Uniformos rajono mokyklose: vienur neprigijo, kitur elgiamasi išradingai (0)

Publikuota: 2023-11-22 Kategorija: Švietimas
Uniformos rajono mokyklose: vienur neprigijo, kitur elgiamasi išradingai
Rokiškio Sirena nuotr. / Uniformas rajone moskleiviai nešioja įvairiai.

Šią savaitę Kamajų Antano Strazdo gimnazijos tarybos susirinkime priimtas ilgai brandintas ir aptarinėtas sprendimas – mokyklinės uniformos nešiojimas ir dėvėjimo tvarka. Išsamiau apie uniformas, jų nešiojimą, kainas ir problemas pasikalbėjome ir su kitų rajone veikiančių rajono ugdymo įstaigų vadovais.

Buvo primirštos

Kamajų Antano Strazdo gimnazijos direktorė Loreta Grochauskienė pasakojo, jog uniformos pas juos ne naujiena, tačiau buvo primirštos: „Dalis moksleivių tiesiog nebenešiojo uniformos. Mes ją turime jau nuo seniau, tačiau pandemijos laikotarpiu, besimokant nuotoliu, vaikai atsipalaidavo. Dabar turime tokią situaciją, jog dalis moksleivių nenešioja, o kiti eina su švarkais. Kartu su gimnazijos taryba, su moksleiviais ir jų tėvais norėjome išspręsti šį klausimą“.

Gimnazijoje penktadienis paliktas kaip laisvos aprangos diena, o likusiomis dienomis prašoma nešioti jau turimus uniforminius švarkus su juodomis kelnėmis ar neplėšytais džinsais arba panašaus tipo švarką, su įsegtu mokyklos logotipu: „Pagrindinė mintis, kad moksleiviai nevaikščiotų su sportinėmis kelnėmis. Uniforminių švarkų pirkti nebūtina, prie šio klausimo grįšime pavasarį. Gal uniformą teks atnaujinti. Mūsų mokinių klubas „Ara“ siekia paskatinti uniformų nešiojimą ir stebės, kuri klasė aktyviausia. Labiausiai tvarkos besilaikančius apdovanosime“ – pasakojo gimnazijos direktorė L. Grochauskienė.

Kol nesusijungs – nespręs

Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktorė Rasa Pranckūnienė teigė, jog kol kas šis klausimas paliktas vėlesniam laikotarpiui, nes gimnazija dar jungiasi: „Kol mes visi neatsidursime po vienu stogu, šio klausimo neliečiame. Nuo 2024 m. rugsėjo pirmos, su mokinių seimu pradėsime diskusijas dėl uniformų. Seniau turėjome bandymą jas įvesti. Buvo pasirinkta gana laisva forma, nešioti juodus ar tamsiai mėlynus švarkus ir segėti gimnazijos ženkliuką. Deja, gal ir pati bendruomenė nelabai dėjo pastangų, kad tas išliktų“.

Gimnazijos vadovė užsiminė, jog minčių ateities uniformoms yra. Kalbėta, jog vyresnėliams patogiau būtų švarkai, kitiems džemperiai, tačiau visa tai tik po reformos pabaigos.

Noro nėra

Juodupės gimnazijos pavaduotoja ugdymui Irena Savickienė prisimindama gimnazijos istoriją pasakojo, jog senesniu laikotarpiu šia tema buvo šnekėta: „Kažkada tai buvo svarstyta, klausėm nuomonės tik tai jau buvo seniai. Dabar, dauguma moksleivių teigė nenorintys uniformų. Aišku, yra ir priešingą nuomonę turinčių mokinių, tačiau kol kas iniciatyvos ir noro nėra“.

Nekontroliauja

Pandėlio gimnazijos direktorė Jūratė Kavoliūnienė pasakojo, jog uniformos gimnazijoje yra senai, tačiau šiuo metu į jų devėjimą ir tvarką dėmesys nėra kreipiamas: „Turėjome mėlynus švarkus su gimnazijos emblema, keitėme į megztukus, bet po truputį susidomėjimas mažėjo. Paskui nusprendėme, jog svarbu, kad moksleivis būtų su tamsiai mėlyna viršutine dalimi, tačiau griežtai nekontroliuojame“.

Paklausus, kas atbaido nešioti uniformas, užsiminta apie jų kainą, kas skurdžiau gyvenančioms šeimoms gali būti iššūkis. Visgi, Pandėlio gimnazijos bendruomenė švenčių metu uniformas dėvi stropiau: „Kai turime svarbias Lietuvai ar mokyklai šventes, moksleiviai jas dėvi. Kas neturi – skolinasi iš kitų, jas keičia“ – pasakojo gimnazijos direktorė .

Teko keisti

Juozo Tūbelio progimnazijos pavaduotoja ugdymui Dalia Petrauskienė teigė, jog įvedus uniformas, pradžioje turėti uniforminiai megztukai tiko, tačiau laikui bėgant paprasčiausiai pabodo: „Turėjome uniforminį megztuką ir tas pasiteisino. Moksleiviai ir tėvai buvo patenkinti, bet jis tiesiog pabodo ir jie tų megztukų, su sagomis, pradėjo nebenešioti. Supratome, jog uniformos atneša bendrąją tvarką, mažina patyčias, ieškojome sprendimo būdų, kas gamintų kitokio tipo uniformas ir Šiauliuose juos radome“.

Atvykite prie mokyklos

D. Petrauskienė prisimena, jog gamintojai siūlė įvairų tipų uniformas, jas visas pristatė ir progimnazijoje. Įsiklausius į moksleivius suprasta, jog norima džemperio su gobtuvais: „Susikūrėme stilizuotą užrašą ir jis nugulė ant mūsų uniforminių džemperių. Moksleiviai gali rinktis su užtrauktuku, ar be jo, su gobtuvu – pasirinkimo daug. Mergaitės pradinėse klasėse dar turi nešioti uniforminius sijonėlius, gali rinktis sarafaną, o berniukai švarkelį su kelnėmis. Svarbiausia, jog moksleiviai juos labai noriai nešioja. Pertraukos metu galite atvykti prie mokyklos, pamatysite jų daug lakstančių. Aišku, tenka pakontroliuoti, bet tai irgi ugdymo proceso dalis“ – priminė pavaduotoja ugdymui.

Vyresniems pigiau

Paklausus apie kainas, pavaduotoja sakiusi, jog kainos nesikandžioja, o gaminiai tikrai kokybiški: „Aš pati jį esu nusipirkusi, jie yra šilti. Mokytojai irgi turi nusipirkę, tačiau jiems priimtinesni progimnazijos polo marškinėliai, kuriuos rinktis gali ir moksleiviai“.

Gamintojų puslapyje džemperių kaina svyruoja nuo 34 iki 39 eurų, polo marškinėlių 16 eurų.

Kiek brangesnės pradinukų uniformos: kelnės berniukams ar mergaitėms nuo 30 iki 36 eurų, švarkas ar „bomberis“ – nuo 44 iki 59 eurų. Sijonėlis kainuoja nuo 30 iki 45 eurų, o už sarafaną gali tekti pakloti ir iki 46 eurų.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video