Didėjanti grūdų supirkimo kaina brangina duonos ir pyrago gaminius (0)

Publikuota: 2022-05-14 Kategorija: Verslas
Didėjanti grūdų supirkimo kaina brangina duonos ir pyrago gaminius
Rokiškio Sirena nuotr. / Batonas be priedų per metus pabrango 44,44 proc.

Grūdų supirkimo kainos per metus padidėjo apie 40 procentų. Labiausiai – 71 procentu – brango rapsų supirkimas. Tai rodo VĮ Žemės ūkio ir kaimo verslo centro atlikta praėjusių ir šių metų vasario mėnesių grūdų supirkimo kainų analizė. Kas šioje rinkoje vyksta toliau, aišku tik tiek, kad kainos ir toliau didėja. Domėjomės, kokios tendencijos Rokiškio krašto įmonėse, kurios superka grūdus. Tiesa, susisiekti su tokiomis įmonėmis nebuvo paprasta. Viešoji informacija, kaip apie grūdus superkančias įmones, pateikiama apie AB „Linas Agro“ atstovus Rokiškio rajone, įmonę „Lašų duona“ bei įmonę „Rokiškio grūdai“, kurie, pasirodo, priklauso „Agrokoncerno grupei“.  

„Lašų duona“ apie grikių supirkimą prognozuoti nedrįsta

UAB „Lašų duona“ atstovas, administracijos vadovas Haroldas Saniukas nurodė, kad įmonė superka tik grikius. Ši kultūra nereikalauja derlingo dirvožemio, todėl tinka ir Rokiškio krašto žemei. „Turime rudens rezervą, dabar masinio pirkimo nėra. Manau, įmonės pajėgumai išnaudoti. Lyginant su praėjusio rudens kaina, grikių kaina dabar yra šiek tiek pakilusi. Kas bus ateinantį rudenį, dar nežinia. Aišku, turėtų brangti. Daug priklausys ir nuo Rytų kaimynų, nuo politinių dalykų, nes dalis energetinių resursų bei žaliavos ateina iš ten. Grikių derlius nuimamas spalio mėnesį. Jeigu ūkininkai nepatręš dirvos, neturės trąšų, tai turės įtakos derliui.“ – svarstė, kokios galėtų būti kito derliaus kainos H. Saniukas.

„Linas Agro“ – kainų kilimas per metus sudarė apie 40 proc.

AB „Linas agro“ atstovas Svajūnas Banelis trumpai informavo, kad kviečiai šiuo metu yra pabrangę 40 proc., rapsai - 36 proc. Kokios bus kainos rudenį, jis sakė nedrįstantis prognozuoti. Šis procentinis kainų augimas nurodytas, lyginant 2021 m. gegužės 2 d. grūdų kainas su kainomis 2022  m. gegužės 2 d. Pasak S. Banelio, grūdų kainos auga dėl globalių priežasčių – vyksta karas, na, o rapsai pabrangę yra dėl apskritai aliejinių kultūrų trūkumo.

UAB „Agrokoncerno grupė“: didžiausią vertę turi aukštos kokybės kviečiai

UAB „Agrokorncerno grupė“, prieš pateikdami atsakymą, ilgai dvejojo. Abejota, ar pateikiant prognozes dėl kainų kilimo ar kritimo tendencijų, nebus pažeistas Konkurencijos įstatymas. Vis tik įmonės atstovas Karolis Šimas informavo: „Kadangi situacija grūdų rinkoje nuolat kinta, grūdų kaina priklauso nuo daugybės faktorių - būsimo derliaus, sausrų grūdus auginančiose šalyse, geopolitinės situacijos ir kitų dedamųjų dalių, grūdų supirkimo kainas komentuoti yra sudėtinga ir dar labai anksti. Didžiausią vertę, kaip ir prieš karą Ukrainoje, turėjo aukštos kokybės kviečiai (Ekstra klasė), pašarinių kviečių (IV klasė) patrauklumas ir toliau mažėja. Ši tendencija nesikeis, tačiau vėlgi, kokia bus supirkimo kaina javapjūtės metu ar vėliau, komentuoti dar sudėtinga.“ 

Tarptautinių rinkų duomenys skelbia, kad grūdai bus brangiausi rudenį

Beje, grūdų supirkimo rinkų informacija skelbiama viešai. Pagal Europos rinkų duomenis, prognozuojama, kad 2022 m. rugsėjo mėnesį maistinių kviečių mažiausia kaina eurais bus 415 Eur už toną („Euronext“ tarptautinės biržos duomenys), kuri tą sezoną po truputį mažės. Brangiai kainuoja rapsai – planuojama, kad rugsėjo mėnesį mažiausia jų kaina bus 843 Eur už toną, kai dar 2021 m. lapkritį nesiekė nė 700 eurų.

Nuo grūdų kainų priklauso ir duonos gaminių kaina bei kokybė

VĮ Žemės ūkio ir kaimo verslo centro duomenimis, gegužės mėnesio pradžioje tamsios duonos mažmeninė vidutinė kaina padidėjo, o batono - išliko stabili.

Kviečių vidutinė supirkimo kaina Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse 2022 m. 18 savaitę, palyginti su kaina, buvusia prieš savaitę, padidėjo 2,11 procentų ir sudarė 346,74 Eur už toną bei buvo 63,30 proc. didesnė, negu 2021 m. tuo pačiu laikotarpiu.

Kaip informavo Žemės ūkio ir kaimo verslo centras, 2022 metų 18 savaitę, ją lyginant su šių metų 17 savaite, mažmeninė tamsios duonos (be priedų, su PVM) pardavimo kaina Lietuvos didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse sudarė 2,53 Eur už kilogramą, o tai yra 0,4 proc. daugiau, negu buvo prieš savaitę ir 39,01 procentų didesnė kaina, lyginant su 2021 m. 18 savaite (t. y. duomenimis prieš metus). Batono (be priedų, su PVM) pardavimo kaina 18 savaitę sudarė 2,21 Eur už kilogramą – išliko tokia pati, kaip ir prieš savaitę, bet buvo 44,44 procentų didesnė, lyginant su 2021 m. tuo pačiu laikotarpiu.

Vertinant šiuos duomenis, grūdų supirkimo kaina auga greičiau nei duonos bei batono gaminių kainos.

Per metus kvietiniai miltai pabrango 26,32 proc.

Aukščiausios rūšies kvietinių miltų (1 kg pakuotėse) vidutinė mažmeninė kaina Lietuvos didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse 18 savaitę sudarė 1,20 Eur ir buvo 0,84 procentų didesnė kaina nei prieš savaitę, bet 26,32 procentų didesnė, ją lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video