Seimas įteisino GPM lengvatą už ne pirmas studijas (0)
Seimas išplėtė gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą už studijas - leido nuo 2021 metų susigrąžinti dalį sumokėto GPM už ne pirmas profesinio ar aukštojo mokslo studijas.
Taip siekiama paskatinti žmones greičiau persikvalifikuoti ar keisti profesiją. Tikimasi, kad lengvata pasinaudotų ir vyresnio amžiaus žmonės.
Už tokias Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 129 Seimo nariai, o susilaikė vienas parlamentaras.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sakė, kad 2022 metais dalį sumokėto GPM dėl tokios lengvatos galėtų susigrąžinti apie 8 tūkst. žmonių ir dėl to biudžetas netektų apie 2 mln. eurų.
Pasak jo, mokestinė lengvata skatins mokytis visą gyvenimą ir sudarys galimybę atgauti dalį patirtų išlaidų net už antrą, trečią, ketvirtą ar penktą diplomą.
„Tai paskatins žmones daugiau mokytis, atnaujinti savo žinias ir tokiu būdu galbūt persiorientuoti, pakeisti kvalifikaciją ar galbūt tobulinti savo žinias ir kurti didesnę pridėtinę vertę“, – kalbėjo jis.
M. Majauskas pabrėžė, kad lengvata galios net tik studijoms Lietuvoje.
„Tol, kol gyventojas yra pripažįstamas nuolatiniu Lietuvos gyventoju, tai yra, jeigu jis, pavyzdžiui, turėtų nuolatines studijas Oksforde ar Harvarde, jis lygiai taip pat savo dalį patirtų išlaidų galėtų atskaityti iš sumokėto GPM“, – teigė M. Majauskas.
Laisvės frakcijos atstovas Vytautas Mitalas atkreipė dėmesį, kad pagal daugybę mokymosi visą gyvenimą rodiklių Lietuva velkasi Europos Sąjungos uodegoje: „Tiek Europos Komisija, tiek ir kitos tarptautinės struktūros pateikia Lietuvai daugybę pavyzdžių ir primygtinių patarimų, kad šitą dalį reikėtų gerokai sustiprinti“.
Tuo tarpu socialdemokratas Gintautas Paluckas pareiškė, kad mokestinę lengvatą reikia taikyti ir žmonėms, įgijusiems formaliąsias institucines kvalifikacijas.
„Neformaliosios kvalifikacijos yra prieinamos online. Kursų trukmė yra šiek tiek trumpesnė, tačiau įgyjamos žinios ne mažiau svarbios ir aktualios“, – tvirtino G. Paluckas. Jis neatmeta, kad lengvata galėtų pasinaudoti ir Užimtumo tarnybos mokamus kvalifikacijų įgijimo kursus baigę gyventojai.
„Valstiečio“ Luko Savicko teigimu, lengvata prisidės prie ekonomikos augimo, nes darbo rinkoje bus daugiau „reikiamų kompetencijų“.
Dabar GPM lengvata leidžia susigrąžinti išlaidas už profesinį mokymą ar studijas, bet tik įgyjant pirmą aukštąjį išsilavinimą arba profesinę kvalifikaciją – už pirmą bakalauro, magistro, doktorantūros, aspirantūros laipsnius ar jų nesuteikiančias studijų programas.