Ūkininkai skaičiuoja derlių ir sprendžia sunkų galvosūkį (0)

Publikuota: 2022-09-02 Kategorija: Verslas
Ūkininkai skaičiuoja derlių ir sprendžia sunkų galvosūkį
Rokiškio Sirena nuotr. / Spelta šiemet gerai byrėjo, bet jos niekam nereikia, kaina kritusi.

Nors laukuose dar nesibaigė žemės ūkio darbai, ūkininkai jau skaičiuoja derlių ir vertina patirtus nuostolius. Nepalankūs orai kasmet sunaikina dalį derliaus, tačiau šiųmetinės vasaros ūkininkai labai nepeikia. 

Dabar ne vienam žemdirbiui sunkus galvosūkis – produkcijos realizavimas ir šokinėjančios supirkimo kainos, kai tenka spėlioti, ant kurios bangos pataikys. Šį rudenį už kai kurias žemės ūkio kultūras supirkėjai siūlo mokėti perpus mažiau nei pernai. 

Vienur mirko, kitur derėjo

Rokiškio rajone ekologiškai ūkininkaujantis Eimutis Savickas sako, nors gamta pavasarį prikrėtė eibių, bet labai skųstis negalintis – vieni laukai prastesni, kitur geri. 

Ūkininkas dirba apie 100 ha žemės, augina grikius, speltą, žirnius.

„Grikių dar nekūliau, neaišku, kokie bus. Dėl lietingų mėnesių žemė kai kur išmirko, ten derlius bus labai prastas, kitur geriau. Žirniai viename lauke labai gražūs. Tas pats ir su spelta – ten, kur neužmirko, gerai derėjo“, – kalba ūkininkas. 

Ekologiškai auginamus grūdus ūkininkas išdžiovina, išvalo, tik gavęs sertifikatą, gali parduoti. Supirkėjai be trąšų užaugintą lietuvišką derlių veža į Vokietiją, Prancūziją, Italiją. Dalis grikių lieka Lietuvoje.

Nuo oro ir valdžios 

Ekologinis ūkininkavimas atbaidė ne vieną ūkininką dėl griežtų reikalavimų. Pašnekovas sutinka – tokių reikalavimų išties yra, o nauda kartais sunkiai apčiuopiama.

„Dabar toks laikas, kai įprastai užaugintų grūdų kaina aukšta, o už ekologiškų grūdų toną gauni tik 30–40 Eur daugiau. Juokingas skirtumas. Kaip šiemet bus neaišku“, – sako E. Savickas.

Rokiškietis juokauja: jeigu žemdirbys priklauso nuo valdžios, oro ir Dievo, tai „ekologas" – kvadratu. 

Pasak ūkininko, spelta šiemet gerai byrėjo, bet jos niekam nereikia, kaina kritusi. Čia kaip loterija – anksčiau speltos ieškodavo, dabar perteklius.

Supirkimo kaina šiemet nukrito iki 200 Eur už toną, kai pernai supirkėjai už speltą mokėjo 460 Eur.

„Tai – specifinė kultūra, ją perka užsieniečiai. Vokiečiai dabar patys prisisėjo ir mūsų speltos nebereikia. Kaip ir su avižom – pernai niekam nereikėjo, šiemet visiems reikia - ir ekologiškų, ir paprastų.Sudėtinga prognozuoti, ko reikės kitiems metams. Rinka nuolat banguoja. Kai nuosekliai tą patį darai, pataikai ant tos bangos arba ne. Jeigu kelis metus nepapuoli, dirbi nuostolingai, tada reikia mesti tą kultūrą lauk“, – apie ūkininkavimo ypatumus kalba E. Navickas.   

Preliminarios grikių supirkimo kainos šiemet gali būti gerokai žemesnės nei pernai, bet rugsėjo mėnesį, pradėjus kulti, bus aiškiau.

Pernai ekologiškų grikių kaina sekė 900–1200 Eur už toną.  

Už ekologiškų žaliųjų žirnių toną supirkėjai moka 480 Eur už.

Dalinasi su vabalais

Ūkininko laukuose be grūdinių bei ankštinių kultūrų ekologiškai auginamos ir bulvės.

Bulves planuoja kasti kitą savaitę, bet jau dabar aišku, kad derliumi teks dalintis su kenkėjais.

„Iš pradžių bulves puolė kolorado vabalai, o dabar – karkvabalių lervos. Griaužia po pusę bulvės. Dabar tik pabandėm, pasižiūrėjom, kaip atrodo, o kai nukasim, matysim, koks derlius“, – rudens darbus planuoja ūkininkas Eimutis Navickas. 

 Autorius – Kristina Ramanauskaitė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video