Pandėlyje gaminamos malkų pakavimo mašinos pasieks ir Australiją (0)
Rokiškio rajone, Pandėlio miestelyje veikiančios UAB „Pandmeta“ direktorius Aurelijus Ragauskas, šiemet atsiėmęs apdovanojimą už verslo plėtrą, juokauja, kad dabar jau nebus kur trauktis – nominacija įpareigoja. „Verslui yra du keliai – arba plėstis, arba nedirbi visai. Jeigu tik egzistuoji, tai ilgai neišsilaikysi“, – įsitikinęs nestandartinių įrenginių iš metalo projektavimu bei gaminimu užsiimančios įmonės vadovas.
Pradėjo kaip inžinierius
Lietuvos pakraštyje, šalia Latvijos sienos veikianti įmonė – vieninteliai pramonės atstovai šiame krašte, aplinkui tik ūkininkai. Anksčiau čia veikė Panevėžio „Ekrano“ padalinys, gamino metalines detales kineskopams, paskui metalo apdirbimo skyrius. Ant tų „pamatų“ prieš 18 metų įsikūrė „Pandmeta“. „2010 m. pradėjau čia dirbti kaip inžinierius-konstruktorius, buvo susiformavęs mechanikos padalinys, buvau techninio skyriaus vadovas. Paskui porai metų pasitraukiau – šeimoje augo du vaikai, reikėjo daug važinėti darbo reikalais. Turėjau minčių ieškotis darbo arčiau namų, bet padirbęs pora metų, supratau, kad man geriau sekasi gaminti produktą, o ne užsiimti kitomis paslaugomis ir darbais. Tada sugrįžau į „Pandmetą“, – apie savo veiklos pradžią įmonėje pasakojo A. Ragauskas, iki šiol į darbą važinėjantis iš Biržų. Po įmonės reformos, pasitraukus ankstesniam vadovui, Aurelijus užėmė jo vietą. Prisipažįsta anuomet nelabai degęs noru vadovauti, nesąs karjeristas. Tuo metu galvojo padirbėti laikinai, bet įmonei sėkmingai vadovauja jau penkerius metus.
Daugiau serijinės gamybos
Anot vadovo, „Pandmeta“ pradėjo augti kartu su baldų pramonės fabrikais. Daug metų įmonė jiems gamino žirklinius stalus, varomus transporterius ir kitus įrenginius. Dabar su baldininkais dirbama mažiau. „Gal jie sumažino gamybą, gal turi kitus tiekėjus“, – svarsto pašnekovas. Įmonės vadovas neslepia, kad metų pradžioje buvo nusiteikęs gana pesimistiškai, nes kreipėsi mažai baldininkų, tačiau atnaujinti ir užmegzti ryšiai su užsienio partneriais pataisė situaciją ir besibaigiantys metai bus ganėtinai neblogi.
Anksčiau įmonė koncentravosi į nestandartinių įrenginių gamybą, dabar apie 50–60 proc. gamybos sudaro smulkiaserijinė produkcija. Tai malkų pakavimo mašinos, konteineriai, žirkliniai stalai. „Pastaraisiais metais apsiraminome ir pradėjome gaminti vienodesnę produkciją, bet vis tiek lieka nemažai nestandartinės produkcijos“, – apie pokyčius kalba A. Ragauskas.
