Europinis sertifikatas Skemų socialinės globos namams – paslaugų kokybės įrodymas (4)

Publikuota: 2022-03-09 Kategorija: Aktualijos
Europinis sertifikatas Skemų socialinės globos namams – paslaugų kokybės įrodymas
Rokiškio Sirena koliažas / Apie gautą sertifikatą, keltus reikalavimus bei pokyčius papasakojo Skėmų socialinės globos namų direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Gretas Giriūnaitė

Šių metų kovo mėnesio pradžioje Rokiškio krašto (ir ne tik) žmones pasiekė žinia apie Skemų socialinės globos namų gautą sertifikatą EQUASS. Šie socialinės globos namai – antra pagal dydį tokio tipo įstaiga Lietuvoje. Turbūt daugelis dar atsimena prieš porą metų kilusį triukšmą dėl neva skriaudžiamų Skemų socialinės globos namų gyventojų. Galbūt kai kam susiformavo ir atitinkamas šios įstaigos įvaizdis, kad čia gali būti naudojama prievarta prieš proto bei psichikos negalią turinčius žmones. Gautas sertifikatas turėtų padėti sugriauti mitus apie panašaus pobūdžio įstaigas bei ypatingai – apie šią. Už ką šis sertifikatas išduodamas, kokie reikalavimai jo gavimui, kas keisis įstaigoje, gavus minėtą įstaigos įvertinimą, bei kuo gyvena įstaiga, paklausėme Skemų socialinės globos namų direktoriaus pavaduotojos socialiniams reikalams Gretos Giriūnaitės.

Įstaigos gyventojai gali džiaugtis aktyviu gyvenimu

Pirmiausia paminėsime, kad vien peržvelgus Skėmų socialinės globos namų tinklalapį – jokios užuominos apie galimus globotinių vargus nerasime: ten puikuojasi nuotraukos bei vaizdo įrašai apie paminėtą Kovo 8-ąją, triukšmingai švęstas Užgavėnes, Vasario 16-osios minėjimą ir netgi Šv. Valentino dieną. Visų švenčių bei išvykų neįmanoma išvardinti. Kaip sako G. Giriūnaitė, stipriai pažengta buvo per pastaruosius metus. Be dėmesio darbuotojų sąlygoms, buvo kelti reikalavimai įstaigos gyventojų kokybei. Skirtas dėmesys globotinių įgalinimui, jų teisių tobulinimui, pagerinta įstaigos infrastruktūra (kuriamos lentelės - nuorodos sunkiau besiorientuojantiems gyventojams, sumontuota lauko terasa, kur gyventojai gali valgyti, leisti laiką, pradėtas aktyvesnis bendradarbiavimas su vietos bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis...

Atlaikė griežtą vertinimą

Pirmiausia kilo klausimas, ką reiškia santrumpa EQUASS. Angliškai tai - The European Quality in Social Services, kas, verčiant pažodžiui, reikštų Europos socialinių paslaugų kokybė. 

 

Ši sistema apima 10 kokybės principų. Sertifikatas gaunamas, dvejus metus diegiant įstaigoje įvairias socialinio darbo naujoves, metodus, gerinant darbuotojų darbo sąlygas, praplečiant pareigų atlikimo reikalavimus ir suderinus juos su Europos Sąjungos reikalavimais, taip pat didinant gyventojų gyvenimo kokybę, teisių užtikrinimą, integraciją į visuomenę, aktyvesnį paslaugų teikimą, įtraukiant vietos bendruomenes ir gaunant paslaugas už įstaigos ribų. Kaip sako G. Giriūnaitė, tokiai didelei įstaigai, kuri turi tik dešimčia gyventojų mažiau nei didžiausia tokio tipo įstaiga Lietuvoje, gauti šį kokybės sertifikatą buvo didžiulis iššūkis. Didelėje įstaigoje yra sudėtingas visų joje vykstančių procesų valdymas ir vadyba, sudėtinga keisti visų darbuotojų požiūrį į darbą, bet... įstaigai vis tik pavyko. Globos namai buvo griežtai vertinami, turėjo surinkti nustatytą balų skaičių, atlaikyti išorinio bei vidinio auditų patikrinimus, o pažangą įvertino auditoriai tiek Lietuvoje, tiek Briuselyje.

Tobulintos taisyklės bei kiti įstatyminiai dalykai

Prie globotinių sąlygų įstaigoje gerėjimo turėjo prisidėti ir įstatyminės bazės pagerinimas – sukurta 15 naujų tvarkų, aprašų, koncepcijų. Remiantis patikrinimo rezultatais, matyti, kad buvo gerinamos darbuotojų darbo, priėmimo į pareigas, išsaugojimo darbo vietoje sąlygos. Buvo įdiegta nuolatinio tobulėjimo sistema, patobulintas visas vadybinis - administracinis darbas, ypatingas dėmesys skirtas aiškesniam atsakomybių paskirstymui.

Svarbiausi dalykai: įdarbinimas, savanorystė bei mokymasis

Įstaigos direktoriaus pavaduotoja įvardijo tris reikšmingiausius pasiekimus. Svarbiu pasiekimu G. Giriūnaitė įvardijo gyventojų įdarbinimą – per praeitus metus pradėjo dirbti du įstaigos gyventojai.

