Dūmų detektoriai vis dar gąsdina vyresnius gyventojus – purtosi svetimkūnių savo namuose (0)
Atšalus orams, padaugėja gaisrų krosnimis šildomuose gyvenamuosiuose namuose. Prevencinę veiklą vykdantys ir gyventojų būstus tikrinantys ugniagesiai konstatuoja: dalis žmonių gyvena kaip ant tiksinčios bombos – krosnys byra, elektros instaliacija tragiška, o dūmų detektorių nėra arba jie išjungti, kad netrukdytų.
Krosnys ištrupėjusios
Pasak Rokiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Remigijaus Sunklodo, vien šiais metais buvo aplankyta 300 Rokiškio rajono gyventojų pagal seniūnijų pateiktus sąrašus, buvo tikrinama, ar būstuose įrengti autonominiai dūmų detektoriai, taip pat įvertinta krosnių, elektros instaliacijos būklė. Aplankyti labiausiai pažeidžiamų – vienišų, senyvo amžiaus, socialinę atskirtį patiriančių gyventojų, taip pat socialiniai būstai.
„80 proc. mūsų aplankytų gyventojų nekreipia dėmesio į savo saugumą. Krosnys apgadintos, ištrupėjusios, su didžiuliais įtrūkimais. Malkos sukrautos šalia krosnių, netgi ant krosnių džiovinamos. Kaminai ištrupėję, neaptinkuoti. Elektros instaliacija kaimuose labai baisios būklės“, – apie situaciją aplankytose būstuose kalbėjo R. Sunklodas.
Tokie patikrinimai patiko ne visiems gyventojams, kai kurie apskritai atsisakė įsileisti ugniagesius į namus bei klausytis jų pastabų ir rekomendacijų.
Dūmų detektorių apskaita ir vertinimai apie krosnių būklę bus pateikti Savivaldybei, kuri spręs, kaip pagelbėti gyventojams.
Atjungia, kad netrukdytų
Ugniagesiai pastebi: dalis gyventojų gyvena nesaugioje aplinkoje ne dėl savo aplaidumo, o tiesiog neišgalėdami tuo pasirūpinti.
R. Sunklodas pasakoja, kad pasitaikė atvejų, kai būstai tikrai atrodė tvarkingi, bet stačiamalkiai sutrūkinėję, matėsi, kad žmonės paprasčiausiai neturi iš ko susitvarkyti, nes reikalingos investicijos, dideli remontai.
Iš tų nedaugelio būstų, kuriuose vis tik buvo įrengti dūmų detektoriai, dalis jų neveikė. Kad šis prietaisas nestovėtų tik „dėl grožio“, pašnekovas pataria, kokių klaidų nedaryti: „Žmonės laiku nepatikrina, ar neišsieikvojusi baterija. Jie būna garantuoti, kad jeigu turi detektorių – viskas gerai, o pasirodo, kad jis neveikia. Tenka parodyti, kaip patikrinti, ar prietaisas veikiantis, nes daug kas nežino. Arba įsirengia dūmų detektorių ne miegamosiose patalpose, o virtuvėje ar kitoje patalpoje, kurioje kūrenama krosnis. Detektorius suveikia net nesant pavojui, kai patenka nedaug dūmų pradarius krosnies dureles. Tada žmonės išima prietaiso elementą arba išvis išjungia, nes erzina garsas“.
Bijo naujovių
Lankantis seniūnijose ugniagesių rekomendacijos ir paaiškinimai, kaip suveikęs detektorius pažadina žmogų ir gali išgelbėti gyvybę, ne vieną gyventoją paskatino įsirengti dūmų detektorius. Tačiau kai kurie senyvi žmonės, visą gyvenimą pragyvenę be šio prietaiso, į naujovę žiūri labai nepatikliai ir neketina įsileisti jos į savo namus.
„Žmonės sako, kad juos neramins tas svetimkūnis namie ir mirksinti lemputė. Bijo ir nerimauja“, – apie gyventojų reakcijas kalba R. Sunklodas.
Anot pašnekovo, kai kurių gyventojų padejavimai, kad prietaisui įsigyti neturi pinigų, neturi pagrindo. Dūmų detektorius nėra prabangos prekė, kainuoja vos kelis eurus, jį be problemų galima įsigyti daugelyje parduotuvių.
Praneša anksčiau
Aktyviai skatinti gyventojus įsirengti savo būstuose dūmų detektorius pradėta prieš keletą metų.
Pasak Rokiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko, rezultatai jau matomi, gaisrai pastebimi anksčiau.
„Pastebėjome, kad dažnai pranešimus gauname labai ankstyvoje gaisro kilimo stadijoje. Anksčiau pranešdavo, kai jau degdavo atvira liepsna, o dabar – tik pastebėjus dūmus. Suveikus dūmų detektoriui, įmanoma anksčiau reaguoti, išsaugoti daugiau turto“, – sakė R. Sunklodas.
Rokiškio rajone šiemet jau kilo 112 gaisrų, pernai per tą patį laikotarpį – 116 . Šiais metais rajone neišvengta tragedijų – gaisruose žuvo 4 žmonės.
„Rajone labai seniai to nebuvo, o metai dar nesibaigė“, – liūdną statistiką apibendrina pašnekovas.
Skirta ne statistikai
Pasak Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiojo specialisto Eugenijaus Žalio, kiek iš viso rajono gyventojų savo namuose įsirengę dūmų detektorius statistikos nėra – tektų patikrinti visus būstus. Ar buvo įrengtas prietaisas paaiškėja tik gaisro metu. Tačiau rajone yra buvęs ne vienas atvejis, kai suveikęs detektorius pažadino žmones kilus gaisrui. Užfiksuoti visų atvejų neįmanoma, nes kartais ugniagesių pagalbos neprireikia, kai patys gyventojai laiku sureaguoja į pavojaus signalą ir išvengia skaudesnių pasekmių.
„Tie žmonės, kurie adekvatūs, rūpinasi savo saugumu, turi įsirengę dūmų detektorius. O tie, kurie nesirūpina... Ką duos dūmų detektorius bute, kuriame rūkoma, girtaujama ir t. t.? Jiems tik trukdys“, – sako E. Žalys. Kai kuriuose būstuose vis dar galima pamatyti palėpėje ir ant spintelės numestų prietaisų, detektorių su tyčia išimtais arba neveikiančiais elementais.
Pasak specialisto, žmonės įpratę, kad kažkas turi juos barti, grasinti, rūpintis, tačiau šis prietaisas skirtas pačiam žmogui – ne gaisrininkui, ne žurnalistams ir ne statistikai. Lygiai taip pat, kaip atšvaitai ir visos kitos saugos priemonės.
Tiems, kurie nori įsirengti dūmų detektorius, bet patys nesugeba tai padaryti, gali kreiptis pagalbos į seniūnijas, socialines tarnybas, ugniagesius savanorius. „Jeigu yra noro, tikrai atsiras kas padėtų, – įsitikinęs pašnekovas.