Jaudulys prie starto linijos: Rokiškio miesto strategijos belaukiant (13)

Publikuota: 2017-04-06 Kategorija: Aktualijos
Jaudulys prie starto linijos: Rokiškio miesto strategijos belaukiant
Asmeninio archyvo nuotr. / Susitikimo dalyvių asmenukė.

Rokiškio miesto Vietos veiklos grupė (VVG), vienijanti 24 juridinius asmenis, su nerimu laukia žinių apie savo parengto miesto strateginės plėtros plano likimą. Idėjų, kaip padaryti mūsų miestą jaukesniu, gražesniu, perspektyvesniu, kaip sako šios vietos grupės atstovė Joana Jazdauskaitė, yra daug ir įvairių. Tačiau svarbiausias strateginio plano prioritetas – naujų darbo vietų kūrimas. Nes be jų ir užimtumo, ir socialinės programos neduos laukiamo efekto. Deja, laukiamo efekto dar negali duoti ir Rokiškio strateginis planas, nes jam kol kas neskirta lėšų. Apie tai, kada ir kiek jų laukti, Rokiškio VVG delegacija klausė Vidaus reikalų ministerijos specialistų. Susitikimą su kuriais padėjo surengti Seimo narys Raimundas Martinėlis.

Grietinėlę nugriebė didmiesčiai

Rokiškio VVG visuomenininkai miesto strateginį planą dėliojo patys. Darbas, kaip sakė J. Jazdauskaitė, buvo nelengvas: teko gilintis ne tik į Rokiškio rajono strateginį planą, bet ir išstudijuoti kitų miestų patirtį šiuo klausimu. Daugybėje diskusijų kurta gausybė idėjų, kokia Rokiškio ateitis ir perspektyvos, kokioms veiklos sritims reikia tapti prioritetinėmis, kurioms skirti mažiau dėmesio. Rezultatas – puikus. Ir tai – ne savigyra. Taip planą įvertino įvairių sričių ekspertai.

Tačiau pinigų jam vis dar neskirta. Kodėl?

Pasak J. Jazdauskaitės, visos šalies miestų strateginiams planams buvo skirta 15,6 mln Eur paramos. Grietinėlę nusigriebė didmiesčiai: pagal Europos Sąjungos strategijas, pirmenybė tenka jiems. „Nes jei jau didmiesčiai strateginių planų neturi, tai ko tada tikėtis iš mažesnių miestų“, – pirmenybės didiesiems priežastį įvardino J. Jazdauskaitė.

Rajonų centrų VVG toks skirstymas – skaudus. Nes didmiesčiams tokias strategijas ir parengti, ir įgyvendinti ir be paramos įmanoma. O štai mažesniems miestams – niekaip. Nebent tik, kaip sakė pašnekovė, įlįsti į ir taip nedidelį rajono biudžetą. O to daryti nesinori.

Taigi, paramą savo strateginiams planams užsitikrino septyni šalies didmiesčiai bei 17 miestų, kurių plėtros planams jau buvo skirtas finansavimas. 11 projektų buvo atmesti. O Rokiškio VVG parengtas projektas, kaip dar 23, atsidūrė rezerviniame sąraše.

Gali gauti mažiau, nei prašė

Pradinis Rokiškio strateginis planas buvo rengtas 2 mln Eur paramos sumai. Dabar gi, anot pašnekovės, suma sumažinta iki 682 tūkst. Eur. Atitinkamai mažės ir plane numatytų veiklų. Planas bus koreguojamas ir dėl laiko faktoriaus: jis turėjo būti įgyvendinamas nuo sausio 1-osios. O dabar, kaip prognozuojama, lėšų jo įgyvendinimui gali tekti laukti pusmetį ar net ilgiau. O laikas nelaukia: planą reikės įgyvendinti iki 2020-ųjų.

Taigi, sunerimę savo parengtos miesto strategijos likimu, Rokiškio miesto VVG atstovai kreipėsi į Seimo narį R. Martinėlį. J. Jazdauskaitė neslėpė: miestų strateginės plėtros planų projektus kuruojantys Vidaus reikalų ministerijos specialistai ir anksčiau buvo labai paslaugūs ir pasirengę padėti bei patarti. Tačiau susitikime, kuriame dalyvavo ir Seimo narys, į klausimus jie atsakinėjo dar atviriau ir konkrečiau. „Apie mūsų parengtą strategiją Vidaus reikalų ministerijos specialistai žino ne iš nuogirdų: pokalbio metu paaiškėjo, kad jie mūsų projektą išnagrinėjo iki mažiausių smulkmenų“, - sakė pašnekovė.

Ministerijos atstovai neslėpė, kad visiems 24 rezervinio sąrašo strateginiams planams kol kas turimų lėšų nepakanka. Trupinti po kruopelę turimus pinigus nežadama. Ministerijos intensyviai ieško lėšų, iš kurių būtų galima nuosekliai finansuoti projektus.

Ši žinia Rokiškio VVG nariams labai svarbi. „Žinodami, kad sulauksime lėšų, galime planuoti darbus. Antai, peržiūrėsime strategijoje numatytus rodiklius, atsižvelgdami į lėšų kiekį, koreguosime planus“, - sakė J. Jazdauskaitė.

Prioritetas – darbo vietų kūrimui

Svarbiausias strateginio plano uždavinys – kurti darbo vietas Rokiškyje. Kodėl jaunimas akcentuoja būtent darbo vietas? Juk rajono verslininkai skundžiasi, kad jų yra pilna, tik jaunimas kažkodėl nevažiuoja į gimtąjį miestą. Gal jam pramogų, patrauklių būstų trūksta? O jauni žmonės skundžiasi, kad rasti bent jau neblogą, jau nekalbant apie gerą, darbą Rokiškyje – sunkiai įgyvendinama misija. Ir ne tik juodadarbiams: net aukštųjų mokyklų absolventai darbo ieško mėnesius ar net metus.

„Be darbo vietų kūrimo nei miesto, nei rajono demografinės situacijos nepakeisime. Jaunimą grįžti į gimtąjį miestą galima vilioti tik gerai apmokamomis, patraukliomis darbo vietomis. Nebus jų, nereikės nei pramogų, nei užimtumo. Bus darbai, gausės ir prasmingų laisvalaikio veiklų“, - sako J. Jazdauskaitė.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video