privatus darželis – ne pigus malonumas. Kokia kaina Jūsų darželio?

– 270 Eur mėnesiui, jeigu vaikas lanko pilną savaitę. Yra galimybė lankyti ir nevisas dienas arba pusdienius. Visada laukiame tėvelių skambučių – jei bus susidomėjusių, skambinkite telefonu: 8-829 60006, rašykite mums laiškus info@domidarzelis.lt ar, tiesiog, apsilankykite internetiniame mūsų tinklalapyje www.domidarzelis.lt

 Daugiau galimybių

 – Tėvams visada labai įdomu, ar jų vaikas privačiame darželyje gaus/gauna daugiau (dėmesio, lavinimosi, ugdymosi) galimybių, nei valstybiniame.

– Taip, dėmesio gauna daugiau, nes dirba daugiau darbuotojų. Galimybių taip pat, nes kai neverti vaiko daryti to, ko jis nenori, o susitelki ties tuo, kas jam įdomu, atsiveria visai kitos mokymosi galimybės. Vaikai mokosi greičiau ir efektyviau, kai veikla juos domina. Kai vaikas yra verčiamas daryti tai, ko jis nenori, „užmušamas“ jo vidinis noras mokytis ir pažinti. Labai gaila, kad Lietuvoje tokia ugdymo metodika dar labai paplitusi. Svarbu paminėti, kad didžiausia suteikta galimybė yra  vaikui mokytis iš gamtos. Mokymosi gamtoje nauda yra vis labiau pripažįstama pasauliniu mastu. Apie jos poveikį vaiko vystymuisi būtų galima kalbėti plačiai. Daugybė atliktų tyrimų teigia, kad buvimas lauke teigiamai veikia tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą, kelia tinkamus iššūkius, padeda vystytis smegenims.

 –Darželis, kaip ir Jūs, „atkeliavo“ iš Anglijos, tad gal vaikai čia gali ir užsienio kalbą išmokti?

– Taip. Vaikams sudaryta tokia galimybė – išmokti anglų kalbą. Aš pati auginu dukrą, kuri iki 7 metų išmoko tris kalbas. Kalbos mechanizmas labiausia vystosi ankstyvajame amžiuje: nuo gimimo iki penkerių. Mokslininkių teigimu dvikalbiai vaikai daug geriau atlieka neverbalinio samprotavimo bei aritmetikos užduotis, demonstruoja geresnius rezultatus kūrybiškose bei problemų sprendimo srityse, nei vienkalbiai vaikai. Be to, dvikalbėje aplinkoje augantys vaikai geba geriau susikoncentruoti, jų mąstymas yra lankstesnis.

 –O Jūs pati esate iš Rokiškio krašto? Bet, kaip suprantu, gyvenate Vilniuje, kol mokosi dukra...

 –Taip esu kilusi iš Rokiškio. Mano tėvai, kurie yra mokytojai, prieš dvidešimt metų nusipirko sodybą netoli Antazavės, kurioje leisdavome vasaras, todėl man šis kraštas yra labai artimas. Čia labai gražu. Prieš keletą metų nusipirkau žemės sklypą šalia tėvų sodybos, kur norėčiau pasistatyti savo namą. Kol kas dar gyvenu Vilniuje, nes dukra čia lanko mokyklą. Tai yra vienintelė priežastis, kodėl gyvenu Vilniuje. Žinoma, dabar kai atidariau darželį Antazavėje, turiu praleisti darželyje daug laiko, todėl tenka dažnai važinėti.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video