Antanašėje susitikimui su kariais bendruomenės namai buvo per ankšti (1)

Publikuota: 2017-04-20 Kategorija: Aktualijos
Antanašėje susitikimui su kariais  bendruomenės namai buvo per ankšti
Linos Dūdaitės-Kralikienės nuotr. / Bibliotekininkė ir bendruomenės vadovė Ritė Gernienė (kairėje) ir kiti antanašiečiai degustavo karštą patiekalą ir sakė, kad jis labai skanus.

Antanašės žmonėms susitikimas su Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 506-osios kuopos kariais tapo laukiama švente. Į renginį susirinko tiek žmonių, kad pakankamai erdviuose ir labai jaukiuose bendruomenės namuose visi vos sutilpo. Pabendrauti su kariais atėjo ir šeimos su mažyliais, ir jaunimas, ir vyresni antanašiečiai. Jie prasitarė, kad netrukus ir Antanašė turės karį gynėją: į Lietuvos kariuomenę pašauktas Deividas Zauka netrukus pradės tarnybą Pabradėje.

Su muzika ir dainomis
Susitikimo programa plati: ir koncertas, ir pokalbis su kariais, ir nuotraukų parodos apžiūra, ir Obelių gimnazijos vienuoliktoko Dovydo Kairio prezentacija apie Rusijos propagandą. Didžiules pastangas organizuojant susitikimą įdėjo Antanašės bibliotekininkė ir bendruomenės vadovė Ritė Gernienė. Ji neslėpė: norint sukviesti žmones, vien iškabinti plakatus nepakanka. Reikia daug kam pranešti, paskambinti, pakviesti. Tačiau jos pastangos davė puikių vaisių: artėjant susitikimo laikui, į bibliotekos-bendruomenės namų kiemą suko automobiliai ir dviračiai, susikibę už parankių atėjo pėsti antanašiečiai, iš Obelių atvyko jaunieji šauliai. Netrukus jaukus bendruomenės kambarys prisipildė žmonių: vėliausiai atėjusiems prireikė net papildomų kėdžių. Gausiai susirinkusi publika – įvairi: ir jaunos šeimos su mažyliais, ir jaunimas, ir vyresni antanašiečiai.
Susitikimas tiko visiems: kario savanorio,  žinomo rajono armonikieriaus Vytauto Statulevičiaus patriotinės dainos, valsai ir fokstrotai ypač džiugino vyresnius antanašiečius. Pamažu išnyko nedrąsa ir susikaustymas, tad jau nuo pirmųjų susitikimo akimirkų su kariais užsimezgė šiltas ir atviras bendravimas.
 
Perspektyvi vieta gynybai
Apie Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 506-osios kuopą, jos uždavinius ir tikslus antanašiečiams pasakojo jos vadas kapitonas Sergejus Afanasjevas. Paaiškėjo, kad kuopoje, vienijančioje maždaug šimtą rokiškėnų karių, šios gyvenvietės atstovo dar nėra. Tačiau gal netrukus bus – čia yra aktyvių, patriotiškų jaunuolių. Be to, šiomis dienomis antanašiečiai į Lietuvos kariuomenę devyniems mėnesiams tarnybos išlydi savo kaimyną D. Zauką. Kapitonas S. Afanasjevas jaunuoliui priminė, kad baigęs tarnybą jis visuomet bus laukiamas 506-ojoje kuopoje.
Susitikimo metu kariai pabrėžė – Lietuvos kariuomenė nežada nieko pulti. Tačiau pasikėsinusiems į mūsų šalį, duos atkirtį. Ginti savo valstybę – kiekvieno jos piliečio teisė ir pareiga. Ir mūsiškiai kariai bus pirmieji, kurie stos ginti savojo rajono gyventojų. Jie priminė garbingą Antanašės istoriją – pokariu šiuose kraštuose vyko aktyvi kova už Lietuvos laisvę. Tai neturėtų stebinti: šių vietų kraštovaizdis labai palankus priešintis okupantams. O ir mūsų rajono žmonės turi ypatingą dvasią: jie – užsispyrę, atkaklūs, pareigingi.
Kariai antanašiečius mokė, kaip atskirti savus ir svetimus karius, kaip elgtis pratybų ir mokymų metu. Taip pat kalbėta ir apie tai, kuo visuomenė gali padėti kariams. Svarbiausia pagalba – būti karių akimis ir ausimis: pamačius įtartinus asmenis, automobilius, iš karto pranešti bendruoju pagalbos telefonu.
Kita svarbi pagalba neramumų atveju: priglausti ir pasirūpinti sužeistaisiais, suteikti kariams laikiną prieglobstį bei jų prašomas priemones. „Pavyzdžiui, mums reikia perkasti kelią. Žinoma, galime asfaltą daužyti dalbomis ir kareiviškais kastuvėliais. Bet kiek laiko užtruksime? Todėl galime ateiti pas jus paprašyti paskolinti valandai kitai reikiamą techniką“, – pasakojo kariai. Ne mažiau svarbios ir gyventojų žinios: jie gerai pažįsta savo bendruomenės žmones ir nesunkiai identifikuoja svetimus. O ir litras pieno ar dešimt kiaušinių kariams būtų labai pravartūs.

