Rokiškėnų kuriamas filmukas nukels į pokario laikus (0)

Publikuota: 2024-01-24 Kategorija: Švietimas
Rokiškėnų kuriamas filmukas nukels į pokario laikus
V. Kazlausko nuotr. / Scena iš filmuko „Mano meilė ant Pandėlio grindinio guli“

Rokiškio profesinio mokymo centro mokinių kuriamas filmukas sugrąžina į praeitį, Laisvės kovų laikotarpį. 5 minučių trukmės įrašas „Mano meilė ant Pandėlio grindinio guli“ primena apie Notigalės pelkėse žuvusius partizanus. Filmuko kūrėjai sako žiaurius istorinius įvykius norėję parodyti per kitą prizmę – jauno laisvės kovotojo ir partizanų ryšininkės meilės istorija tapo pagrindine tema.

Pažadino talentus

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jurgita Legienė pasakojo, kad dar kartą prisiminti istorinius įvykius paskatino Vilniaus Universiteto, Istorijos fakulteto paskelbtas konkursas „Praeities stiprybė dabarčiai“, kviečiantis paieškoti gimtojo krašto vietų, susijusių su Laisvės kovų dalyviais, ir pabandyti sukurti istoriją, vaizdo įrašą, kuriame būtų atskleista Laisvės kovų tematika. „Mes nagrinėjame pokario literatūrą su dvyliktokais, tačiau iš jų nelabai sulaukiau iniciatyvos. Bet turime šaunius vienuoliktokus. Tie, kurie vaidino, buvo labai patenkinti ir laukia, kada bus sumontuotas filmukas“, – pasakojo mokytoja. Filmo kūrimas įtraukė į kūrybinį procesą, budino giliai paslėptus mokinių – neprofesionalių aktorių – slypinčius talentus.

Pristatė knygą

Vietų, susijusių su laisvės kovomis, šiame krašte yra ne viena. Partizanei Daliai Glemžaitei skirta daug dėmesio, išleista knyga, sukurtas filmas, pasak J. Legienės, nebesinorėjo kartoti to paties, bandyta prisiminti mažiau žinomas vietas. Įvykis su Notigalės pelkėje žuvusiais partizanais buvo akcentas, į kurį susitelkė filmo kūrėjai. Prieš tai į pamoką kvietė knygos autorių Povilą Stumbrį, kuris pristatė savo knygą, papasakojo apie partizanų likimus, parodė nuotraukas. Kuriant filmą talkino Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose – dalinosi rekvizitais, istoriniais šaltiniais.

„Mano meilė ant Pandėlio grindinio guli“ – apie žuvusius partizanus, kurių kūnai buvo sumesti priešais Pandėlio bažnyčią kaip bauginimo priemonė. „Ta karta, kuri dabar džiaugiasi meile, džiaugiasi ir žuvusiųjų – Laisvės kovų dalyvių dėka“, – sakė J. Legienė. 

Filmavo bunkeryje

Ruošiantis filmavimui reikėjo pasirūpinti drabužiais, buvo kratomos močiučių spintos, partizaninę aprangą parūpino muziejus, kai kuriuos drabužius atkūrė ir pasiuvo Rokiškio profesinio mokymo centras.

„Buvo keista, kad vaikai noriai rengėsi senoviniais partizaniškais rūbais, įsijautė į sceną bunkeryje. Mokiniai nėra aktoriai, tačiau taip įsijautė į tą vaidmenį, kad gyveno juo kelias dienas“, – įspūdžiais dalinosi J. Legienė. Mokytoja pasakoja, kad siužetą norėjosi pateikti taip, kad šiuolaikiniams jaunuoliams būtų įdomu. Gyvas pasakojimas paveikia labiau, nei aprašymas.

Filmuota buvo bunkeryje, taip pat ieškota sodybos, kuri primintų pokario laikotarpį, taigi, kai kurios scenos įamžintos Antano ir Joanos Tunaičių etnografinėje sodyboje.

„Turime idėjų netgi vesti ten lietuvių kabos pamokas, nes tai vieta, nukelianti į praeitį – yra kelios erdvės, senoviniai daiktai, kurių šiuolaikinis jaunimas net nežino“, – mintimis dalinosi pašnekovė. 

Pristatys bendruomenei

Po to, kai baigsis konkursas, filmuką planuojama panaudoti pamokose, jį galės pamatyti Laivės kovų istorijos muziejaus Obeliuose lankytojai. Vasario 16-osios išvakarėse jį ketinama pristatyti profesinio mokymo centro bendruomenei.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video