Šilumos siurblių kaina 2023 metais – ar verta investuoti? (0)
Pastaruoju metu, kaip vienas iš patalpų šildymo ir vėsinimo sprendimų, vis labiau populiarėja šilumos siurbliai, kurie vertinami dėl savo aukšto naudingumo koeficiento. Mažesnė tarša, lengvas valdymas, ilgaamžiškumas ir patikimumas skatina vis daugiau vartotojų domėtis šiuo sprendimu. Specialistai sako, jog tai yra ilgalaikė investicija į komfortą. Tad kokios dabar yra šilumos siurblių kainos, o ar gaunama nauda verta tų investicijų?
Kiek kainuoja šilumos siurblys?
Vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą rasti tikrai nepavyks. Viskas priklauso nuo įrenginio, kurį pasirenkate, bei jo montavimo sąlygų sudėtingumo. Paprastai patys įrenginiai turi savo fiksuotas kainas, siūlomas pardavėjų (gali būti taikomos ir akcijos), tačiau montavimo darbų kaštai skaičiuojami individualiai. Be to, iš valstybės galima gauti paramą, jei yra keičiamos senos neefektyvios šildymo sistemos – tuomet šilumos siurblį pavyks įsigyti pigiau.
Apytiksliai skaičiuojama, kad oras-oras tipo šilumos siurblys (su vienu vidiniu bloku) gali kainuoti nuo kelių šimtų eurų, jeigu tai sistema oras-vanduo, kainos paprastai prasideda maždaug nuo pusantro – dviejų tūkstančių eurų.
Dažniausiai specialistai gali labai greitai pateikti preliminarią sąmatą. Pavyzdžiui, jeigu kreipsitės į plataus spektro energetikos sprendimus siūlančią bendrovę „Elektrum Lietuva“, vos per kelias darbo dienas gausite individualų pasiūlymą šilumos siurblio įrengimui.
Ar atsiperka investicija į šilumos siurblį?
Toks klausimas tikrai aktualus daugeliui namų ūkių šeimininkų ar net komercinių patalpų valdytojų. Tačiau reikėtų suprasti, kad šis klausimas yra labai platus, o atsakymas į jį nėra toks paprastas, bet galima išskirti keletą svarbių momentų:
- Staiga pasikeitus kuro kainoms, šildytis kietu kuru arba dujomis gali būti vis mažiau patrauklu. Pavyzdžiui, dujų kainos nuo 2021 metų pradžios iki 2022 metų pabaigos išaugo kone 3 kartus (Lietuvos statistikos departamento duomenys).
- Tuo tarpu elektros kainos stabilizavosi. Nors 2021–2022 metų eigoje augimo tempas buvo panašus į dujų, 2023 metų antro ketvirčio tendencijos rodo iki 30 proc. kainų mažėjimą rinkoje.
- Nemažai modernių šilumos siurblių galima prijungti prie saulės elektrinės, tad jie dalį energijos pasigamins kone nemokamai, jei ji bus sunaudojama momentiškai.
- Aukščiausio efektyvumo, moderniausi šilumos siurbliai turi apie 4–5 COP efektyvumo koeficientą, kas reiškia, kad 1 kilovato (kW) elektros energijos užtenka pagaminti 4–5 kW šilumos. Tai gali siekti iki 500 proc. efektyvumo. Tuo tarpu brangesnės dujos net ir efektyviausiame katile dega tik apie 97 proc. efektyvumu, vadinasi yra naudojama kur kas daugiau energijos, kad būtų galima gauti tiek pat šilumos. Taip yra todėl, kad skiriasi jų veikimo principas – dažniausiai tokie aukštatemperatūriniai katilai patalpas įšildo ir vėsta, o šilumos siurbliai siekia šilumą ir termofikato temperatūrą palaikyti.
Didėjant šių įrenginių efektyvumui bei augant skirtumui tarp elektros, dujų ir kieto kuro kainų, trumpėja ir atsipirkimo laikas. Tinkamai parinktas šilumos siurblys gali atsipirkti greičiau nei per dešimtmetį.
Ar apsimoka keisti malkinį arba dujinį katilą į šilumos siurblį?
Jeigu aktualu sutaupyti ir jau dabar norite investuoti į ateitį, tada atsakymas tik vienas – tikrai taip.
Štai, pavyzdžiui, „Elektrum Lietuva” šilumos siurbliai gali patenkinti tiek nedidelių, tiek didelių patalpų poreikius šildymui žiemą ir vėsinimui vasarą. Tuo tarpu katilas ar krosnis vėsinti negali.
Negalima pamiršti ir apie tai, kas svarbu šiuolaikiniams vartotojams – tvarumas. Modernius freonus naudojantys ir iš mažiau taršių šaltinių elektrą gaunantys šilumos siurbliai žymiai mažiau teršia orą nei dujas ar malkas deginantys katilai, nes šilumos siurbliai nedegina kuro bei neskleidžia dūmų.
Užs.Nr. 2250