Atviri ir įdomūs visuomenei
506-osios kuopos savanoriai akcentuoja: jie atviri visuomenei. Apie kiekvienas pratybas visuomenė informuojama iš anksto. Kiekvienas asmuo gali prieiti prie karių, paklausti, ką jie veikia. Ir toks dėmesys sveikintinas: tik taip galima atskirti savuosius gynėjus nuo galimų įsibrovėlių.
Iš arčiau su 506-osios kuopos karių kasdienybe: pratybų, mokymų akimirkomis galima susipažinti Antanašės bibliotekoje veikiančioje nuotraukų parodoje. Joje – praėjusių ir šių metų pratybų akimirkos, karių portretai.

Apie propagandą
Įdomų ir turiningą pranešimą apie Rusijos propagandą susitikimui parengė antanašietis, Obelių gimnazijos vienuoliktokas Dovydas Kairys. Vaikinas neslepia: ši tema jam ypač įdomi. Tam, kad galėtų sekti informacinio karo „plonybes“, jis specialiai išmoko rusų kalbą. „Kažkada mokykloje jos mokiausi.Tačiau žinių, žinoma, nepakako perprasti visiems informacinio karo niuansams. Todėl rusų kalbos žinias tobulinau savarankiškai“, – sakė jis.
Pranešimas įdomus, solidus, iliustruotas įvairiausias propagandos rūšis atspindinčiais pavyzdžiais. Susitikime su kariais Dovydas ne tik pasidalino savo mintimis ir įžvalgomis, bet ir sužinojo keletą papildomų vertingų šaltinių.
Muziejininkas Andrius Dručkus atvirai pasakojo apie tai, kokia visuomeniška yra 506-oji kuopa. Kariai savanoriai – nuolatiniai Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose talkininkai. Tyliai, be patoso ir pagyrų darantys didelius darbus. Tai jų dėka muziejus džiaugiasi moderniu daugiafunkciu spausdintuvu, tai jie padeda remontuoti Obelių šilo bunkerį, pildo muziejaus kolekcijas vertingais eksponatais.

Apie skonį ir ergonomiką
O susitikimo pabaigoje antanašiečių laukė karių staigmena: Lietuvos kariuomenės sausojo davinio degustacija. Įdomu, kad šis davinys, vertintojų manymų, patenka į geriausių sausųjų davinių trejetuką pasaulyje. Skaniausiai valgo kanadiečių, amerikiečių ir lietuvių kariai. Davinys įvairus: jo yra net dešimt variantų. Netrukus kariuomenės racioną papildys ir vegetariški daviniai. Nors rokiškėnai kariai vegetarišką mitybą vertina skeptiškai: aktyvių pratybų, o ką jau kalbėti apie kovinius veiksmus, metu, išalkstama taip, kad kiekvienas kąsnis gardus ir vertingas.
Antanašiečiams buvo pademonstruota, kaip be lauželio ar mikrobangų krosnelės pasišildyti kareiviškus pietus. Buvo išrinktas savanoris, kuris apsiėmė vienas sukirsti visą davinį. Deja, nemažą dalį skanėstų jam teko pasilikti kitam kartui. Mat davinio energetinė vertė – maždaug 1500 kcal. Tai – vidutinio sudėjimo moters, dirbančios nejudrų darbą, dienos norma. O karys dienai tokių davinių gauna tris.
Davinyje – lietuviškų įmonių produkcija: šokoladas, riešutai, džiūvėsėliai, medus ar džemas, kava ar arbata, vitaminizuotas gėrimas, cukrus ir, aišku, karštasis patiekalas. Kareivišką sausąjį davinį degustavę antanašiečiai stebėjosi: maistas labai gardus.
O ir supakuotas jis taip, kad kariui reiktų nešti kuo mažiau nereikalingo svorio: antraip jo kuprinė bus didesnė ir sunkesnė už nešėją.
Po susitikimo Antanašės žmonės neskubėjo skirstytis. Kariams netrūko klausimų, keli jaunuoliai domėjosi tarnyba Lietuvos kariuomenėje. Vyresnius domino savanorių ginkluotė,  Lietuvos kariuomenėje naudojama technika.
Šis susitikimas Antanašėje – vienas iš daugelio, kuriuos su rajono miestelių ir kaimų bendruomenėmis rengia 506-oji kuopa. Apie kitus susitikimus sekite infomacija „Rokiškio Sirenoje“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video