Patobulino pakavimo mašiną
Tarp pandėliškių užsakovų – UAB „Visagino linija“, UAB „Narbutas ir Ko“ bei kitos Lietuvos įmonės. Daugiau kaip pusė „Pandmetoje“ pagamintos produkcijos išvežama į užsienį, pagrindiniai klientai – olandai ir norvegai. Olandams įmonė gamina pakeliamus žirklinius stalus, specialius, 12 tonų apkrovą atlaikančius konteinerius, skirtus metalo atliekoms. Įmonės vadovas džiaugiasi patikimais klientais iš Norvegijos, su kuriais dirba jau nemažai metų, kartu tobulino malkų pakavimo mašiną. „Yra malkų skaldymo mašinos, valymo nuo šiukšlių, bet nebuvo sugalvota, kad tą malką kažkas automatiškai įdėtų į maišelį. Visas pasaulis pakuoja rankomis. Norvegai su būriu studentų sukūrė malkų pakavimo mašiną, kelias eksperimentines pagamino Norvegijoje, tada pabandė gaminti Pandėlyje, Latvijoje, vėl grįžo į „Pandmetą“. Per keletą metų mes ištobulinome šią mašiną ir dabar sėkmingai gaminame“, – pasakoja direktorius.
Pandėlio produkcija ir Australijoje
Malkų pakavimo mašinas norvegai parduoda Latvijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Kanadoje, JAV. Trys tokios mašinos liko ir Lietuvoje. „Rytoj iš ryto dvi mašinos bus eksportuojamos į Australiją – dar vienas žemynas. Čia norvegų marketingas, bet džiugu žinoti, kad Pandėlio produkcija dabar bus naudojama ir Australijoje“, – juokiasi pašnekovas.
Kalbėdamas apie specifinių, nestandartinių produktų gamybą, sako, kad dalis konkurentų atbyrėjo, kai mutavo į dideles įmones, gaminančias standartinę produkciją.
Įdarbina vietinius žmones
Šiuo metu įmonėje 38 darbuotojai. Išlaikyti gamybos įmonę nedideliame miestelyje sudėtinga, pasak vadovo, pagrindinis sunkumas – medžiagų tiekimui nepatogi geografinė padėtis, kai dėl kiekvieno varžto reikia sukarti 80 km iki Panevėžio, bei darbo jėga ir jos kokybė. Darbuotojų trūkumas apsunkina tobulėjimą ir plėtimąsi. Gelbėja tai, kad įmonėje daug ilgamečių, patyrusių darbuotojų. „Ne paslaptis, kad tokiame mieste kaip Biržai nelabai rasi kur susivirint ar išsitekinti – metalo apdirbėjų ten labai mažai. Pats stebiuosi ir kiti stebisi, kad Pandėlyje gali veikti tokia įmonė“, – sako įmonės vadovas. Dauguma darbuotojų – vietiniai pandėliškiai, kiti važinėja iš Rokiškio, du – iš Biržų. Anot pašnekovo, lojalių, patikimų, kokybiškai dirbančių darbuotojų visada reikia. Ir šiuo metu įmonė ieško metalo dažytojų, suvirintojo. „Tačiau kai žmogus ateina ir pasako, kad yra suvirintojas, tai tikrai turi būti kvalifikuotas, o ne mėgėjas, mėgstantis padirbėti garaže“, – pastebi įmonės vadovas ir apgailestauja, kad kai kurie darbuotojai paslysta ir nuvilia – po savaitės ar po metų. Jeigu kartais gali praleisti pro akis vieną dieną, kai žmogus neatvyksta į darbą, tačiau savaitė ar dvi „švenčių“ nelieka nepastebėtos.
Vizija yra
Plėtra ir naujovės įmonės planuose numatyta, kaip tuos planus pavyks įgyvendinti, parodys ateitis. Bendrovės direktorius kalba apie norą praplėsti gamybos patalpas, naujos kartos įrenginių, programinių staklių įsigijimą, poreikį efektyvinti gamybą. Nauja įranga padėtų atlikti daugiau gamybos procesų patiems ir atsisakyti subrangos darbų (pjovimo lazeriu, lankstymo), kurie dabar sudaro apie 10 proc.
Planuose ir didesnė energetinė nepriklausomybė, svarstoma apie saulės elektrinės įrengimą ir šildymą elektra. „Vizija yra, reikia kryptingai link to dirbti, uždirbti, investuoti ir didinti gamybą“, – sakė UAB „Pandmeta“ direktorius A. Ragauskas.