„Patikėkite, tai yra daug, žinant žmonių su psichine ir proto negalia stigmas“, - džiaugėsi direktoriaus pavaduotoja. Antruoju svarbiu pasiekimu pašnekovė įvardijo savanorystę. „Nors pas mus ateina nemažai savanorių iš visuomenės, tačiau dabar aktyviau pradėta įgyvendinti gyventojų savanorystė - turime 19 savanorių, kurie yra sudarę savanorystės sutartis su kitomis įstaigomis ar organizacijomis. Gyventojai važiuoja savanoriauti į Rokiškio krašto muziejų ir jo padalinius. Aktyviausiai bendradarbiaujama su Obelių istorijos muziejumi. Kitos savanorystės vietos - Raudonojo Kryžiaus Rokiškio skyrius, Velykalnio bendruomenė, Utenos gyvūnų globos namai ir kitos.“ – vardijo vadovė. Trečioji svarbi sritis - gyventojų mokymasis. Pasirodo, socialinės globos namų gyventojai aktyviai mokosi - dalyvavo kompiuterinio raštingumo mokymuose, įvairiose konferencijose, kurios atitinka gyventojų poreikius. Net 6 socialinės globos namuose gyvenantys negalią turintys žmonės pradėjo mokytis Rokiškio profesinio mokymo centre, kur planuoja įgyti virėjo profesiją. Tikimasi, kad nuo naujų mokslo metų asmenys su specialiaisiais poreikiais turės galimybę mokytis ir kitų profesijų.

Mirčių dėl koronaviruso nebūta

Nors visuomenėje domėjimasis situacija dėl Covid-19 nuslopo, dėmesį patraukus kitoms aktualijoms, vis tik ši infekcija dažnai socialinės globos įstaigai pandemijos laikotarpiu pridarė keblumų. Paklausėme, kokia situacija dėl šio susirgimo buvo (yra) Skemų socialinės globos namuose. Pasak G. Giriūnaitės, dalis darbuotojų šia infekcija prasirgo, o paskutinioji atmaina nepasireiškė sunkesniais simptomais, darbuotojai gana greitai pasveikdavo ir grįždavo į darbus. Buvo ir sergančių gyventojų, tačiau didelė jų dalis „sirgo“ besimptomėmis formomis. Kadangi gyventojai ir darbuotojai buvo nuolat testuojami, atsirasdavo labai daug besimptomių atvejų. Mirčių dėl koronaviruso įstaigoje nebuvo, nors buvo gyventojų, kurie jautė ligos požymius, tačiau jie nebuvo labai stiprūs ar reikalaujantys didesnės medikų pagalbos.

Pandemijos laikotarpiu buvo sunkiausia užtikrinti susitikimus su kitais žmonėmis

Vis tik iššūkių būta. „Vienas didžiausių iššūkių pandemijos metu vis tik buvo ir yra aktyvios gyventojų integracijos užtikrinimas, kai yra ribojami susitikimai su kitais žmonėmis, kai negalime daryti didelių renginių, kviestis atvykti nevyriausybinio sektoriaus ar kitų organizacijų, kai negalime turėti daug ir pastovaus gyvo kontakto, kas mūsų gyventojams būtina. Šiuo metu neribojame bendravimo ar susitikimų, tačiau esant didesniam susirgimų skaičiui, teko riboti ir gyvus susitikimus su artimaisiais. Tokiais atvejais gelbėja nuotolinio bendravimo priemonės“, - dalinosi išgyvenimais dėl pandemijos įstaigos atstovė.

Direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Greta Giriūnaitė labiausiai norėtų, kad keistųsi požiūris į tokią negalią turinčius žmones

Svarbiausias klausimas – kas keisis įstaigoje, gavus EQUASS sertifikatą.

„Aš, kaip vadovas ir kaip žmogus, labiausiai norėčiau, kad keistųsi požiūris į žmogų, turintį psichinę ir proto negalią. Manau, kad EQUASS sudarė galimybę žengti didelį žingsnį į to pokyčio pusę, nes stipriai keitėsi ir darbuotojų požiūris. Ankstesnė socialinė sistema buvo daugiau nukreipta link to, kad reikia izoliuoti šią negalią turinčius asmenis. Dabar viskas apsisuko 180 laipsnių – siekiame aktyvios integracijos, gyventojų išėjimo gyventi savarankiškai ar į apsaugotą būstą, persikėlimo į grupinio gyvenimo namus, kuo didesnio asmeninio savarankiškumo, gebėjimo lygiavertiškai ir lygiateisiškai dalyvauti visuomenės gyvenime, dirbti ir užsidirbti, o ne gyventi iš valstybės suteikiamos išmokos, mokytis ir nuolat tobulėti.“ – pasakojo G. Giriūnaitė.

Sieks darbais įrodyti, kad verti EQUASS sertifikato

Papasakota ir apie tai, kas keitėsi darbuotojams:

- Buvo patobulinta įstaigos skundų bei pageidavimų sistema: tiek gyventojams, tiek darbuotojams. Pakoreguoti darbuotojų pareigybės aprašymai, didesnis psichosocialinės rizikos veiksnių darbe užtikrinimas, pradėti vykdyti vidiniai mokymai įstaigoje, pradėti organizuoti susirinkimai skyriuose, teminės diskusijos su gyventojais, sutvarkyta visuose stenduose ir skyriuose esanti laisvai prieinama informacija, skirta gyventojams ir darbuotojams. Šie visi pokyčiai buvo įvardyti ir EQUASS auditorių, kaip pažangos pokyčiai mūsų įstaigoje, todėl sieksime dar labiau stengtis ir įrodyti, kad esame verti šio sertifikato bei europinio modernias socialinės globos paslaugas teikiančios įstaigos vardo.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video