Karių kapinėse – ir vėl „kolorado“ juostelės (16)

Publikuota: 2017-05-12 Kategorija: Aktualijos
Karių kapinėse – ir vėl „kolorado“ juostelės
T. Barausko nuotr. / Iš oficialių asmenų „Georgijaus juostelę" ryšėjo tik Rusijos Federacijos ambasados atstovas.

Gegužės 8-oji – Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena. Kasmet Rokiškio senosiose kapinėse pagerbiamas žuvusių Sovietų sąjungos karių atminimas. Gėlių prie paminklo žuvusiesiems padeda rajono savivaldybės vadovai, atvyksta Rusijos Federacijos ambasados Vilniuje darbuotojai. Kasmet, kad ir kiek bebūtų kalbama apie vadinamąsias „Georgijaus juosteles“, kitaip dar vadinamas tiesiog „koloradinėmis“, kaip apie šiandieninio Rusijos šovinizmo simbolį, vis tiek atsiranda žmonių, kurie jas segasi.

Kas padalino?
Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo dieną Europa mini gegužės 8-ąją, nes tą dieną 23 val. 01 min. įsigaliojo besąlygiška Vokietijos kapituliacija.
Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo dienos paminėjimą organizuoja ne rajono savivaldybė. Tą „Rokiškio Sirenai“ teigė rajono mero patarėjas Tadas Barauskas. Jį, kaip pats sakė, į renginį pakvietė Lietuvos rusų susirinkimo Rokiškyje vadovas Sergejus Melnikovas.
Renginys šiemet buvo „slaptas“ – apie jį nebuvo informacijos nei žiniasklaidoje, nei rajono savivaldybės tinklalapyje bei socialinio tinklo paskyroje. Kodėl taip nutiko? T. Barauskas teigė, kad jau kuris laikas į šį paminėjimą pakvietimai nebespausdinami nei spaudoje, nei internetinėje erdvėje.
Į renginį, pašnekovo teigimu, susirinko apie 20-30 rokiškėnų. Iš dar esančių gyvų keturių antihitlerinės koalicijos gretose kariavusių mūsų rajono gyventojų nė vienas į paminėjimą neatėjo: visi jie garbaus amžiaus, kai kurie jau atšventė 100 metų jubiliejų.
Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiemet, kai kurie paminėjimo dalyviai į atlapus įsisegė vadinamąsiais „Georgijaus juosteles“. Iš kur jos atsirado? „Kai savivaldybės delegacija atvyko į renginį, kai kurie žmonės jau segėjo jas. Kas tokias dalino, nežinome. Galbūt galėjo padalinti Rusijos Federacijos ambasados atstovai. Tokias juosteles per minėjimą matome nebe pirmus metus. Mums jų segtis niekas nesiūlė, o jei ir siūlytų, atsisakytume“, – aiškino T. Barauskas.

Kukli meninė programa
Rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėjas Petras Blaževičius teigė, kad meninę programą paminėjimui parengė Rokiškio Kultūros centras. Jis tą daro tradiciškai. Joje šiemet buvo keletas eilėraščių, pora muzikinių kūrinių. Pranešimą apie Antrąjį pasaulinį karą susirinkusiesiems paskaitė S. Melnikovas. Rusijos Federacijos ambasados atstovai bei rajono savivaldybės meras Antanas Vagonis prie paminklo padėjo gėlių, susirinkusieji ant karių kapų uždegė žvakutes.
Pašnekovas neslėpė, kad Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo dienos minėjimas – slidus reikalas, kaip išlaviruoti tarp pagarbos žuvusiesiems ir neįsivelti į politiką. Mat norinčiųjų įvelti netrūksta: kasmet skyrius renginio išvakarėse sulaukia bent kelių skambučių. Skambinantieji domisi, kodėl minėjimas rengiamas gegužės 8-ąją, o ne 9-ąją. „Šiuo klausimu reikia tvirto stuburo ir tvirtos pozicijos: visa Europa šią dieną mini gegužės 8-ąją ir taškas. Be to, gegužės 9-oji – Europos diena“, – aiškino P. Blaževičius.
Kas išdalino „Georgijaus juosteles“, pašnekovas teigė nematęs, tačiau jas ryšėjo ir Rusų susirinkimo vadovas S. Melnikovas, ir kai kurie minėjimo dalyviai, ir ambasados atstovai. P. Blaževičiaus nuomonė šiuo klausimu vienareikšmiška – tokių juostelių ryšėti nedera. „Tik kapinės – ne vieta kelti skandalą. Kažkas tą nujaučia ir tuo naudojasi jas dalindamas“, – sakė pašnekovas. Anot jo, nė vienam oficialiam asmeniui tokią prisisegti niekas nė nesiūlė – atsakymas į pasiūlymą būtų nedviprasmiškas.
Dėl to, ar turi būti skelbiama apie tokius renginius viešai, P. Blaževičius nuomonė yra tokia: „Skelbti rekomenduodavome. Matyt, dėl vadovų kaitos Kultūros centre šiemet apie minėjimą nebuvo paskelbta“.

„Kolorado juostelė“ – nepageidaujamas simbolis
„Georgijaus juostelė“, kitaip dar vadinama „kolorado“ juostele dėl panašumo į Kolorado vabalą, nėra tradicinis pergalės Antrajame pasauliniame kare simbolis, kaip bando įteigti kaimyninė valstybė. Ši juostelė sovietmečiu buvo retai pastebima, ją plačiau imta naudoti tik po 2005-ųjų, Rusijoje stiprėjant šovinizmo nuotaikoms. Žinomas istorikas sovietologas Algirdas Jakubčionis šią juostelę siūlo vertinti kaip senų Rusijos imperijos karinių tradicijų atgimimą: tai yra vienas iš imperinių karų simbolių.
2016 m. Seime buvo pasirodžiusi iniciatyva neleisti platinti ir naudoti „Georgijaus juosteles“, priskiriant jas draudžiamiems sovietiniams simboliams.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video